avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate boghysv

Activitate boghysv

Vreau sa va intreb daca se poate face testul de paternitate dupa pronuntarea divortului prin decizie definitiva si irevocabila?
Se poate cere in instanta ca atat copilul cat si mama sa faca testul?
Buna ziua,

Ma aflu in divort si am mari dubii privind copilul.
Am primit comunicarea de la tribunal in care mi se aduce la cunostinta ce cere sotia.
mi se comunica ca in termen de 25 de zile trebuie sa depun la dosar cu ce probe ma apar si daca am si altceva de adaugat.
Pot solicita sa se faca si un test de paternitate?

Multumesc!

Răspuns la discuția Modificare fisa postului
Fisa postului cea noua cuprinde noi sarcini si atributii pe care eu nu le-am negociat cu angajatorul.Acesta mi-a prezentat noua fisa si m-a pus sa semnez.Cum ma sfatuiti sa ma comport in continuare?
Multumesc!
Buna ziua!
Am primit astazi o fisa a postului de la angajator pe care am refuzat sa o semnez deoarece am semnata o fisa a postului inca din 2010 iar in cea noua sunt trecute lucruri cu care nu sunt de acord.
Poate sa-mi desfaca contractul de munca daca am refuzat sa semnez?
Cum procedez mai departe?
Multumesc!
Buna ziua!

Dupa consultarea regulamentului de ordine interioara al firmei am gasit un punct care spune ca salaraitii au " dreptul la negociere colectiva si individuala".Am formulat o cerere catre angajator in care solicitam programarea unei intalniri (comunicarea datei si orei respectivei programari) avand ca scop negocierea salariului.
Raspunsul acestuia a fost ca o sa-mi comunice data si ora pana la sfarsitul lunii calendaristice in care am facut cererea, dar aceasta nu s-a mai intamplat.
Ce ma sfatuiti in continuare?Cum sa procedez?
Fac o noua cerere in care sa solicit ce?

Multumesc!
Buna ziua!
In CIM durata timpului de lucru este de 8h/zi, 40h/saptamana; repartizarea programului 08-16.
Programul firmei este de Luni-Sambata (08-18).
Lucrez 10h/zi, uneori 11h/zi, in medie 40h/saptamana.
Lucrez si cate 2 Sambete pe luna.Angajatorul spune ca nu poate sa-mi plateasca Sambetele lucrate sau sa-mi dea libere deoarece nu mi-am facut norma intreaga si timpul lucrat sambata sau de sarbatori legale este calculat ca si timp normal de munca.
As dori sa stiu daca acesta are dreptate.
Va multumesc!
Si care ar fi sansele sa castig atata timp cat pot sa dovedesc ca firma nu-si reduce activitatea, ba din contra are un program de min. 10 h/zi (uneori 12 h/zi).
Am inteles ca ar mai putea sa desfiinteze postul ocupat acum de mine.Cum ar decurge lucrurile in acest caz?
Buna ziua!

Sunt angajat cu norma intreaga pe postul de inginer clinic la un centru de dializa.Programul din contract este de 8/zi (08-16).

In realitate lucrez 10/h iar Sambata este considerata de angajator ca o zi normala de lucru, adica refuza sa ma plateasca cu un spor de 100% si sa-mi dea si liber orele lucrate in aceste zile de Sambata.

La cerinta mea de a mi se plati orele suplimentare si de a-mi da liber ptr orele lucrate Sambata acesta m-a amenintat ca o sa-mi faca decizie de modificare a normei de timp si ca nu o sa fie foarte bine ptr mine.

Programul de lucru al firmei este de Luni pana Sambata intre orele 08-18.Din cate stiu eu decizia de reducere a normei de timp trebuie motivata prin reducerea activitatii.

Precizez ca firma mai are un angajat pe acelasi post ca si mine.

Vreau sa stiu daca pot contesta in vreun fel o eventuala astfel de decizie.

Va multumesc!