avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 350 soluții astăzi
Forum Activitate Anyshka

Activitate Anyshka

Multumesc
In data de 26.02.2013 imi va inceta contractul individual de munca cu art. 55, lit. B din Codul Muncii, in baza cererii formulate in data de 15.02.2013. Incepand cu azi, 18.02.2013 am concediu medical pana in data de 18.03.2013. Mentionez faptul ca din 15.02 pana in 26.02 beneficiez de zile libere. Intrebarea mea este daca contractul va inceta la data de 26.02.2013, sau daca va continua valabilitatea acestuia pana la terminarea concediului medical, adica pana in 18.03.2012. Va multumesc !
va multumesc
Laptopul in care aveam instalata aplicatia revisal a fost virusat asa ca am ramas fara aceasta aplicatie. As vrea sa stiu daca se mai poate obtine baza de date de la itm ca si pana acum conform hg 500/2011. Am citit intreaga hotarare dar nu este specificat nimic despre asta. Ce pot face? Dacaintroduc din nou salariatii se vor suprascrie contractele?
Nu se depaseste termenul de 12 luni. Acest aspect il stiam. Temerea mea era in legatura cu faptul ca cei de la somaj au spus sa nu se intarzie nici macar o zi de la data de expirare scrisa in contract. Va multumesc
Buna ziua! Va adresez o intrebare cu speranta ca voi gasi un raspuns la domniile voastre. Iarna trecuta am avut cateva concedieri individuale. aceste persoane au beneficiat de somaj in jur de 3 luni, dupa care i-am reangajat si le-a fost suspendata plata indemnizatiei de somaj. Am incheiat un cim pe o per determinata, insa am dori sa-l mai prelungim pentru inca o luna. Conform art. 45 alin 3 din legea 76/2002 repunerea in plata se realizeaza in urma cererii beneficiarului in 30 de zile de la incetarea raportului de munca. Intrebarea este daca pot sau nu sa prelungesc acest contract cu inca o luna moment in care se vor incheia raporturile de munca. Intreb acest lucru deoarece la AJOFM persoanele respective s-au dus cu un exemplar din cim si ma gandesc sa nu fie vreo problema daca prelungesc....in legea 76/2002 nu scrie nimic despre acest lucru. Va multumesc.
In codul Muncii scrie doar ca un cim incheiat pe perioada determinata nu se poate prelungi pe o perioada mai mare de 36 de luni, dar nu scrie nimic de perioada minima pe care se poate prelungi. Dupa parerea mea asta inseamna ca se poate prelungi si cu o luna, doua sau trei. Este legal daca este prelungit cu o luna sau doua? Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția noul formular CIM
multumesc
Aveti idee ce se intampla daca am incheiat contracte de munca in luna august cu vechiul formular al unui CIM? Va multumesc