avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate soldatu

Activitate soldatu

Răspuns la discuția stagiu cotizare 35 ani
sa va explic concret?nu o sa va poata explica nimeni din tara asta ,eu ma-m referit la cei din cooperatie si trebuie sa intelegeti sistemul ,nimeni nu este de neinlocuit ,ei sa-u asezat cu fundul pe scaun ,este un sistem stat in stat si sunt octogenari care incaseaza si pensii si salariu ,plus .....eu despre astia vorbeam,nu despre pensionari competentii care sunt super in meseriile lor
Răspuns la discuția stagiu cotizare 35 ani
daca eu cunosteam legislatia nu puneam intrebari si nu doresc sa scap de o anumita persoana,eu doresc sa scapam de toate acele persoane care sunt presedintii de cooperative ,personal tesa ,sefi de sectii care nu fac loc si celor mai tineri sa acceseze mai sus,
Răspuns la discuția stagiu cotizare 35 ani
probabil nu am explicat cum trebuie sau dv nu cunoastetii sistemul ,in sc cooperative sunt pensionari personal tesa ,sau meseriasi care nu doresc sa renunte la activitate si nici sa lase sau sa invete pe altcineva,la aceste persoane am facut eu referire ,de aceea eu cred ca sigur in locul celor care totusi au o pensie si pot sa mai castige un ban si particular ,ar lasa locul celor mai tineri care vin din spate .Daca nu m-ati inteles putem discuta in continuare,dar acum este f tarziu
Răspuns la discuția stagiu cotizare 35 ani
doresc sa va explic cazul care este foarte intalnit la o sc cooperativa;pensionat normal de cativa ani,cu stagiul de cotizatie efectuat ,avand incheiata conventie de munca ,intra sub incidenta noului cod al muncii?adica al art 56 lit d,si care este parerea dv despre aceata situatie,in conditiile cand sunt tineri care nu au loc de munca ei incaseaza si pensii si salarii si......?ps(ortografiala mai greu) va rog sa ma scuzatii
Răspuns la discuția stagiu cotizare 35 ani
dar cu contract individul de munca?
Răspuns la discuția societate cooperativa
eu am citit ca se aplica si raporturilor de munca reglementate prin legi speciale,tuturor angajatorilor,persoane fizice sau juridice
Răspuns la discuția societate cooperativa
va rog sa argumentati acest raspuns
dupa noul cod al muncii,membrii cooperatori ce vor incheia?,conventii de munca sau contracte de munca si care este diferenta?
inteleg ,dar si presedinte cu contract de munca al sc cooperative?
din nou va cer scuze ,sigur nu am expus cum trebuie intrebarea,,intr-o sc cooperativa ,presedinte este o persoana de sex feminin care are 64 ani ,stagiu de cotizare 36 ani ,pensionara si implicit presedinte al consiliului de administratie ,are conventie individuala de munca ,ca toti ceilalti membri coop..Intrebarea este daca in urma modificarii art.56 lit d . mai poate fi presedinte al societatii cooperatiste