avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate developer

Activitate developer

In urma cu aproximativ o luna, mama mea a fost chemata impreuna cu bunica si ceilalti 2 frati ( frate si sora ) la un notar pentru a face succesiunea bunicului.
Mentionez faptul ca nu am primit nici o foaie pentru a fi chemat acolo, totul a fost verbal de la ceilalti 2 frati.
Insa in momentul in care am ajuns si am vazut ca lipseau acte, sau anumite terenuri au fost vandute, am decis amanarea succesiunii pentru o luna de zile.
Timp in care mama a cerut o suma de bani " un fel de despagubire " fata de fratii ceilalti.
Problema sta in felul urmator , daca ei nu vor avea aceea suma de bani, mama nu va semna nici un act de succesiune.
Ce s-ar putea intampla daca ea nu semneaza nimic si spune ca nu e de acord cu acest tip de succesiune si totodata un fel de imparteala ?
Buna ziua,
Ma intereseaza si pe mine urmatorul lucru:
" Pot sa imi fac un blog , pe care sa mi postez, sa ma descarc, sa mi descarc viata alaturi de o fata? "
Daca da...... Ce anume trebuie sa indeplinesc ca sa nu ma trezesc cu fel si fel de legi, ca am denigrat pe cineva...
( cand o persoana isi scrie viata....intr-o carte.... sau pe un blog .....sau pe orice pagina privata, sau publica, ce anume trebuie sa indeplineasca )
Am inteles ideea....nu e frumos sa traiesti in trecut...dar atata timp cat eu imi fac o alta prietena...ea poate deja are unu....... nu e vorba de asta....
cum pot face in mod legal , care sunt pasii pentru a i lua catelul , asta i-ar da de gandit....ca nu am fost un prost.......
Ma confrunt cu o problema dupa o relatie de 3 ani cu o fata...
Incepusem sa cred ca ma inseala, i-am explicat....si cred ca dubiile mele in aceasta privinta erau adevarate. Ia sa indepartat de mine....si mia bagat motive ca sunt gelos... Si ca nu trebuie sa ma comport asa...
I-am oferit orice...am gresit si i-am oferit cadouri scumpe .... iar unul din ele e un catelus dragalash... si stiu ca tine enorm la el...
Motiv ca mia facut atata rau, in care eu mam bazat pe ea......as vrea sa il iau... sa sufere si ea , cel putin pe jumatate pe cat sufar eu acum. Lucru asta e prostesc, dar faptul ca nu o intereseaza de mine, ma ingrozeste cat de mult am fost mintit.
Sunt sute de cazuri , si poate unele persoane mi-ar spune , laso asa .... dar merita si ea sa sufere.....
Insa..... am vorbit cu doamna de unde l-am cumparat, si mi-ar putea face act de vanzare cumparare.... prin notar....si poate sa fie si martor....
M-ar putea ajuta acest lucru ?
Oricum ea are ura pe mine in acest moment, i-am explicat ca nu trebuia sa faca asta.....si i-am zis la nervi ca daca te vad cu altu de mana " iti dau un glont in capt ", cei drept ea tot face caz pe lucru asta.......si ca ar vrea sa mearga la politie ca am amenintato.....
Acestea sunt copilarii.........si pe de alta parte nu e bine sa intrii in acest joc.....dar se pare ca sunt bagat fara sa vreau.........iar nebunia de a suferii si ea cum sufar eu acum e pe cale sa izbucneasca.........
Probabil sunt barbatii care ma contrazic......dar nu cred ca ati vrea sa fiti pusi in situatia de fatza........

In viata niciodata nu o sa aflii langa cine ai fost alaturi, acesta e lucru pe care eu tocmai dupa atata timp l-am aflat...

Intrebarea mea in forum...... daca pot sa ii iau catelu inapoi, si daca da cum ?
daca poate sa imi faca ceva , ca i-am zis lucrurile acelea...... zicea ceva de genu ca cunoaste pe cineva , vine sa mi faca perchizitie daca am pistol, si ca daca i se intampla ceva e din cauza mea...... nu mai cunosc legile in acest conttext si....as vrea sa stiu si eu ce si cum... ca doar nu traim in jungla....unde toti au pile.....
Răspuns la discuția Taxa succesiune
Eu am inteles acest lucru. Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Problema e ca nu se doreste doar succesiunea ci si impartirea ... si se doreste prin donatie sau ceva de genu......
iar eu nu doresc sa donez la nimeni nimic. Am 25 de ani in care eu nu am primit nici macar un ac cu atza. Ca sa se poata face imparteala in mod corect, cred ca este nevoie de un evaluator......nu doar de acte de semnat........
Buna ziua, ma confrunt si eu cu o problema. Toata averea a fost pe numele tatalui meu, el a murit. Si au ramas : mama adica sotia, eu si inca 2 copii.
In total 3 copii si mama. Am vrea sa facem taxa de succesiune prin notar, sa nu depasesca acele 6 luni. Dar nu prea stiu ce inseamna acest lucru... daca puteti sa mi dati mai multe detalii dumneavoastra cu privire la acest lucru.
La copii cat le revine, La mama cat din total.
Stiam ca copii au 3/4 din total iar mama 1/4 din total. Logic aici ar fi 1/4 de fiecare fiind 4 persoane.
Problema este urmatoarea...
Casa are 6-7 camere + terenuri. Trebuie oare sa chemam un expert contabil ? Nu trebuie evaluata casa ? si terenurile pentru a putea face imparteala respectiva?
E o problema destul de delicata, pentru ca ma sunat sora mea pentru a ma prezenta la notar de a semna actele, dar nu sa facut nici o imparteala nimic... Nu trebuie sa existe acte... cum oare a facut imparteala , cum a vrut ea....
Am impresia ca aici exista persoane impotriva mea.. pot sa nu semnez actele? ce ma sfatuiti, pentru ca nu pot cadea de acord cu ei sa semnez actele si sa nu primesc despagubire din partea aceluia caruia va ramane casa, sau sa o vanda...
Multumesc si astept sfaturile dumneavoastra.
Răspuns la discuția Bataie cu o persoana
Lucrul acesta il stiam si eu insa,

2. Nu trebuia sa fie anuntat de politie ?

3. La bar exista camera, care se sterge dupa 2 saptamani, ar putea fi o proba ca a iesit dupa noi din bar...
4. Daca ar exista martori impotriva lui...

Intr-un fel sau altul, daca are acel certificat , si se dovedeste ca el a inceput, el a cautat scandalul, ce se intampla?
Salut,

Am si eu cateva nelamuriri si sper sa le gasesc la dumneavoastra pe forum.
Acum catva zile mai exact pe data de 23 spre 24 ( noaptea ), fratele meu a fost la un bar, dupa cateva ore petrecute acolo, fratele varul si eu si alte cateva persoane care nu mi le mai aduc aminte, am iesit sa plecam acasa, defapt am venit dupa frate sa mergem acasa, persoana respectiva a iesit afara dupa noi, sa luat de varamio, fratimio a comentat la el ca ce are cu el sa ne lase sa plecam acasa, apoi persoana respectiva ia zis : ba daca ti dau una te dezumflu, si fratimio sa atacat, a vrut sa dea in el, dar nu la nimerit, persoana respectiva a luat un bolovan, eu mam bagat intre ei sa nu dea cu bolovanu in fratimio, ceilalti se uitau, iar fratimio ia dat un pumn in fatza...
Acum faza e urmatoarea persoana respectiva am inteles ( defapt vorbeste lumea ca a facut un certificat medico legal ), se zice ca are si pile la un doctor ceva.

Problema e ca pana in ziua de azi nici fratele nici eu, nici parintii nu au fost sesizati de politie. si azi suntem pe 31, iar asta sa intamplat pe data de 23 spre 24 noaptea.

Intrebarile mele :

1. Ce s-ar putea intampla cu fratele ?
2. Nu trebuia sa fie anuntat de politie ?
3. La bar exista camera, care se sterge dupa 2 saptamani, ar putea fi o proba ca a iesit dupa noi din bar...
4. Daca ar exista martori impotriva lui...
5. El siar putea procura martori falsi
6. Ce e de facut in acest caz, tot vorbeste ca vrea sa i ceara lu fratimio 10000 RON pentru un pumn...
7 Pot fi martor ? eu sau varul.... Pot spune la politie persoane chiar daca nu vor sa fie martori ... ca au vazut... mentionez ca patroana la vazut cu bolovanu in mana..

e o problema destul de grava...si ma deranjeaza cuvintele spuse...mai ales ca nu am fost anuntat.....pana acum... ma gandesc ca poate face manevre...

putea sa se mai bata singur, sau sa l mai bata cateva persoane...

Am primit o tema de curand la facultate despre acest lucru, chiar nu gasesc nimic despre aceasta legislatie, ma poate ajuta si pe mn cineva cu o carte online , am nevoie de 1-2 pagini despre aceasta legislatie..

va multumesc
Buna ziua la toti din acest forum, am o problema care se pare ca se agraveaza pe zi ce trece...va explic pe scurt, pentru alte informatii va rog sa ma contactati.
Deci stau cu o fata....problema e ca mama ei intr-un timp nu a vrut sa mai stau cu ea, si a facut tot felul de acuzatii grave asupra mea...presupun ca au fost la nervi....in fine...prietena a fost nevoita sa plece de acasa la vara ei ca sa nu mai planga ca ne despart...problema e ca eu i-am zis de vara ei lu maicasa pana sa ne despartim ca nu as mai vrea sa umble cu ea din cauza ca nu mi place stilul ei, face poze la tot felul de reviste ( aproape dezbracata ), cu masini etc. si i-am zis ca nu as vrea ca ea sa ajunga asa ca ea. toate bune si frumoase, ne-am despartit ca asa au zis ei...apoi dupa un timp maicasa a inteles ca ne iubim si ne-a lasat in pace...DAR ma pomenesc cu varasa ca de ce am facut-o vagaboanda...ca nush ce... au trecut 7-8 zile....si ma pomensc cu telefon de la prietena mea ca i- s-a spart lu varasa parola de la YAHOO, HI5, FACEBOOK, si ca le-a scris prietenilor ca sunt o curva si nush ce....toate aceste acuzatii fiind adresate mie...
In sensul ca eu sunt vinovat de acest lucru...ca ma duce la politie, ca are prieteni la DICOT, ca afla cine ia luat parola, si ca ma urmareste pe mine, sa vada ce fac eu...etc.. ba chiar, acum 5 minute a mai nascocit ceva...ca am vorbit eu cu o persoana ( un baiat care e vecin cu mine ca as vrea eu sa o bat ), vecin intre "" pentru ca eu nu locuiesc aici...locuiesc cu chirie unde sta...deci va da-ti seama ca nu cunosc baietii de pe aici...in fine zice ca eu i-am zis nush ce ca o bat pe aia...
Deci mi se aduc acuzatii pe nedrept, acuzatii grave..parca as fi hacker ca i-am spart parolele...si ca o bat...sunt foarte grave parerea mea...
intrebarea mea la dumneavoastra este urmatoarea....ce e de facut in acest caz, nu mai suport acest lucru...parca am omorat pe cineva, parca traiesc un film...deja nu mai suport..
Astept pareri detaliate....multumesc mult.