Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrerupere activitate prin concedieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrerupere activitate prin concedieri

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Firmei ii expira licenta de functionare in 17.11.2014.Dupa aceasta data se vor depune actele pentru o noua licenta, dar aprobarea se va obtine probabil dupa inca vrea 3 luni.
In aceasta situatie voi intocmi un referat in care va fi mentionata situatia firmei si motivul pentru care se va trece la concedierea personalului.
Fiecare angajat va fi instiintat cu 20 de zile lucratoare inainte de data concedierii, iar incetarea va fi cu art.65.
1.In cazul pensionarilor ,tot art.65 , chiar daca nu beneficiaza de somaj?
2.Preavizul va fi din 20.10.-14.11. iar incetarea din 15.11.(sambata) sau 17.11.(luni) ?
3.In cazul contabilei, care este angajata cu 2 ore, i se inchide contractul sau poate sa ramana activ, deoarece probabil mai trebuie sa depuna diverse acte in continuare?
1. Da. In urma concedierii bneficiaza de somaj doar cei care indeplinesc toate conditiile prev de Lg 76/2002. pensionari nu le indeplinesc.
2. Data desfacerii o constituie data expirarii previzului.
3.poate ramane activa. Daca lucreaza fara CIM e "munca la negru"
Data incetarii c.i.m.poate fi zi lucratoare sa zi nelucratoare.

C.i.m. inceteaza la data expirarii duratei de preaviz ,in speta, data de 17.11.2014.
Multumesc mult.