avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters202285

Activitate ContSters202285

M-am adresat aici pentru a mi se da niste raspunsuri clare si precise de la niste avocati care s-au mai confruntat cu asa ceva sau persoane care au trecut prin aceeasi situatie.
in urma cu ceva timp am calatorit in israel, unde am fost oprita de catre autoritatile aeroportuare de a intra in tara lor pentru ca mi-am exprimat dorinta de a vizita si teritoriile palestiniene, Betleemul si de a vizita o ruda de a mea in acele teritorii.

am fost luati si bagati de catre evrei intr-o masina si dusi intr un centru de detentie unde trebuia sa stam 4 zile pana la zborul pe care spuneau ei ca exista in Romania. zboruri spre romania sunt in fiecare zi , zboruri efectuate de 2 companii in acelasi timp.

in momentul retinerii noastre, am contactat consulatul Romaniei si consulul ne-a precizat in clar ca este vorba de un abuz drept care am depus o petitie la MAE in care am semnalat toata situatia.

Noi vrem sa mergem si in justitie pentru ca un asemenea abuz sa nu se mai repete si cu alti cetateni.

Ceea ce ni s-a spus noua, ca nu putem vizita pe nimeni in Betleem cu ceea ce le-0a transmis consulatului nu coincid, lor le-au comunicat ca noi am vrut sa mergem la munca si sa ramanem ilegal pe teritoriul lor. Le-am prezentat documente justificative sa deduca singuri ca scopul nostru e doar de a vizita ca turisti pentru ca situatia noastra din Romania e una mult peste ce am fi putut obtine acolo.

Din ce am citit si m-am documentat, Israelul nu a aderat la CEDO, deci nu il putem da in judecata acolo, iar oricum daca se putea trebuie sa facem pasii pentru a lasa ca ei sa se revanseze mai intai fata de noi si apoi sa ii actionam la instante europene daca suntem nemultumiti de solutia lor.

Nu stim cu ce sa incepem si de unde. Vrem cheltuielile pe care le-am facut, vrem daune morale pentru ziua de detentie si pentru rele tratamente aplicate, pentru lipsire de libertate si pentru prejudiciu de imagine. In plus vrem daune pentru suferinta produsa ca ne-am distrus sperantele si odihna ce am vrut sa o avem in concediul in care numai de odihnit nu am putut
deci in romania e posibil orice

a avut plata pretului in rate dar pentru asta trebuia sa se stabileasca un avans si artele, ca acest act sa se elibereze. are grevat suma pentru bcr.

insa mie mi s-a pus poprire de catre executor pentru toata suma de bani, inclusiv ce datoreaza si adjudecatarul pe contul meu. a vrut sa demonstreze ca fac un abuz in serviciu si o inselaciune.

am fost somata sa si predau imobilul adjudecatarului, l-am si predat, iar bcr ii da termene de amanare pentru restul sumei de bani care trebuia achitata pana pe 21.11.2012. nu scrie nicaieri ca e posibil asa ceva. insa e acordul bancii ca asa vor ei.

eu acum trebuie sa imi recuprez banii de la adjudecatar fiind pus popriere pe contul meu bancar.

acest cont nu trebuia blocat si bcr nu mai tb sa ceara nimic, pentru ca in contractul nostru scrie foarte clar ca eu garantez cu imobilul si nu si cu altceva, si ei tb sa se indestuleze din imobil.

insa pana rezolv eu cu procese civile si penale care vad ca sunt de acum de jumate de an, contulmeu este blocat fiind obligata la plata unor sume care habar nu am de unde au aparut, nu au prezentat un grafic, dobanzi si penalitati in procente.

as vrea sa stiu in cazul meu ce pot sa fac cu bcr, cu executorul, si cu adjudecatarul imobilului

imi poate da un raspuns cineva ?

ma pot intoarce mpotriva adjudecatarului pentru suma de bani ce trebuia el sa achite si tot mie imi este imputata?
am doar inscrisul executorului care o someaza sa predea bunurile , daca nu valoarea lor este 50.000 ron. acesta nu e dovada unei datorii certe, exigibile, lichida?

multumesc frumos pentru raspunsuri
nu sunt din bucuresti ci din provincie

habar nu am de stadiul plangerii penale, la cum lucreaza politistii si mi s-a spus de catre ei, ba este fapta , ba nu este, m-am si saturat sa ma duc sa ii mai intreb ceva

de aceea vroiam sa stiu.

nu mi-a dat bunurile la solicitarea mea, a facut de fiecare scandal, a chemat politia, recunoscut de fata cu acestia ca sunt bunurile mele dar nu mi le da ca asa vrea ea, iar in moemntul in care a primit notificarea executorului le-a distrus si au si disparut unele din ele.
valoarea lor este de 50.000 lei si nu am primit nici un ban pentru ele pana in prezent.

am somat-o saptamana aceasta sa achite in termen de 15 zile valoarea lor, adica 50.000 lei
in mod sigur nu va achita nimic si cu noul cod proc civila nu stiu cum e

am vazut ca daca merg pe pretentii despagubiri valoarea e taxata mult

intrebarea mea este, nu pot merge pe ordonanta de plata sau somatie de plata?

saptamana asta, ieri a ridicat-o de la posta
in urma unei licitatiei, adjudecatarul nu a putut achita suma cu care a licitat,

i s-a pus popriere pe cont fostului debitor pentru intreaga valoare, inclusiv suma ce trebuia sa achite adjudecatarul in urma licitatiei.

in acest caz putem vorbi ca debitorul a devenit creditorul adjudecatarului si trebuie sa isi recupereze datoria de la el?

adjudecatarul a devenit si proprietar al imobilului neachitand nimic

am formulat plangere penala...insa vreau sa merg separat pe recuperarea banilor cat mai repede cu putinta.

i-am trimis notificarea privind somatia de plata pe cale amiabila, insa nu stiu mai departe
deci nu pot merge pe ordonanta de plata?