avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate roox_me

Activitate roox_me

Refuz predare fiscal auto
Buna seara,

Soțul meu a achiziționat o mașină din alt oras. A facut doar contract de vânzare cumpărare, urmând ca astăzi vânzătorul sa ii trimită fiscalul. Astăzi i-a spus ca ii trimitd doar dacă ii da 150 euro. Cum procedam? Masina era pe numele bunicii acestuia... Contractul s-a făcut inlipsa dumneaei...

Ajutor....
Bună ziua,


Ajutați-mă va rog cu o problema. Am fratele grad 1 de handicap. El are ajutorul de 500 de Ron, indemnizația de handicap de 1300( este pe numele mamei și trebuie mutat pe numele lui).. și.. Primește pensie de urmaș de la tata, în doua cu mama, amândoi 1600.
Acum,cei de la asistenta sociala, vor sa treacă totul pe numele lui, adică cei. 1300.

Mama vrea sa își ia pensia de drept. Dacă face acest lucru, fratele rămâne cu 1000 ron.

Cum se calculează venitul extern? Știu de 35% din valoarea salariului mediu pe economie... Cel brut sau cel net?

Adică, el ar avea 500 ajutorul pt handicap+1300 indemnizatia de însoțitor.


Va rog sa ma ajutați
Discuție Pensie urmaș
Pensie urmaș
Răspuns la discuția Pensie de urmaș vs de drept
Informația asta o știu deja. Întrebam doar daca, sunt și modificările sus menționate...


Mulțumesc pentru răspuns!


Carp Mircea a scris:

La alegere:
-Pensia proprie
-Pensia de urmas(50% un urmas, 75% doi urmasi. 100% trei urmasi sau mai mult.

Buna seara,

Apelez din nou la dvs.
Mama mea primește pensie de urmaș de la tata(decedat). Pe dosar sunt trecuți și mama și fratele ( fratele încadrat cu handicap grav Gr 1) primind pe același cupon 75% din pensie,pensie de la armata.

Am înțeles, ca mama își poate lua pensia de drept din nou ,de la stat dar poate primi în continuare și 25% de la tata,iar fratele primind în continuare 50% de la tata.

Sunt reale informațiile mele,exista o ordonanță data in acest sens?

Va mulțumesc!
Discuție teava gaz
Buna seara,



Normal..iar am o problema..si am nevoie groaznic de mare de dvs.
Vreau sa pun centrala (mama vrea). Suntem 10 pe scara...6 au centrala 4 nu. Din cei 6, 3 in tara 3 in strainatate. Din cei trei ramasi, doi au semnat ..contractost...unul e mai cu mot...vrea 500 ron...
E normal sa ceara atat??? Spune ca pe el l-a costat totul 4800 acum 10 ani...( de mentionat ca a fost al 3lea care a pus centrala si nu a tras el toata instalatia... dar nici nu are actele....



Cei de la Gaze..spun ca nu mai e necesara declaratia aceea pe proprie raspundere...


Va rog mult un raspuns, am incredere ca ma veti ajuta, cum ati facut-o de fiecare data...

Multumesc frumos din tot sufletul! :((
Răspuns la discuția poprire kruk
Buna dimineata,


Vesti bune! In urma discutiei si consilierii cu un avocat, trebuie sa plateasca o taxa de timbru ( 1000 ron) suma fiind colosala..cu tot cu penal. si onorarii absurde...undeva la 260 mil vechi.

Trebuie sa aduca toate chitantele, ratele, c.a.r..care atesta faptul ca e cel care intretine fam. (el fiind casatorit si doi bebe mici), si in instanta pentru stergerea datoriei.

Multumesc pentru raspunsuri si cele private si cele de pe forum!
Ca de obicei m-ati ajutat enorm! :frantic:

Va tin la curent! :love2:
Discuție poprire kruk
Buna seara,


Din nou am o dilema, si sunt sigura ca ma veti ajuta.
In 2006 fratele meu a facut un credit pentru nevoi personale la Raiff.
A achitat ce a achitat si ca majoritatea romanului fara cap, s-a lasat de plata..si-a schimbat..jobul..probleme de sanatate..cu copii..., a primit dobanzi enorme..etc etc...

Prin 2008....Eos...a intrat pe rol, cu vesnicele angajamente....si asa mai departe. Evident nu le-a luat in seama.
Prin 2010 Kurk a aparut,,cu acelasi truc...telefoane..etc etc.

Azi fratele a aflat de la locul de munca actual ca are proprire..pe max 1/2 din salar...

Mentionez ca are cel putin 6 ani de la ultima plata, mentionez ca niciodata nu a semnat vreun angajament cu kruk, si ca nu le-a mai raspuns la telefoane de cel putin 4 5 ani..adica ei veneau..dar degeaba...

Data scadenta a creditului este 2011...


Se poate prescrie(nu stiu termenul corect) datoria?
Ce a primit de la locul de munca decizia..de la un executor judecatoresc...si cam atat...



Multumesc anticipat pentru raspunsuri :)

Răspuns la discuția Preaviz
Perfect! Multumesc mult! Abia astept sa le dau peste nas!
Răspuns la discuția Preaviz
Exista vreo reglementare in acest sens? Vreau sa le zic sefilor direct si sa nu aibe scuze. In vederea co si libere trebuie sa fie si ei de acord sau legea ii obliga sa se comporte xa si cu un angajat ce nu este in preaviz