avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate vs99teo

Activitate vs99teo

Buna ziua,
Tatal meu a fost Detinut Politic si a decedat in anul 2006.Eu am 63 ani si m-am nascut dupa eliberarea acestuia.Ce drepturi am ca urmas.
Multumesc.
Buna ziua,
Tatal meu a fost Detinut Politic si a decedat in anul 2006.Eu am 63 ani si m-am nascut dupa eliberarea acestuia.Ce drepturi am ca urmas.
Multumesc.
Răspuns la discuția Taxa timbru mostenire
Buna seara,
Cererea este redactata si introdusa in instanta,dar nu stiu daca taxa de timbru se calculeaza in valoare de 5% din valoarea totala a masei succesorale sau la valoarea mostenita de 50% din masa succesorala.
Multumesc.
Răspuns la discuția Taxa timbru mostenire
Buna seara,
Imi cer scuze,dar am omis sa precizez ca dezbaterea se face in instanta,nu la notar.
Multumesc.
Buna ziua,
Dezbatem mostenirea la 5 ani dupa decesul mamei.Eu am deschis procesul,tata avand varsta inaintata si greu deplasabil.Nu sunt alti pretendenti si am decis cote de 50 si 50%.Cum se calculeaza taxa de timbru,daca valoarea intregii proprietati este evaluata pentru plata impozitului la Primarie la 110000 lei.
Multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare taxa auto
Multumesc foarte mult.
Buna ziua,
Daca nu am depus cerere de restituire in termenul prevazut de lege mai pot recupera taxa auto?
Multumesc.
Buna ziua,
Pentru perioada 2014-2017,daca am lucrat cu CM si am realizat venituri si din activitati independente (PFA) trebuie sa platesc CASS atat ca angajat cat si ca PFA?Care este articolul de Lege.
Daca nu se plateste CASS din 2 surse cum pot recupera banii?
Multumesc.
Răspuns la discuția Incepand cu data de 01.04.2001
Buna ziua,
I-mi cer scuze,am gresit este vorba de conditii deosebite si nu conditii speciale.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate lua in calculul reducerii varstei de pensionare si cu cat.
Multumesc.
Buna ziua,
Daca am de la angajator adeverinta ca am lucrat in conditii speciale dupa 01.04.2001 se ia in calcul ca perioada lucrata in grupa a 2a de munca cu toate drepturile ce decurg din aceasta?Mai este nevoie de altceva?
Multumesc.