avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate mariu43

Activitate mariu43

Răspuns la discuția Acuzati in grup de furt
1.tocmai asta ii problema "NU VREM SA STAM CU MAINILE IN SAN".2.ar fii mai indicat sa se poata lua amprente ca este mai sigur decat cu POPA.3.persoana vatamata nu prea vrea sa mearga la politie(oare ascunde ceva?),noi ceilalti nu avem de unde sa stim unde isi tine el bani in casa si ar fii cam al 20 chef la el acasa.
Suntem o gasca de vreo 5 familii si ne-am adunat la un gratar la una din familii.Toate bune si frumoase neam distrat pe cinste,numai ca a doua zi am fost anunta-ti de gazde ca din noptiera ia disparut 800 sute lei care erau intr-un plic.Plicul la gasit gol.Atunci noi celelalte 4 familii i-am spus sa cheme politia si sa prelevez-e probe,sa ia amprente ca sa vedem cine trebuie eliminat din gasca.Gazda nu a vrut in ziua aceia sa cheme politia.Din spusele gazdei a doua zi a fost la politie si politia ar fi spusa ca daca nu este fortata nici o usa sau geam ei nu poate sa ia amprente de pe plic,noptiera etc.intrbare:este posibil ca un politist sa iti spuna ca nu vine sa ia amprente la fata locului decat daca este furt prin fortarea geamului sau a usilor? Mentionez ca nu a facut nici o plangere scrisa doar a discutat cu un politist de la furturi si ca bani ii avea undeva la etaj unde au dormitorul si unde noi nu aveam ce cauta.Oare daca hotul intra sa il fure el statea sa ia numai bani si plicul sa-l lase tot in noptiera?Tot din spusele gazdei sub acel plic mai erau 3000 lei de care hotul nu sa atins.Oare cum putem noi rezolva aceasta situatie??????????
Răspuns la discuția garantie spatiu comercial
multumesc
Răspuns la discuția garantie spatiu comercial
dar pt garantia depusa acum 5 ani care este de 1500 lei ar trebui sa mii se restituie cu dobanda sau inflatie? Exista vreo lege care prevede asa ceva?
Răspuns la discuția garantie spatiu comercial
MULTUMESC
Acum 5 ani am inchiriat un spatiu cu o chirie de 750 lei pe luna si am platit o garantie de 1500 lei contra valoarea chiriei pe 2 luni.Contractul prevede ca chiria creste in functie de inflatie.Acum am o chirie de 1200lei luna.Proprietarul imi trimite la semnat un ACT ADITIONAL la contract in care imi spune ca trebuie sa mai dau bani ca garantie SPECIALA adica inflatia(900 lei)
1.LA GARANTIA PE CARE EI AU FOLOSIT-O NU SE PUNE INFLATIE SAU DOBANDA?
In actul aditional imi mai introduce o modificare la RASPUNDEREA CONTRACTUALA care suna asa<NECOMPLETAREA GARANTIEI SPECIALE,IN URMA MODIFICARII CUANTUMULUI CHIRIEI DA DREPTUL PROPRIETARULUI SA REZILIEZE UNILATERAL CONTRACTUL DE INCHIRIERE>
2.Ce sa fac sa semnez?
daca sunt persoana fizica autorizata trebuie sa declar in fiecare luna venitul la finante
daca am numere rosii trebuie sa platesc rovigneta?
am contract de munca pe perioada determinata pana pe 14-10 2011.Problema mea este ca sunt insarcinata in 4,5luni si nu stiu daca mai pot beneficia de ajutorul banesc de la stat dupa ce nasc.ce ma sfatuiti sa fac? daca intru in somaj beneficiez dupa nastere de ajutor ? mai precizez ca acum sunt in concediu medical si am concediu pana pe data de 24-10-2011.firma poate sa intrerupa CM individual daca eu sunt in concediu medical?
AM UN PUNCT DE LUCRU CU CONTOR PROPRIU DE LA ELECTRICA .CAND AM FACUT CONTRACT CU ELECTRICA PENTRU FURNIZAREA ENERGIEI MAU OBLIGAT SA PLATESC SI SERVICIILE DE TV SI RADIO.LE-AM SPUS CA NU AM NICI TV SI NICI RADIO LA PUNCTUL DE LUCRU.MI-AU SPUS SA FAC O CERERE CA NU ESTE LA PUNCTUL DE LUCRU NICI RADIO NICI TV,DUPA CARE CEI DE LA ELECTRICA MI-AU SPUS CA ORICUM EI TREBUIE SA FACTUREZE RADIO-TV CU SUMA DE 25LEI NU 80 LEI CAT ESTE TAXA LUNARA.PREZICEZ CA AM PLATIT SUMA DE 25LEI TIMP DE VREO TREI ANI.AM AFLAT CA CURTEA DE CONTURI SI JUSTITIE A ANULAT ACEASTA TAXA.M-AM DUS LA ELECTRICA SI LE-AM SPUS CA NU MAI PLATESC RADIO-TV SI SA NU-MI MAI FACTUREZE DECAT ENERGIA ELECTRICA.MI SA SPUS CA EI NU A PRIMIT NICI O INFORMARE DE LA TVR .IMI TRIMIT IN CONTINUOARE PE FACTURA RADIO-TV.EU CE SA FAC,SA LE MAI PLATESC RADIO TV???