avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate dumitrescu_sofica

Activitate dumitrescu_sofica

Răspuns la discuția REVISAL (2)
scuze pt insistenta...chiar daca apare cetatenia "romana" intru pe corectie, inregistrare salariat si selectez UE? apoi generez iar un rvs?
multumesc mult


Răspuns la discuția REVISAL (2)
Probabil exista vreo greseala in datele de identificare ale angajatorului ...
In acest caz ce fac? Eu am incarcat datele am dat "generare registru" si am fisier *.rvs, si sa incerc sa-l transmit mai departe in reges...apoi aacolo vad daca imi valideaza fara erori sau cu.
Mai am o intrebare..pe parcursul completarii, nu am gasit unde sa bifez "UE", la cetatenie apare implicit "romana" si tara "Romania". Este necesar sa intru in program sa fac corectie cu specificatia "UE" sau este bine cum apare "Romania"? Nu am gasit "butonul" pe care sa fac click pt optiunea de alegere a cetateniei si tara de proveninea.
Multumesc mult pt raspunsuri!


Răspuns la discuția REVISAL (1)
se poate transmite fisierul rvs si sambata sau duminica sau astept pana luni?
De ce imi apare dupa preluare "angajator invalid" apoi cand merg mai departe pe contract apare "contract invalid"? chiar ieri am transmis date online la revisal si am primit nr de confirmare preluare registru in programul anterior versiunii 506.
in acest caz merg mai departe cu incarcarea datelor si generez registrul?
si "data la care isi produce efectele" selectez 01.08.2011?
lamuriti-ma va rog...


Răspuns la discuția REVISAL (2)
De ce imi apare dupa preluare "angajator invalid" apoi cand merg mai departe pe contract apare "contract invalid"? chiar ieri am transmis date online la revisal si am primit nr de confirmare preluare registru in programul anterior versiunii 506.
in acest caz merg mai departe cu incarcarea datelor si generez registrul?
lamuriti-ma va rog...
Răspuns la discuția REVISAL (1)
intre timp m-am edificat...
data la care isi produce efectul e data la care intra in vigoare modificarea; daca la 01.10.2011 se modifica salariul si completarea in revisal se face pe 08.10.2011, se completeaza data la care isi produce efectul respectiv 01.10.2011.
pt cealalta nedumerire, datele sunt deja transmise prin revisalul anterior versiunii 506, deci, ca atare se preiau automat si nu mai este necesara recompletarea.
va rog sa ma corectati daca este gresit.
multumesc!

Răspuns la discuția REVISAL (1)
Pe langa intrebarea lui GGP mai am o nedumerire:
Stiu ca trebuie sa incarc contractele in derulare la data de 01.08.2011inclusiv suspendatele). Intre timp, am transmis in vechiul REVISAL o incetare si de curand o angajare.
Intrebare: In noul Revisal incarc DOAR pe cei existenti la 01.08.2011 sau incarc si incetarea si respectiv angajarea efectuata de curand?
Multumesc frumos pt raspuns.
Este obligatoriu sa-i fac notificare prin posta?
Daca vine si spune ca el n-a semnat nici un contract si ca atare nu stia ca e in perioada de proba? Nu are nici informarea prealabila intocmirii documentelor de angajare.




Buna dimineata!
Am transmis un contract la REVISAL inainte ca acesta sa fie semnat de angajat, in ideea ca-l va semna a doua zi.
Dar de a doua zi respectivul nu s-a mai prezentat la servici si nici nu mai raspunde la telefon. Ce formalitate de inchidere a contractului exista? Contract care practic nici nu exista pt ca nu este semnat de ambele parti. Mentionez ca nu s-a specificat nici perioada de proba. Si oricum ar fi...nu este semnat de salariat..dar eu trebuie sa-l scot intr-un fel din REVISAL. Dar cum?
Apoi mai este si problema prezentei lui in statul de salarii pt cele 2 zile din momentul transmiterii in REVISAL pana in momentul scoaterii lui, sper ca azi.
Va multumesc!


Si daca restul de concediu nu si-l efectueaza pana la sfarsitul anului, in anul urmator, va aparea, pe stat, cu efectuarea concediului si pe anul precedent si cel aferent anului respectiv. Conform efectuarii reale, mai exact, 23 de zile din anul precedent + 25 zile anul curent.
Multumesc mult!