avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate coriolan clarinopol

Activitate coriolan clarinopol

Acum 2 ani am cumparat un teren la munte, de 250 mp cu casuta. M-au atras brazii care sunt plantati pe doua dintre marginile curtii,la aprox.1m de gard.
Unul dire vecini a taiat crengile brazilor care treceau pe terenul lui, intrand si 1m pe proprietatea mea,pentru a le rade de la nivelul trunchiului.
Acum ma da in judecata cerand taierea brazilor plantati la mai putin de 2 m de limita proprietatii (de catre fostul proprietar).
Mai invoca si niste motive puerile ca brazii ii tin umezeala (e vorba de o zona montana, rufele nu se usuca cu zilele), ca i se infunda jgheaburile, ca i se distruge gazonul (el nu are nici un copac in curte, zici ca esti la Eforie)
Intrebare: ce ma sfatuiti sa fac pentru a fi mai putin costisitor pentru mine(process, se poate cere instantei sa ne trimita la mediere?) avand in vedere ca imi cere si cheltuieli de judecata iar el are un avocat care vine din Bucuresti, deci cu mari cheltuieli
Exista precedent prin care tribunalul a dispus taierea brazilor?
Va multumesc mult, ar trebui sa depun urgent intampinarea
buna ziua
1. in cazul partajarii bunurilor intre soti, apartamentul trecut deja pe numele copilului comun (>18 ani) intra la imparteala?
2. cum pot pune o proprietate pe numele unui copil minor?
va multumesc
buna ziua
Pentru intabularea unui teren extravilan am nevoie de planul parcelar (parca?!) pe care ar trebui sa mi-l elibereze primaria.
Primarul zice ca nu-mi poate da actul deoarece ar fi probleme cu suprafata tarlalei respective, care ar fi mai mica in teren decat suprafetele adunate din titlurile de proprietate ale oamenilor.
Eu cred,insa, ca vrea sa-mi puna bete-n roate ca sa nu pot intabula/vinde terenul deoarece el conduce o asociatie ce cultiva grau pe acele terenuri. Am auzit chiar ca unor vecini de acolo, de la care vrea sa cumpere o bucata de teren, s-a oferit sa le faca el intabularea.
Va rog sa-mi spuneti cum as putea sa verific daca se fac intabulari la parcele invecinate cu mine, sau cum as putea sa-l demasc pe jnapan pentru a-l forta sa-mi elibereze actul necesar intabularii
multumesc mult
multumesc mult
Nu ar fi trebuit sa apara acea presupusa datorie in momentul dezbaterii succesiunii?
Nu exista un termen de prescriptie?
Avand in vedere ce mi-ati spus (''datoriile mostenite in limita activului mostenit '') sa inteleg ca daca am mostenit doar o masina in valoare de 7000 euro, voi putea fi obligat sa achit doar o suma de 7000 euro din eventuala suma primita cu imprumut de mama?,
Cu putin timp inainte de decesul survenit in urma cu doi ani, mama mi-a spus ca a fost vizitata de niste necunoscute si ca a semnat ceva, nu-si mai amintea ce anume.
In cazul in care ar fi semnat un document prin care a primit o suma de bani pe care se obliga sa o inapoieze la un anumit termen, in ce masura as fi obligat sa achit/inapoiez eu (singurul mostenitor) aceasta suma? (am facut succesiunea in orma cu un an si jum. )
va multumesc

La multi ani!
Stiti ce ar trebui facut pentru ca un copil sa beneficieze de HOMESCHOOLING in Romania? E vorba despre scoala primara si gimnaziala.
Am auzit o varianta ca ar trebui inscris la o scoala din strainatate cu aceasta forma de invatamant pentru ca in Romania nu exista (inca?).
multumesc
la multi ani!
O firma autorizata ISCIR, la solicitarea mea, mi-a inlocuit centrala termica veche de peste 13 ani, dar functionala, cu o noua centrala, aceeasi marca Ariston.
.Dupa montare au facut o proba, nu parea foarte in regula, au mai circulat apa prin calorifere,au mai scos niste reziduuri, si pana la urma parea OK.
..Acum, cu ocazia gerului din ian.2016, am avut surpriza neplacuta sa am max.16gradeC in camera cu termostatul pus la 23gradeC.
.Am chemat aceeasi firma, iar ei mi-au spus ca e de vina instalatia, tevile, caloriferele (pe care ei au tot dat drumul la apa in momentul in care au instalat centrala) ca e posibil sa fie depuneri dislocate si ca nu este treaba lor sa remedieze.
INTREBAREA MEA: nu este in atributia firmei care a instalat centrala sa se asigure ca exista apa calda in toate caloriferele si la temperatura ceruta centralei?
Eu am gresit cumva, si nu am cumparat serviciul complet - caldura in locuinta? Am cumparat doar un obiect, un tablou pe perete? Ariston
....trebuie sa ii fortez sa remedieze situatia sau trebuie sa angajez alta firma?

va multumesc
va multumesc
ce drepturi are copilul daca ii fac donatie si care ar fi ele in cazul unei mosteniri (dupa decesul mamei, in cazul copilului minor)? Donatia poate fi anulata oricand de catre cel care a facut-o?

Poate mama numi un tutore, altul decat tatal, care sa administreze bunurile copilului pana la majorat, in eventualitatea decesului acesteia?
Ce drepturi ar avea acest administrator? Poate vinde imobilul sau poate sa garanteze cu el un imprumut? il poate inchiria?
[ nu apasati pe citeaza ]

Doresc sa stiu daca pot trece ca bun comun (la partaj) un apartament dobandit de mine inaintea casatoriei, pentru ca acest imobil sa revina sotiei.
Ma intereseaza, in eventualitatea decesului sotiei, cand va intra copilul nostru in posesia apartamentului si cine il va administra pana atunci.
nu.
nu am divortat inca; copilul are 2 ani