avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmaș vs de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmaș vs de drept

Buna seara,

Apelez din nou la dvs.
Mama mea primește pensie de urmaș de la tata(decedat). Pe dosar sunt trecuți și mama și fratele ( fratele încadrat cu handicap grav Gr 1) primind pe același cupon 75% din pensie,pensie de la armata.

Am înțeles, ca mama își poate lua pensia de drept din nou ,de la stat dar poate primi în continuare și 25% de la tata,iar fratele primind în continuare 50% de la tata.

Sunt reale informațiile mele,exista o ordonanță data in acest sens?

Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:24, 6 Septembrie 2018
La alegere:
-Pensia proprie
-Pensia de urmas(50% un urmas, 75% doi urmasi. 100% trei urmasi sau mai mult.
Informația asta o știu deja. Întrebam doar daca, sunt și modificările sus menționate...


Mulțumesc pentru răspuns!


Carp Mircea a scris:

La alegere:
-Pensia proprie
-Pensia de urmas(50% un urmas, 75% doi urmasi. 100% trei urmasi sau mai mult.

La acest moment nu exista o astfel de prevedere(modificare) legala.
Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2018
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas roox_me roox_me Buna seara, Am nevoie de un sfat. Primesc de la 21 de ani pensie de urmas de la tata, tata decedand. Anul acesta in mai fac 26 de ani, deci nu o voi mai ... (vezi toată discuția)
Acordare pensie urmas lucyanb lucyanb Buna ziua,sotia mea are un frate cu handicap gr 1 de la nastere.din anul 2003 este angajata ca asistent personal,tatal lor a decedat in 1996 iar mama in 2017. ... (vezi toată discuția)
Tata a decedat la 57 de ani.eu, fiul, pers. cu handicap gr.1 pot beneficia de pensie de urmas? Balaurul Balaurul Tata a decedat la 57 de ani. [b][i]Eu, fiul, pers. cu handicap gr.1 pot beneficia de pensie de urmas?[/i][/b] (Am 33 de ani si ca venit doar idemnizatia de ... (vezi toată discuția)