avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate asnico2005

Activitate asnico2005

in calitate de persoana juridica am avut un proces de recuperare daune in urma deteriorarii unei cladiri (recuperarea financiara trebuie sa o iau de la asigurator nu eu am fost cea asigurata ci cel care a detonat si de la proprietarul terenului unde a fost amplasat obiectivul care a facut obiectul acestui proces ) pe care l-am cistigat in data de 5.03.2013 si de atunci tot astept motivarea adica sentinta judecatoreasca care nu mai mi se da.Intrebarea mea este :exista un termen legal de intocmire si trimitere a acestor sentinte? Specific ca am facut mai multe cereri pt a mi se da aceasta. Va multumesc anticipat
Am avut un proces pe rol la tribunalul comercial fiind vorba de recuperare prejudiciu si am avut cistig de cauza.Intrebarea mea este cit timp poate dura pina sa primesc sentinta judecatoreasca ?Am inteles ca dupa legal sunt 15 zile pt contestatie si daca nu ce urmeaza?(executare?) Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
SUNT PERSOANA JURIDICA si am un proces pe rol (o despagubire a unei cladiri unde faceam productie eu nu am fost asigurat ci cel care a produs avaria )se poate sa fiu scutita sau sa platesc o cota parte din taxa judiciara de timbru Va multumesc anticipat astpt lamuriri
Am o cladire pe firma si in urma unei explozii facute de o persoana juridica numita in continuare 1 aceasta cladire a fost avariata 90% conform expertizei pe care eu am solicitat-o dar asa a spus si asiguratorul persoanei1 . In continuare asiguratorul mi-a cerut devize de demolare si de constructie pe care eu le-am facut si i le-am prezentat (asa cum a fost cladirea la inceput).A analizat si in urma cu o saptamina a venit asiguratorul eu si persoana 1 si asiguratorul a zis ca 1 doreste sa-mi refaca cladirea cum a fost si in acest sens am incheiat o conventie in trei prin care pers 1 se obliga sa-mi faca cladirea incepind cu data de 9 .06 2011 Asig mi-a spus ca are ceva prb persoana 1 cu asigurarea si ca daca nu imi face ii deschide proces dar deoarece in zona respectiva eu nu as mai dori sa o refac va rog sa ma lamuriti daca pot cere despagubire de la cine trebuie sa merg in instanta cu asig sau 1 pt a recupera banii daca eu nu doresc refacerea cladirii .Mentionez ca in conventia pe care am incheiat-o scrie ca orice modificare a constructiei a materialelor a dotarilor a amplasarii constructiei intro noua locatie ne priveste pe mine si 1 asiguratorul fiind exonerat de orice raspundere privind aceste modificari efectuate daca nu sa obtinit in prealabil un acord scris.plata de catre 1 catre mine a unei sume negociabile cu titlu de despagubire reprezentand ctv cladirii stinge datoria obligatia 1 de reconstructie .Va rog sa ma lamuriti daca am facut bine pot sa ii mai dau in judecata data la care sa produs evenimentul este 12.02.2011 Astept un raspuns urgent si va multumesc anticipat.
In cladirea unde imi desfasuram activitatea de productie un atelier de mic mobilier din pal , aveam depozitate materiale si materii prime . acestea fiind inregistrate in contabilitate. In urma unei explozii a unui turn de pe platforma unde se afla si atelierul meu acesta a fost afectat in totalitate si implicit si tot ce aveam inauntru materiale si materii prime. Cum pot eu sa scad aceste stocuri pe baza e destul expertiza tehnica facuta la cladire in care reiese ca e afectata sau trebuie sa fac un proces verbal in care sa reiese valoarea din contabilitate cu care sa ma scad ,TVA -ulcorespunzator acestor marfuri trebuie restituit inapoi ?Mentionez ca nu am avut asigurare .Va multumesc
Răspuns la discuția despagubire cladire dauna totala
da aveti dreptate, dar eu pot cere o suma care o vreau dar asiguratorul imi poate cere devize pt justificarea sumei respective multumesc
Răspuns la discuția despagubire cladire dauna totala
dauna totala ( este afectata din fundatie si o parte din cladire este demolata partial un zid acoperisul) la cladire s-a produs ca urmare a unei explozii executate la un turn respectiv suflul si bucati din respectivul turn au afectat aceasta cladire.Eu proprietarul cladirii nu am avut asigurare cel care a executat explozia a avut asigurare.Va multumesc anticipat
am o cladire pe firma si a avut loc o dauna totala a acesteia eu nu am avut asigurare ,asigurare a avut cel care a produs evenimentul .Va rog sa ma lamuriti cine trebuie sa ma despagubeasca asiguratorul sau asiguratul sau asiguratorul ma poate despagubi pe mine direct ? Nu stiti cam cit dureaza asiguratorul mi-a cerut tot felul de acte expertiza devize demolare - reconstructie (acum sunt pe rol).