avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate elena-10

Activitate elena-10

Am raportat abuzul celor de la facebook imediat ce am observat pozele. Din pacate, a trecut o saptamana si nu s-a intamplat nimic. Pozele sunt tot acolo. Nu stiu ca as putea sa mai fac. As da-o in judecata dar nu am adresa ei ca lucreaza in strainatate.
Am o problema legata de aparitia unor poze ale copiiilor mei, minori, pe pagina de facebook a soacrei mele. Mentionez ca familia mea nu se afla in relatii de nici un fel cu aceasta femeie, iar pozele le-a facut in prezenta noastra. Nu mi-am imaginat ca ea le va pune pe internet fiind o persoana inculta, despre care stiam ca nu stie sa deschida un laptop. Dar iata ca s-a desteptat cucoana si a pus poze pe facebook. Cum am remarcat acest lucru am anuntat-o in mesaje pe facebook dar si verbal telefonic atat eu cat si sotl meu ca dorim sa scoata pozele. Raspunsul ei a fost ca nu le scoate ca nu trebuie sa ne ceara noua voie. Deranjant ca printre poze, se afla una cu fiica mea de 3 ani in bustul gol la ea in casa, de care eu nu stiu nimic. Nu stiu cand a fost facuta.
Intrebarea mea catre dv este cum pot sa o oblig sa scoata pozele de pe facebook. Eu nu doresc sa aiba copiii mei poze pe internet din motive personale. Este dorinta mea. Poate cineva sa posteze pozele copiiilor fara acordul meu, impotriva dorintei mele?
O pot actiona in judecata pt ca a pus pozele si refuza sa le scoata?
Multumesc pentru raspunsuri.
Aduc urmatoarele completari:

1.Exista contact de leasing pe firma din anul 2008. In 2011 firma insa s-a radiat.
2.Banii i-am platit direct la banca eu ca depunator in numele firmei care era titular in contractul de leasing. Asta si dupa ce firma a fost radiata.
3.Am preluat masina cu proces verbal de la firma care avea contractul de leasing. A fost insa numai intre noi, fara sa se ceara acceptul firmei de leasing. Am crezut ca e ceva temporar, pana facea firma mea vechime sa o preiau direct. Nu s-a acceptat nici mai tarziu pe diverse motive: cifra mica de afaceri...etc.
Buna seara
As dori cateva pareri in legatura cu urmatoarea problema. Pe scurt, acum 4 ani am preluat un auto aflat in leasing de la o firma. Nu am facut actele pe numele meu pt ca nu s-a acceptat de firma de leasing, eu aveam firma noua. Anul trecut firma -utilizator s-a radiat, eu insa am platit in continuare, cei de la leasing nu s-au opus, avand astfel acordul lor tacit. Anul acesta am ramas cu rate restante la care s-au adaugat penalizari majore care au depasit debitul la un moment dat. Am platit insa sume importante, dar din pacate nu am reusit sa ajung la zi. Am gasit o alta firma care dorea sa preia leasingul iar firma de leasing nu s-a opus. A cerut acte pentru verificare, a dat ok. Mi s-a spus sa predau masina 2 zile ca apoi ei sa o dea firmei interesate cu care eu aveam intelegerea de a prelua leasingul. S-a motivat ca asta se intampla pt ca firma pe care era masina era radiata si nu se putea face novatie sau cesiune. Am predat masina de buna credinta. Dupa 1 saptamana cand am cerut lamuriri atat eu cat si cealalta firma interesata de preluarea leasingului mi s-a trimis un email cu sumele de plata. Stupoare de la 14000 lei cat era soldul acesta arata acum 21000 lei. Am cerut explicatii si mi s-a trimis o lista cu cheltuieli de recuperare, penalitati nefacturate...etc. In aceste conditii firma interesata s-a retras iar eu am pierdut orice posibilitate de a mai recupera masina. Dubios este faptul ca in mesaj se spunea ca dupa achitatarea de catre firma interesata a sumei de 21000 lei, este posibil ca dosarul sa fie respins. Desi ei inainte de a preda masina au spus ca firma e ok si poate prelua leasingul.Frustrant e faptul caam achitat 27000 euro, am mai facut dotari de 2000 euro si am ramas cu...nimic.
Ei deja au pus la vanzare masina cu dotarile mele pe care le-am cerut sa-mi fie inapoiate, pt ca eu lasasem pt firma care urma sa preia masina. Mi s-a spus verbal ca nu mi se poate da un raspuns ca adresa mea e fara stampila. Ce stampila, cand ei stiau ca firma e radiata de anul trecut iar eu plateam asa cum se vede in toate chitantele.
Intrebarea mea pt dv este daca firma de leasing nu a incalcat legea atunci cand a facturat pe o firma radiata iar daca eu am vreo sansa sa-mi recuperez din pierdere. Este absolut revoltator ca atunci cand le cer ceva sa motiveze ca firma e radiata si eu nu am nici o calitate, desi banii i-au luat de la mine fara nici o problema ca nu eu eram utilizatorul din acte.

Va multumesc frumos, tuturor
Este vorba de un contract de inchiriere incheiat cu o scoala. Spatiul este al scolii. Primaria s-a bagat spunand ca ea e proprietarul, desi in ianuarie cand am incheiat contractul, primaria spunea ca nu este proprietar, ca spatiile detinute de scoli apartin scolilor care pot incheia singure contracte. Dupa schimbarea guvernului, au revenit chipurile la primarie. Eu nu mai inteleg nimic. Daca nu scoala e proprietar atunci de ce s-a incasat chiria?
Se poate anula un contract de inchiriere cu o institutie, pur si simplu? Mentionez ca institutia e de stat si e proprietarul bunului inchiriat (spatiu comercial). Primaria insa se opune si spune ca ea este proprietarul si cere evacuarea chiriasului.
Doresc sa angajez un avocat bun in domeniul civil pentru a inainta o actiune in pretentii fata de o institutie publica, pentru neexecutarea unui contract de inchiriere.
Sunt din Constanta.
Buna ziua, doresc putin ajutor in a alege temeiul legal pentru a formula o plangere penala pentru inselaciune impotriva unei firme de leasing. Am fost pacalita sa predau de buna voie o masina la care am platit 25000 euro, urmand sa fie transferata (novatie-zic ei), catre cel care a dorit sa-mi preia leasingul. Dupa ce s-au vazut cu masina, cei de la leasing au mai adaugat de plata inca 5000 lei, fara sa-mi argumenteze in vreun fel ce reprezinta aceasta suma. Mentionez ca mi s-a garantat ca cel care prelua masina nu platea un ban in plus ci numai debitul ramas. Am ca dovada desfasuratorul la zi pe care l-am primit saptamana trecuta, inainte sa predau masina.
Multumesc
In primul rand trebuie sa fiti organizat ca agent economic. Fie infiintati un SRL fie, daca detineti calificari in domeniu, un PFA. Ulterior, obtineti avizele necesare functionarii.
Sunt interesata sa cumpar un ONG cu vechime de cel putin 2 ani, fara datorii si cu actele depuse la zi.