avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Ajutați-mă va rog cu o problema. Am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Ajutați-mă va rog cu o problema. Am fratele grad ...

Bună ziua,


Ajutați-mă va rog cu o problema. Am fratele grad 1 de handicap. El are ajutorul de 500 de Ron, indemnizația de handicap de 1300( este pe numele mamei și trebuie mutat pe numele lui).. și.. Primește pensie de urmaș de la tata, în doua cu mama, amândoi 1600.
Acum,cei de la asistenta sociala, vor sa treacă totul pe numele lui, adică cei. 1300.

Mama vrea sa își ia pensia de drept. Dacă face acest lucru, fratele rămâne cu 1000 ron.

Cum se calculează venitul extern? Știu de 35% din valoarea salariului mediu pe economie... Cel brut sau cel net?

Adică, el ar avea 500 ajutorul pt handicap+1300 indemnizatia de însoțitor.


Va rog sa ma ajutați

Alte discuții în legătură

Pensie urmas roox_me roox_me Buna seara, Am nevoie de un sfat. Primesc de la 21 de ani pensie de urmas de la tata, tata decedand. Anul acesta in mai fac 26 de ani, deci nu o voi mai ... (vezi toată discuția)
Poprire pensie handicap grad 1 de 1600 ron Bilciu Liviu Bilciu Liviu Pensia de handicap a mamei este gradul 1 grav cu asistent personal, pensia de handicap este de 1600 de lei. si de luna aceasta executorii judecatoresti Golt ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas... handicap! roox_me roox_me In urma cu ceva timp, am postat o intrebare pe forum. acum am aceeasi problema. Era la un moment dat ideea ca nu putem realiza venituri daca avem pensie de ... (vezi toată discuția)