Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ pentru bunurile dobandite INAINTEA casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ pentru bunurile dobandite INAINTEA casatoriei

multumesc si scuze
da, este vorba despre un apartament dobandit de mine inaintea casatoriei, bun pe care doresc sa il las sotiei
coriolan clarinopol, utilizator
imobil dobandit inaintea casatoriei

dobandit de cine ? de dvs ?
ce vreti de fapt, ca bunul propriu al dvs sa il dati sotiei ?
Ati divortat deja sau urmeaza ?
gi-jane2, moderator
NU va editati mesajul schimbandu-l dupa ce s-a raspuns! apasati butonul raspunde si scrieti alt mesaj.
va mai intreb o data, ati divortat sau nu ?
De ce nu il dati copilului direct si va improprietariti sotia ?
Poate sa il vanda oricand si sa faca ce vrea cu banii, va zic ca sa stiti.
gi-jane2, moderator
nu.
nu am divortat inca; copilul are 2 ani
gi-jane2, moderator
pt ca nu e bun comun, nu puteti face partaj.
aveti de gand sa divortati sau nu ?
daca divortati, asteptati pana dupa divort si i-l vindeti, daca nu aveti de gand sa divortati, schimbati regimul matrimonial si includeti prin conventie bunul in comunitatea conventionala de bunuri si faceti apoi partaj.
daca vreti sa i-l dati copilului prin donatie, se poate. Mama sa il va reprezenta in fata notarului.

pt a completa un mesaj, folositi functia editeaza, nu scrieti mesaje consecutive.
gi-jane2, moderator
[ nu apasati pe citeaza ]

Doresc sa stiu daca pot trece ca bun comun (la partaj) un apartament dobandit de mine inaintea casatoriei, pentru ca acest imobil sa revina sotiei.
Ma intereseaza, in eventualitatea decesului sotiei, cand va intra copilul nostru in posesia apartamentului si cine il va administra pana atunci.
gi-jane2, moderator