avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate atena1202

Activitate atena1202

Parerea mea este sa incepeti sa strangeti probele cu care sa demonstrati ca fiica Dvs. ar avea posibilitatea sa traiasca mai bine alaturi de Dvs. Totodata, sa aratati ca ati fost nevoita sa plecati in Italia sa va cautati un loc de munca din cauza situatiei economice a Romaniei, nu ati plecat pentru ca ati vrut sa va parasiti copilul. Aduceti la proces martori care sa descrie felul in care ati ingrijit-o pe fetita atat timp cat ati ramas alaturi de ea. Deasemenea incercati sa aveti martori pentru felul in care s-a purtat tatal cat timp Dvs. ati fost plecata in Italia. Sper ca aveti in Italia un contract de munca valabil si veti putea aduce o adeverinta de venit cu care sa probati ca aveti venituri pentru a intretine fetita.
Ar trebui sa incercati sa mergeti si la un psiholog in vara, cu fetita, cand veniti in tara, sa vedeti daca o puteti inscrie intr-un program de consiliere. Eu as discuta cu psihologul si despre posibilitatea constatarii de catre acesta a stresului emotional pe care il exercita tatal asupra fetitei spunandu-i minciuni despre Dvs. Si anume ca ati parasit-o si ca nu trimiteti bani si tot asa. Din pacate, o sa va fie greu sa va luptati de la distanta cu un asemenea nesimtit care brutalizeaza psihic propriul copil numai pentru a-si satisface orgoliul personal. Dvs. nu aveti nici un fel de rude apropiate in tara? Care s-ar putea apropia de fetita? Si care ar putea sa o ajute sa inteleaga ca nu ati parasit-o?

Va urez mult succes!
In cazul in care s-a deschis procedura de insolventa, cine are prioritate in a primi banii datorati: o banca pentru creanta pe care o avea garantata sau Fiscul pentru datoriile pe care le are societatea la stat? Cum se imparte suma primita in urma valorificarii bunului care fusese dat drept garantie pentru creditul de la banca?
Pana la ce data poate banca sa calculeze dobanzi si penalitati de intarziere pentru creanta pe care o are asupra debitorului aflat in procedura de insolventa?
Pana la ce data Fiscul poate calcula majorari de intarziere si penalitati pentru creantele asupra societatii?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Mediere program vizitare minor
Cred ca pentru a exista orice fel de intelegere, fostul sot ar trebui sa-mi adreseze mai intai o cerere. Asa cred eu ca ar fi civilizat. El nu a facut nici o cerere. Nu vad de ce ar trebui sa-mi faca aceasta cerere un mediator si nu fostul sot. In prima instanta, fostul sot ar trebui sa-mi adreseze cererea si numai daca ar fi refuzat ar fi logic sa mearga la mediator pentru mediere.
Răspuns la discuția Mediere program vizitare minor
Pentru a merge la mediere ar trebui sa existe inainte de mediere o cerere din partea fostului meu sot pe care eu sa nu o fi acceptat. Nu mi-a cerut absolut nimic. Asa incat nu vad de ce ar trebui sa avem parte de o mediere.
In ceea ce priveste programul de vizita, are 1 weekend la 2 saptamani si 2 zile pe saptamana in timpul saptamanii. Mai mult de atat ar insemna sa aiba el mai mult timp decat mine. Ceea ce nu mi se pare normal avand in vedere ca eu am custodia copilului si sunt mama copilului. Cele 2 zile pe saptamana i le-am dat eu ca sa zic asa pentru ca in hotararea de divort nu se prevede asta. Problema este ca tatal este un egoist feroce care incearca sa se razbune pe mine prin copil ceea ce este mai mult decat josnic.
Asadar, nu am nimic impotriva medierii atata vreme cat are sens. In cazul meu mi se pare ca sunt purtata pe drumuri inutil.
Nu exista aceasta varianta, din pacate. Mi-a spus foarte clar si raspicat ca nu este de acord.
Am un baiat in varsta de 6 ani si nu am obtinut acordulo tatalui pentru a pleca definitiv in SUA. Eu m-am casatorit cu un cetatean american si doresc sa ma mut in SUA impreuna cu sotul si fiul meu.
Ce sanse am sa obtin dreptul de a pleca prin instanta?
Ce trebuie sa fac pentru aceasta?
Răspuns la discuția mediere in divort
Daca se razgandeste, nu uitati sa-l dati in judecata si sa recuperati si cheltuielile de judecata pe care le veti face cu ocazia divortului.
Nu stiu cum e posibil sa vina cineva sa va sfatuiasca sa nu mai divortati din moment ce ati hotarat asta.
Daca nu accepta o mediere, il dati in judecata si obtineti custodia copiilor prin procesul de divort. O sa dureze mai mult dar, asta este!
Fostul meu sot are drept de vizitare minor conform hotararii judecatoresti. Programul se respecta, chiar mai mult, vine si in zilele care nu sunt mentionate in hotararea de divort si se vede cu copilul.
Cu toate acestea, m-am trezit cu un mesaj de la un mediator care ma cheama la mediere pentru modificarea programului de vizitare minor.
Care sunt obligatiile mele fata de acest mediator? Trebuie sa ma prezint la aceasta mediere sau nu? Daca nu ma prezint ce se intampla?