avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate nutujean

Activitate nutujean

Salut,am o masina adusa din Germania de cineva de la Cluj,a vandut o fara a avea carte de identitate din Romania,mi a dat certificat fiscal,iar la impunerea la primaria din orasul meu mi s a solicitat cartea,eu am vandut masina si mi trebuie certificat fiscal,pe care primaria nu vrea sa l elibereze fara cartea de identitate a masinii,scuza este hg 44/2004,art 262 cod fiscal,alin 3,va rog daca cumva stiti daca din 2004 pana in prezent s a modificat aceasta lege.
Un prieten al meu a luat niste bani de la cineva(nu rom sau camatar),au facut un contract la notariat (a primit 6000 euro si trebuie sa dea 9000 euro),a primit banii inapoi si dobanda respectiva,acum cel care a dat banii mai vrea altii si astazi la agresat si amenintat pe strada ca-l omoara daca nu i da 3200 de euro,nu are nici o hartie ca a dat banii inapoi,ce poate face?sa mearga la politie sa depuna plangere?daca dupa ce depune plangere il bate sau ii face vreun rau,multumesc
Răspuns la discuția FURT DIN LOCUINTA?
proprietarul este indreptatit sa imi ia bunurile?are dreptul acesta?cine ii da acest drept?nu pot face reclamatie la politie pentru furt?
Am locuit intr un apartament fara contract de inchiriere,cu acordul tacit al proprietarei,timp de trei ani.In primii doi ani mi am achitat datoriile la intretinere si chiria la zi.In ultimul an nu am mai locuit acolo,deci nu am mai consumat nimic,dar nici chiria nu am mai platit o,dar lucrurile mele toate au ramas in locuinta.Zilele trecute am fost sa mi iau cate ceva de acolo si am gasit casa goala,proprietara spunandu mi ca vrea o anumita suma de bani pentru a mi returna lucrurile.Ce ar trebui sa fac?
Am o nelamurire,in instanta nu se accepta probele video,atunci intreb eu...de ce se dau amenzi sau se suspenda permisul de conducere conf inregistrare video,si la instanta noi daca contestam P.V,Politia vine cu foto si nu cu inregistrarea video(ca eu am fost sanctionat dupa imaginile video)?se cam bat legile cap in cap????
ATUNCI DE CE SA MAI FACUT ATATA CAZ LA RECENSAMANT CU CNP-URILE,SUNT DATE PE NET SI CNP ...FARA NUMAR,PROTECTIA DATELOR UNDE EXISTA?????
Daca sa vandut firma cu datorii la furnizori (3000) lei,mai se poate indrepta cineva sau vreo firma cu alte pretentii catre fostul administrator?fostul administartor mai are vre o problema?Rog cei care stiu cu adevarat un raspuns sa raspunda,multumesc.
Răspuns la discuția lipsa la inventar alimentar
nu mai semna nimic,trebuie ca firma sa faca un inventar cu un contabil autorizat,dupa aceea se face o expertiza cntabila,apoi daca te da in judecata(dar in acte sigur nu are cum sa fie in regula0poate incepe un proces
la proces o sa va cheme pe tine ,ceilalti angajati,etc
intrebari
ce stii, avea facturi
etc
si daca intr un final se dovedeste ca tu ai "furat" nu te inchide nimeni pentru 20 mii lei
ti se pune poprire pe bunuri,salariu etc,si sau in cel mai rau caz se fac niste acte in care o sa fii urmarit de fisc si cum ai un venit ti se va opri O TREIMEdin venit
stai linistit si nu ti face griji ca nu are ce sa ti se intample
in cazul asta mi se accepta recursul sau nu?
Solutie: Respinge plângerea contravenţională formulată de petentul ............, in contradictoriu cu intimata MINISTERUL ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR – DGPMB BRIGADA RUTIERA. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.
15/12/2011 Încheiere