avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate mdgeorge

Activitate mdgeorge

Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
buna ziua. sunt daniel din Timisoara. Am urmarit subiectul pe forum pt ca si eu am trecut prin asa ceva acum 4 ani. La mine problema statea cam asa: Am crescut copilul pot sa spun doar eu (atat doar ca nu l-am alaptat), mama statea toata ziua la televizor, cand copilul a ajuns la 2 ani l-am dat la cresa. Toata ziua fosta sotie statea la TV sau internet, doar la ora 16 il scotea de la cresa si-l ducea la mama ei cand nu puteam eu sa ajung la cresa sa-l scot. A refuzat sa se angajeze. Ba mai mult mi-a golit conturile. S-a ajuns la divort. Cu toate astea nu am avut nici o sansa sa obtin copilul. Asa e la noi " egali la bine si la rau" dar in practica e mai egala ea decat eu. Preferinta copilului e clara spre mine decat spre mama. Cand e la mine refuza sa discute orice subiect legat de perioada viitoare cat va fi in grija mamei. Traieste momentul cat e cu mine. Pt el altceva in acel moment nu exista. Oare e corect ca un copil sa fie supus la asa ceva doar pentru a respecta o regula stupida?
Sunt divortat de 2 ani. Nu a fost introdus partaj, asa ca am bunuri comune un apartament de 3 camere mobilat si utilat complet. Acum 4 luni fosta mea sotie a inceput "sa care" din bunuri + a distrus usi, geamuri si tencuiala. Ce as putea sa fac sa o trag la raspundere. Apelez la dv pentru ca nu prea am incredere in avocatii de aici din oras. Scuze am uitat sa precizez ca sunt din Alba Iulia.
Buna ziua. In 18.12.2010 am avut un accident intr-o parcare (eu stationam si un vitezoman a intrat din plin in mine). Masina era in leasing , si dosarul s-a incheiat cu dauna totala in 28.02.2011 (atunci am depus ultimul act la dosar si anume cererea de despagubire). In 04.04.2011 aflu de la societatea de asigurari care trebuia sa ma despagubeasca ca cererea de despagubire nu a fost completata de societatea de leasing si am luat legatura cu leasing-ul si s-a rezolvat in aceeasi zi. Din 24.04.2011 la societatea de asigurare nu mai raspunde nimeni la telefon. Intrebarea mea este : de cand se socoteste dosarul inchis din 28.02.2011 sau din 04.04.2011 cand leasing-ul a depus ultimul act?