avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate piscine@sperantaclub.ro

Activitate piscine@sperantaclub.ro

Discuție revisal
Am si eu o dilema. In HG 500/2011 pentru completarea si transmiterea registrului de evidenta a salariatilor se face de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator. Nu se specifica, ca acea persoana ar trebui sa aibe curs de resurse umane. Stie cineva daca este obligatoriu ca o societate care are peste 20 salariati este obligatoriu sa aibe un angajat pe resurse umane, care sa se ocupe atat de REVISAL cat si de tot ce tine de resurse umane?
Discuție spor doctorat
Buna dimineata!

Stie cineva daca in domeniul sanatatii se mai acorda spor pentru doctorat?

Multumesc
O persoana a avut somaj 12 luni.Dupa ce s-a terminat indemnizatia de somaj a lucrat o luna de zile cu contract de munca pe perioada determinata.
In aceste conditii mai poate beneficia de somaj?
Incepand cu 1 octombrie o sa intru in concediu prenatal. Stiu ca acest concediu se calculeaza 85% din salariu brut, se retine doar cas, conform codului fiscal nu se impoziteaza. Se face media salariilor brute pe ultimele 6 luni? Eu am avut in ultimele 6 luni , 2 luni brutul de 1204 lei ,iar 4 luni 1700 lei.

Poate cineva sa imi spuna cu aproximatie cam cat ar trebui sa iau lunar in perioada concediului
Am cumparat un teren dar nu am facut cu vanzatorul contract de vanzare-cumparare, am incheiat o chitanta, am avut si martori.Daca intre timp s-a razgandit si nu doreste sa incheie un contract,as vrea sa fac o actiune in instanta ,iar sentinta pronuntata sa tina loc de contract de vanzare cumparare.
Am un angajat cu contract de munca pe perioada determinata,ii expira contractul pe 15 iulie. El vrea sa isi faca un imprumut la banca, iar banca nu ii da imprumutul pentru ca peste o luna jumatate expira contractul si tot de la banca l-au trimis sa ii fac un act aditional de prelungire. Eu stiu ca actul aditional se face in ziua in care ii expira contractul ,angajatorul intentionand sa il treaca pe durata nedeterminata. E posibil sa ii fac actul aditional de acum?
Discuție act aditional
contractele colective de munca se inregistreaza la inspectoratele teritoariale de munca ?
Buna ziua!

Daca am lucrat la un angajator si am plecat si mi s-a desfcaut contractul de munca cu art 55 lit.b,dupa care am stat o luna de zile si m-am angajat din nou la o firma, cu ce art ar trebui sa mi se desfaca contractul de munca pentru a beneficia de somaj.
Am incadrate mai multe persoane in functia de muncitor necalificat si conducerea doreste sa fie incadrati in alte functii.Spre ex: faiantar,zidar,etc. Pot sa la fac acte aditionale prin care sa le schimb incadrarea chiar daca nu au nici un atestat,o parte din ei au 8 clase.
Cum se calculeaza indemnizatia pentru crestere copil pe un an de zile? Am un salariu brut de 1204 lei,la salariul asta iau mai mult de 600 lei pe luna indemnizatie?