Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmaș vs de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmaș vs de drept

Buna seara,

Apelez din nou la dvs.
Mama mea primește pensie de urmaș de la tata(decedat). Pe dosar sunt trecuți și mama și fratele ( fratele încadrat cu handicap grav Gr 1) primind pe același cupon 75% din pensie,pensie de la armata.

Am înțeles, ca mama își poate lua pensia de drept din nou ,de la stat dar poate primi în continuare și 25% de la tata,iar fratele primind în continuare 50% de la tata.

Sunt reale informațiile mele,exista o ordonanță data in acest sens?

Va mulțumesc!
La alegere:
-Pensia proprie
-Pensia de urmas(50% un urmas, 75% doi urmasi. 100% trei urmasi sau mai mult.
Informația asta o știu deja. Întrebam doar daca, sunt și modificările sus menționate...

Mulțumesc pentru răspuns!

Carp Mircea a scris:

La alegere:
-Pensia proprie
-Pensia de urmas(50% un urmas, 75% doi urmasi. 100% trei urmasi sau mai mult.

La acest moment nu exista o astfel de prevedere(modificare) legala.
Carp Mircea, utilizator