Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare inversa

Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu achizitiile intracomunitare de bunuri. Aplic taxare inversa in cazul in care??:
- furnizorul este inregistrat in scopuri de tva si imi comunica un cod valid de TVA
-daca bunurile achizitionate sunt taxabile in cazul livrarii lor pe teritoriul Romaniei

Trebuie sa am si alte criterii in vedere??
Va multumesc anticipat!!!

Renata
art. 157 cod fiscal
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), persoana impozabilă înregistrată conform art. 153 va evidenţia în decontul prevăzut la art. 156^2, atât ca taxă colectată, cât şi ca taxă deductibilă, în limitele şi în condiţiile stabilite la art. 145 - 147^1, taxa aferentă achiziţiilor intracomunitare, bunurilor şi serviciilor achiziţionate în beneficiul său, pentru care respectiva persoană este obligată la plata taxei, în condiţiile art. 150 alin. (2) - (6).

cam astea ar fi!
Multumesc mult Xerxes!!