avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate miroslava

Activitate miroslava

Multumesc ! Speram sa fie anul acesta in septembrie...
Buna ziua! Va rog sa ma informati cu privire la :
- data pensionarii limita de varsta. Am implinit 60 de ani in 02.08.2021, femeie, am aprox. 25 de ani vechime, in conditii normale de munca.
- in prezent beneficiez de un salariu de 1.300 lei net/ luna. Daca as mai gasi un job part time, si atunci salariul pe ultimele 6 luni , sau cate vor fi necesare pana la data pensionarii, va fi de 3.000 lei/ luna , va influenta aceasta venitul pensiei ? Si daca da , aprox. cu cat ?
Răspuns la discuția Plan de paza la fosta firma
Multumesc !
Buna seara !
Va rog sa ma ajutati, in legatura cu urmatoarea problema : firma noastra de paza a prestat servicii la o firma beneficiara o perioada; am avut planul de paza aprobat. Apoi , acum doi ani, contractul a incetat. Acum revenim la contract. Intrebarea mea este : trebuie intocmit un nou plan de paza sau se poate face un act aditional, daca conditiile si contractul sunt aceleasi, nu sunt nici un fel de schimbari.
Va multumesc !
Buna ziua!
Din cauza expirarii licentei de functionare, firma va trece la concedierea salariatilor cu art.65(1). Adresele de instiintare le-am trimis cu 20 de zile lucr.inainte .
Unora dintre salariati li s-a propus , de catre firma care va prelua activitatea de la noi, sa ramana la acelasi loc de munca.
Intrebarea mea este :
Daca activitatea a incetat cu art. 65,ei se angajeaza imediat ,cu CIM pe perioada determinata , sa zicem pe 3 sau 6 luni , iar dupa expirarea CIM li se mai poate acorda somajul ?
A 2-a intrebare:
Am angajat un somer, i s-a acordat 30 % din somaj, acum CIM va inceta cu art.65. Mai poate beneficia in continuare de somaj sau nu?
Multumesc mult.
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Firmei ii expira licenta de functionare in 17.11.2014.Dupa aceasta data se vor depune actele pentru o noua licenta, dar aprobarea se va obtine probabil dupa inca vrea 3 luni.
In aceasta situatie voi intocmi un referat in care va fi mentionata situatia firmei si motivul pentru care se va trece la concedierea personalului.
Fiecare angajat va fi instiintat cu 20 de zile lucratoare inainte de data concedierii, iar incetarea va fi cu art.65.
1.In cazul pensionarilor ,tot art.65 , chiar daca nu beneficiaza de somaj?
2.Preavizul va fi din 20.10.-14.11. iar incetarea din 15.11.(sambata) sau 17.11.(luni) ?
3.In cazul contabilei, care este angajata cu 2 ore, i se inchide contractul sau poate sa ramana activ, deoarece probabil mai trebuie sa depuna diverse acte in continuare?
Răspuns la discuția Act aditional
Va multumesc!
Discuție Act aditional
Buna seara!
Pe data de 31.12.2013, am intocmit o decizie colectiva de majorare a salariului minim la 850 lei, careia i- am dat un numar din registrul de decizii, cu un tabel care cuprinde toti salariatii la care s-a majorat salariul si am transmis prin revisal.
Am scos pentru fiecare salariat cate 2 exemplare de act aditional, pe care fiecare va semna si va primi cate un exemplar, iar exemplarul 2 va ramane la dosarele lor personale.Am procedat asa pentru a demonstra ca salariatii au luat la cunostinta modificarea salariului.
Va rog sa-mi spuneti ce numere sa dau la actele aditionale ?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Fisa de aptitudine valabilitate
Va multumesc pentru raspuns.