Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poze cu minori pe Facebook fara acordul parintilor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poze cu minori pe Facebook fara acordul parintilor

Am o problema legata de aparitia unor poze ale copiiilor mei, minori, pe pagina de facebook a soacrei mele. Mentionez ca familia mea nu se afla in relatii de nici un fel cu aceasta femeie, iar pozele le-a facut in prezenta noastra. Nu mi-am imaginat ca ea le va pune pe internet fiind o persoana inculta, despre care stiam ca nu stie sa deschida un laptop. Dar iata ca s-a desteptat cucoana si a pus poze pe facebook. Cum am remarcat acest lucru am anuntat-o in mesaje pe facebook dar si verbal telefonic atat eu cat si sotl meu ca dorim sa scoata pozele. Raspunsul ei a fost ca nu le scoate ca nu trebuie sa ne ceara noua voie. Deranjant ca printre poze, se afla una cu fiica mea de 3 ani in bustul gol la ea in casa, de care eu nu stiu nimic. Nu stiu cand a fost facuta.
Intrebarea mea catre dv este cum pot sa o oblig sa scoata pozele de pe facebook. Eu nu doresc sa aiba copiii mei poze pe internet din motive personale. Este dorinta mea. Poate cineva sa posteze pozele copiiilor fara acordul meu, impotriva dorintei mele?
O pot actiona in judecata pt ca a pus pozele si refuza sa le scoata?
Multumesc pentru raspunsuri.
Dar cine nu poate în zilele noastre să utilizeze net-ul şi, mai mult, cine nu are cont de fb, indiferent de gradul de cultură, de vârstă, rasă, naţionalitate, etc, :) Intraţi pe pagina soacrei şi raportaţi postările cu poze ca abuzuri.Apoi spuneţi-ne ce se întâmplă.
Am raportat abuzul celor de la facebook imediat ce am observat pozele. Din pacate, a trecut o saptamana si nu s-a intamplat nimic. Pozele sunt tot acolo. Nu stiu ca as putea sa mai fac. As da-o in judecata dar nu am adresa ei ca lucreaza in strainatate.