Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore lucrate sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore lucrate sambata

Buna ziua!
In CIM durata timpului de lucru este de 8h/zi, 40h/saptamana; repartizarea programului 08-16.
Programul firmei este de Luni-Sambata (08-18).
Lucrez 10h/zi, uneori 11h/zi, in medie 40h/saptamana.
Lucrez si cate 2 Sambete pe luna.Angajatorul spune ca nu poate sa-mi plateasca Sambetele lucrate sau sa-mi dea libere deoarece nu mi-am facut norma intreaga si timpul lucrat sambata sau de sarbatori legale este calculat ca si timp normal de munca.
As dori sa stiu daca acesta are dreptate.
Va multumesc!
depinde ce aveti stabilit in cim si Rof...faceti cerere de ore suplimentare
boghysv a scris:

Buna ziua!
In CIM durata timpului de lucru este de 8h/zi, 40h/saptamana; repartizarea programului 08-16.
Programul firmei este de Luni-Sambata (08-18).
Lucrez 10h/zi, uneori 11h/zi, in medie 40h/saptamana.
Lucrez si cate 2 Sambete pe luna.Angajatorul spune ca nu poate sa-mi plateasca Sambetele lucrate sau sa-mi dea libere deoarece nu mi-am facut norma intreaga si timpul lucrat sambata sau de sarbatori legale este calculat ca si timp normal de munca.
As dori sa stiu daca acesta are dreptate.
Va multumesc!

Daca lucrati de l-s ,va incadrati la art.137 Codul Muncii,nu la art.120 care reglementeaza orele suplimentare
Art 137(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca

Asadar,orele lucrate s ,nu au regim de ore suplimentare,caci angajatorul corect ar trebui sa va acorde pt. s lucrata o zi libera in cursul saptamanii(de regula luni)iar pt.orele prestate sambata ,sa va plateasca cu un anume spor.
Consultati-va contractul individual de munca pt. a vedea exact ce cuprind clauzele contractuale in acest sens.Mai apoi,daca aveti reglementat in cim sporul pt.lucrul s/d solicitati angajatorului sa acorde acest spor si sa va dea ziua libera pt. sambata prestata .
ContSters136493, utilizator