avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate kytynusi

Activitate kytynusi

Buna ziua,
Am cunoscut prin intermediul internetului o fata din China. Am discutat mult ....ce sa mai ....Noi am hotarat ca ne potrivim si vrem sa ne casatorim. Ea e dispusa sa se mute cu mine in Romania.Are nevoie de viza? se obtine greu? Putem intampina dificultati in acest demers. Va multumesc.
Răspuns la discuția plati compensatorii
Stiti cumva platile compensatorii (cele 22 de salari care trebuie sa le primesc ) se supun H.G 17/ 2012 sau legii 230/2011
Răspuns la discuția plati compensatorii
Va multumesc
Buna ziua,
in data de 31 .05.2011 mi s-a desfacut contractul de munca de catre Spitalul orasenesc Bumbesti -jiu. . in contract erea specificat ca la desfacerea colectiva a contractului de munca trebuie sa primim 24 salari drept plati compensatorii. la data concedierii am primit 2 salarii. In acest moment am o hotarare ramasa definitiva si executorie care obliga spitalul sa-mi acorde cele 22 de salari compensatorii. Intrebarea mea este sa merg direct la un executor judecatoresc sau sa merg la spital sa solicit plata acestor salarii....
Va multumesc
Din experianta mea...In data de 13 sept 2012 am avut un recurs la curtea de apel Craiova. in dimineata zilei de 13 am depus o intampinare ,care a fost luata in consideratie. Spun asta pt ca s-a dat un termen de 2 sapt pt luarea la cunostinta a intampinari de catre parti.
Răspuns la discuția Rate la banca
Multumesc....sarutmana
Discuție Rate la banca
O data cu desfintarea celor 67 de spitale din Romania......am ramas ..somer, Primesc 492 lei ajutor de somaj. ratele mele insumate ajung cam la 800 lei.Pt ca nu am reusit sa achit la timp ratele 2 banci au anulat contractul de credit si vor sa le restitui toata sumaplus dobanzi si penalitati. in conditiile in care in urma divortului care a avut loc acum 6 ani nu am mai ramas cu bunuri mobile sau imobile pe care sa le pot vinde pentru a achita aceste debite ....Am inteles ca in conditiile in care imi gasesc ceva de lucru nu pot face un alt imprumut pt a achita aceste debite pt ca ....sunt rau platnic. iar banca vrea toti banii... Ce mi se poate intampla?
Am o casa La care am sistat constructia in urma cu ceva vreme
casa se afla in stadiu de ...ziduri din caramida si acoperis, fara usi ferestre sau alte lucrari de finisaj...evident ..nelocuita.Intrebare....sunt obligat sa ii fac asigurare PAD
Am urmatoarea problema.... Am imprumutat masina unui prieten pentru a merge intr-un oras vecin cam 60 km. Am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere la intrarea in Tg-jiu pt control
Am avut toate actele in regula .....Totusi politistul m-a intrebat a cui este masina . Am raspuns ca a unui prieten. . M-a intrebat procura din partea propietarului am? am spus ca nu ..in final ca si cand mi-ar fi facut o mare favoare mi-a dat actele si mi-a permis sa plec.
Intrebarea mea ...
Comform legislatiei in vigoare nu pot conduce o masina daca nu sunt propietar, fara o procura din partea propietarului?????????
Am un SRL ...sunt asociat unic . Pana la data de 31.05.2011 am lucrat cu contract de munca la un spital, care s-a desfintat .
Activitatea SRLului meu e un mic magazin, unde am lucrat doar eu in timpul liber ...dupa ora 15.
In aceste conditi, pot sa-mi fac un contract de munca cu propria firma ? Daca ..Da .in ce functie e cel mai bine sa inchei contractul de munca?