avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate Renata70

Activitate Renata70

Buna ziua.
Va rog respectuos sa ma informati, care este procedura legala de a plati venituri (bonusuri) la o firma MLM, pentru colaboratori persoane fizice, care lucreaza pe baza de contract de mandat? Sumele pot fi de la 10 lei in sus.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția plata in numerar
Multumesc Gabrielle!!!
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma informati daca pot plati in numerar o factura cu o valoare mai mare de 10.000 Ron, in asa fel incat suma platita in numerar sa nu depasesca valoarea de 5.000 ron, ( mai exact este vorba de 4.900 Ron) si in doua transe, deci 2.000 si 2900 Ron, restul sumei find platit prin virament bancar, in contul furnizorului.
Va multumesc anticipiat!!!

Cu respect,
Renata
Răspuns la discuția masterat sau expert contabil
Lidana iti multumesc foarte mult!!!
Deocamdata nu am aspiratie sa am propria firma de contabilitate.
S-ar putea sa aleg varianta de masterat ca o urmatoare treapta....nu stiu, mai reflectez asupra deciziei.
Oricum iti multumesc ca mi-ai impartasit situatia ta!!!!
Succes si tie!!!
Răspuns la discuția masterat sau expert contabil
Va multumesc tuturor!!!
Opiniile Dvs. ma ajuta sa vad mai clar in legatura ca aceasta tema.
Va multumesc sincer!

Cu respect,
Renata
Răspuns la discuția masterat sau expert contabil
Adevarul e ca nu m-am interesat dar ma tem ca as fi informat partinitor.Evident ca daca ma interesez la sediul facultatii, facultatea sustine ca masteratul este indicat a fi absolvit. Daca ma interesez la CECCAR, ei sustin contrariul. Dupa parerea mea ca profil este acelasi, 3 ani de contabilitate si informatica de gestiune + 2 ani de masterat in expertiza contabila si audit banuiesc ca este echivalent - CA PROFIL!!! - cu examenul de expert contabil CECCAR.
Intrebarea mea este daca si ca grad (rang) este acelasi sau care merita a fi terminat dupa cele 3 ani de facultate ( ULBS - ID).

Va multumesc oricum pentru parerea Dvs.!!!!
Buna ziua,

Nu stiu in ce categorie de intrebari ar trebui sa incadrez intrebarea mea.
Va rog respectuos sa ma informati daca absolvirea unui masterat de expertiza contabila ( dupa absolvirea licentei de contabilitate si informatica de gestiune, 3 ani) este echivalent cu examenul de expert contabil CECCAR?
Am terminat cele 3 ani, mai sus mentionat si nu stiu sa decid continuarea, care ar fi mai avantajos, care are gradul mai inalt de calitate etc.?

Va multumes anticipat pentru pareri!!!

Cu respect,
Renata
Răspuns la discuția Taxare inversa
Multumesc mult Xerxes!!
Discuție Taxare inversa
Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu achizitiile intracomunitare de bunuri. Aplic taxare inversa in cazul in care??:
- furnizorul este inregistrat in scopuri de tva si imi comunica un cod valid de TVA
-daca bunurile achizitionate sunt taxabile in cazul livrarii lor pe teritoriul Romaniei

Trebuie sa am si alte criterii in vedere??
Va multumesc anticipat!!!

Renata
Răspuns la discuția TVA- dreptul de deducere
Jur pe rosu ca asa mi-a iesit si mie!!!:))

Dar nu eram sigura de calcularea pro-rata.....,
Va multumesc inca o data!!!!:)