avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Samoilatraian

Activitate Samoilatraian

Buna seara,
daca stie cineva ce avize si autorizatii trebuiesc pentru infiintarea unei ferme de lipitori sau alte conitii specifice acestei activitati .
Multumesc si astept raspunsuri pe mail samy_traian@yahoo.com sau pe acest forum.
In 2008 am cumparat o moara cu 501 metri patrati cu acte in regula .
In 2010 am vrut sa mi extind activitatea fiindu mi necesare autorizatii de imprejmuire bransare apa constructie extindere activitate, ocazie cu care am aflat ca la cca. 4 metri de coltul morii la o adancime de cca 1.5m se afla o conducta de transport gaze apartinand Petrom Sa.
In asemenea conditii Petrom nu accepta alte lucrari de construire, ba chiar am fost atentionat ca daca aceasta se va deteriora voi suporta toate cheltuielile de reabilitare si pagube produse de pierderi !!!!!!!!
Prin interzicerea extinderii pierd f. multi bani.
Pot deschide penal cu Petrom ?????
Va multumesc pentru eventuale raspunsuri.
Discuție recuperare bani
Buna seara,
In 2008 am imprumutat(persoana fizica) unei firme suma de 80 000 lei ron cu un contact de imprumut intre societate comerciala si mine.Firma a intrat in insolventa si de atunci am recuperat doar 20 000 lei.Am dat firma in judecata am castigat cu hotarare ramasa definitiva si irevocabila ce sanse am sa recuperez diferenta?
Mentionez ca firma respectiva are de lucru si functionaza inca?
Va multumesc.
Buna seara
Am depus cerere pentru preschimbare certificat recodificare cod caen si certificat constatator.
Intre timp societatea nu mai desfasoara activitatea din domeniu principal ci desfasoara activitate din domeniu secundar,cu acelasi specific .Activitatea se desfasoara la sediul societatii, si au aparut probleme in a elibera certificatul de inregistrare.Daca stie cineva ce este necesar sa depun pentru schimbarea domeniului de activitate principal ?

Va multumesc adresa mea este samy_traian@yahoo.com
Buna seara
In anul 2008 am achizitionat un teren de 500 mp pe care se afla o moara de malai care functioneaza si in prezent . Dorind sa mi extind sa mi extind afacera am inceput sa investesc in a construi imprejmuirea terenului si bransarea la apa potabila deoarece acestea nu erau in momentul achizitionarii pana aici nimic deosebit.
In urma depunerii documentatiei obtinerii autorizatiei de constuire am constatat ca pe acest teren, exact pe cea mai mare parte pe acest teren ramas liber este traversat de o conducta de transport gaze de inalta presiune care impune restrictii de construire.
Imediat am consultat un prieten avocat care initial m-a sfatuit sa deschid actiune in instanta pentru a obtine o renta care sa compenseze in vreun fel imobilizarea de teren provocata de aceasta conducta care apartine PETROM SA.
Am trimis SC PETROM SA o convocare la Conciliere directa cu reprezentantii PETROM exprimand pretentiile mele. S-au prezentat la fata locului dupa care s-a intocmit un proces verbal in care au mentionat ca aceasta conducta este de joasa presiune total neadevarat, pe care l-am semnat ulterior, urmand sa primesc raspuns in scris la solicitarea mea.
Dupa aproximativ o luna raspunsul a fost negativ deoarece raspunzator pentru evictiuni raspunde vanzatorul din 2008.
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri
Adresa mea este samy_traian@yahoo.com