avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate mihail2803

Activitate mihail2803

Răspuns la discuția Consimtamant dat prin amprenta
Quartila a scris:

mihail2803 a scris:


Cat priveste acele pretentii - inainte de proces civil va trebui sa se treaca pe la un ... MEDIATOR !!!! retineti - daca se deschide proces direct in instanta fara sa va cheme la mediator - nu va avea castig de cauza - putand sa invoce orice s-ar dori de catre reclamant - i se va respinge actiunea ... garantat suta la suta- la primul termen de citare!!


Cine v-a pacalit ca i se respinge actiunea n instanta ?! :D
Medierea nu este obligatorie, este obtionala!

Doar informarea este obligatorie, si acest lucru il poate face si judecatorul la prima infatisare.

Asadar, garantarea aia 100% e cam depasita!
mihail2803 a scris:

In ce priveste vanzarea exista dreptul de preemptiune al rudelor celui ce doreste sa vanda , apoi al arendasului, apoi al vecinului/vecinilor --- iar apoi se poate vinde oricui ar dori sa cumpere !

Cine va invata numai prostii ?! B-)

Dreptul de preemptiune contractual, apartine arendasului, nicidecum rudelor. Acest drept apartine numai arendasului, intrucat este considerat obligatie contractuala.
Vorbind in cazul de fata, evident.

Dreptul legal de preemptiune il au mai apoi, vecinii proprietari, si apoi statul. Rudele, mai la vale sau deloc! :D


ERA VORBA DE VANZAREA ACELUI TEREN cand am spus de dreptul la preemptiune -
cat priveste medierea - mai citeste !!!
Răspuns la discuția Consimtamant dat prin amprenta
popescumariaioana a scris:

Banuiesc ca fiica doreste sa vanda acel teren. Ma astept si la un proces din partea dumneaei. Doreste cu orice pret desfiintarea contractului de arenda. S-au facut niste investitii pe teren, s-a convenit o durata de 5 ani, s-au respectat toate obligatiile la timp. Intrebarea care ma macina este daca aceasta fiica ar avea castig de cauza in instanta. Sa invoce lipsa consimtamantului sau discernamatului..:-/


Pentru un raspuns competent va trebui vazut tot ce scrie in contract ! Sa nu fie vreo clauza de incetare al contractului prin moartea arendatorului ! Cat priveste acele pretentii - inainte de proces civil va trebui sa se treaca pe la un ... MEDIATOR !!!! retineti - daca se deschide proces direct in instanta fara sa va cheme la mediator - nu va avea castig de cauza - putand sa invoce orice s-ar dori de catre reclamant - i se va respinge actiunea ... garantat suta la suta- la primul termen de citare!! In ce priveste vanzarea exista dreptul de preemptiune al rudelor celui ce doreste sa vanda , apoi al arendasului, apoi al vecinului/vecinilor --- iar apoi se poate vinde oricui ar dori sa cumpere !
alinaelena55 a scris:


In 19 decembrie 2013 doua masini care circulau regulamentar au fost lovite de un BMW condus de un sofer beat. Ulterior, am aflat ca ii expirasera si numerele rosii, masina nu era inmatriculata, deci nu avea asigurare, in concluzie, masinile accidentate nu puteau fi reparate in contul societatii de asigurari. Responsabilul de accident refuza sa plateasca. Pleaca des afara din tara, munceste in Germania, politia neavand nicio reactie - dupa accident, omului fiindu-i permis sa plece acasa.Ce variante avem, pentru a acoperi paguba? Multumesc!
.............................................................................................................................................

L-au luat pe sofer in masina si l-au dus...vreo ora. Am sunat la 112 pentru a-i readuce la locul accidentului si am solicitat etilotestul. Avea 1.09 in aer expirat. E complicat. In caz de proces, pot solicita inregistrarea convorbirii de la 112? Multumesc!


- ar trebui sa dati mai multe amanunte despre accident -

A fost intocmit proces verbal de constatare a accidentului ?
V-a dat politia dovada de reparatie a autoturismului dumneavoastra, impreuna cu copia procesului verbal de constatare ?

ati spus ca avea numerele expirate - intrebare de unde stiti ?
ati spus ca politistii l-au luat pe individ si l-au dus vre-o ora - va intreb daca nu cumva v-au spus politistii cand s-au intors, ca l-au dus la clinica/spital pentru recoltarea probelor biologice , -- pentru ca in aceste cazuri intradevar este nevoie de O ORA pentru a recolta cele 2 probe de sange de la contravenient/infractor !

--- Parerea mea este sa va adresati politiei si politistilor care au venit la constatare si sa le cereti lamuriri privitoare la mersul anchetei --- avand in vedere si faptul ca a trecut doar cateva zile de la producerea tristului eveniment ce l-ati invocat ! --- am inteles ca au fost 2 masini care au suferita avarii - pe cealalt pagubit il stiti (aveti vre-un nr de telefon de al lui ) - ar fi bine sa il contactati si sa conlucrati impreuna pentru rezolvarea problemei dumeavoastra !
Va doresc Craciun linistit si bucurie in suflet - masinile se vor repara - multumiti lui Dumnezeu ca nu au fost si victime !
polloctav a scris:

Care infractor?? Ce infractiune a savarsit? Ca s-a plimbat impreuna cu cainele sau printr-un loc public??? Mai periculosi imi par cei care fumeaza si beau in parcuri, iar apoi profereaza injurii si cuvinte triviale la adresa tuturor, care se dau macho la femeile care indraznesc sa meraga prin parc,etc....Cred ca ar trebui sa va revizuiti modul de gandire si de apreciere a faptelor altora. Nu toata lumea respecta principiile vechi, care au dus la crearea societatilor dezvoltate, unii ramanand in continuare doar cu instinctele,primare.....


[ link extern ]
Infracţiuni şi contravenţii



ART. 11

(1) Neluarea măsurilor de prevenire a atacului canin de către proprietarul câinelui sau de deţinătorul temporar al acestuia asupra unei persoane constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.



ART. 12

(1) Fapta persoanei de a determina în orice mod atacul câinelui, aparţinând oricărei rase, asupra unei persoane, dacă a avut ca urmare o vătămare, constituie infracţiune şi se pedepseşte conform art. 181 - 183 din Codul penal.

(2) Dacă fapta prevăzută la alin. (1) a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani.


Dragul meu prieten se pare ca dumneata nu ai inteles ca nu se plimba cu cainele detinatorii lor ci ca le-au dat drumul in parc(si plimbatul cainelui are instituite niste reguli!! ), si acei caini atacau pe oricine ! ciueste si dumneata aceasta lege .


Lege nr. 60 din 11 martie 2003 pentru aprobarea ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi.
Omul se simte in nesiguranta sa isi plimbe copii in acel parc (copii nu trebuiesc plimbati cu lesa si botnita), deoare ce acei catelandrii ii ataca pe cei ce sunt in acel parc !
sa auzim de bine si CRACIUN FERICIT !

Stimate domnule Mihail, politia se ocupa de anumite cazuri si nu de orice problema a omului.
Sunt multi oameni care merg la politie pentru ca ii deranjeaza vecinul de la etajul superior cum ca tropaie prin casa, altii ca le face cineva farmece,etc.
Deci, nu poti merge la politie cu orice aiureala.

In cazul acesta trebuie sa insiste cumva pentru a fi luat in seama deoarece are dreptate conform legii si politia poate aplica sanctiuni in acest caz.
Este posibil ca respectivii indivizi sa se afle in relatii bune cu politistii si din acest motiv sa existe aceste probleme.

In atare situatiune ar trebui afisata o lista cu problemele cu care pot fi "DERANJATI" domnii de la POLITIE ! Nu de alta ci pentru a sti oamenii ca atunci cand merg la politie sa stie cu ce sa mearga ! (eventual sa fie o lista ca la policlinica cu plata - tarife si taxe aplicabile celor ce fac sesizari/plangeri/reclamatii - de exemplu taxa deplasare de la sediu la locul cu pricina 100 lei ... taxa de scris / dictat reclamatia 50 lei - taxa de verificat daca x problema este de competenta lui sau a 'SERIFULUI FEDERAL' - 50 dolari - bonus spaga/mita/ etc etc ) haideti domnule Lascoschi - ca desi este penibila situatia tarii noastre in lume, o facem si mai penibila prin asemenea sustineri - sunt totusi de acord ca sunt destui "justitiabili" care de dragul "JUSTITIEI" nu prea stau pe acasa - dar ceea ce spune domnul in solicitarea dumnealui arata ca acei catelandri sunt periculosi si ca cei de la politie (probabil cea comunitara )- nu isi fac meseria ... cel putin de ochii lumii ;)

eu as vrea sa stiu ca politia nu are dreptul sa refuze nici o sesizare/plangere/reclamatie - pentru ca se ajunge la situatii IREVERSIBILE - stiu un caz in care cineva a lovit cu un 'par' in cap pe un altul- politia fiind alertata nu a luat masuri(politistul sesizat avusese ceva racaieli cu victima agresiunii -- vreo 58 ani ) --- problema este ca dupa doar 3 saptamani acelasi agresor a batut ... in cardasie cu un altul pe un tanar de 24 de ani( nici acesta nu era usa de biserica) pe care L_AU OMORAT(pentru ca nu il puteau bate in stare normala -- l-au imbatat si UCIS ) - daca politia il aresta preventiv pe acel individ pentru 29 de zile (lovitura cu parul in cap = tentativa de omor) - poate cel de 24 nu ajungea in CIMITIR !!!
asa cum am aratat cel de 58 de ani avea ceva contre cu politistul - iar cel de 24 de ani a murit din cauza ca politistul nu si-a facut datoria !!!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
asa ca orice aparenta nebunie trebuie luata si tratata cu cea mai mare responsabilitate !!! parerea mea ! va multumesc si va urez succes in tot ce faceti !!
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu stiu la cine ati adresat ironia dar politia va da afara daca veniti sa declarati ceva aiurea.

Au foarte multi nebuni care vin zilnic si care vor sa depuna cate o plangere penala.
Daca socotim 30 de nebuni pe zi cred ca politia nu ar face fata sa ia declaratii si sa se mai si ocupe de cazurile importante care trebuie rezolvate.

Si politia este ironica...


Draga domnule avocat - imi puteti arata si mie un singur rand , in care POLITIA are DREPTUL sa ii ' - " dea afara, pe nebunii" (asa cum v-ati exprimat) - pentru ca ii deranjeaza cu cele "30" - de reclamatii pe care - probabil le-ar depune zilnic ? --- Va multumesc, astept raspuns !

"Daca nu se rezolva si vreti neaparat sa puneti capat acestei situatii ar trebui sa angajati avocat intrucat avocatii discuta altfel cu politistii. " spuneti dumneavoastra !

eu intreb --- cu ce l-ar incalzi pe politist faptul ca cel ce depune - sesizarea/reclamatia/plangerea - este un avocat si nu este tocmai omul de rand (analfabet- prost- nebun ... etc etc --- oare aceste categorii sunt scutite de la plata TAXELE si IMPOZITELOR datorate 'statului' si din care sunt platiti si acei POLITISTII, care i-ar "da afara"-- mai ramanea sa spuneti si - ' cu cate un sut in fund' ?? )

Dragul meu domn, NickArden , banuiesc ca nu sunteti doar dumneavoastra cel deranjat de prezenta cainilor acelora in parcul respectiv, ca mai aveti vreo cativa vecini care s-ar confrunta cu aceiasi problema si ar fi deranjati de aceiasi caini, in parcul respectiv si care ar fi la fel de bucurosi sa poata merge in siguranta cu copilasii la plimbare/joaca in parc! Cautatii si rugatii sa faca si ei sesizarea/reclamatia/plangerea catre politia de care apartineti indicand aceiasi caini si aceiasi stapani, aceleasi date si ore la care nu puteti sa mergeti in parc - daca vor refuza incontinuare - trimiteti prin posta cu AR - pentru ca la trimiterile prin posta vor nu vor trebuie sa le ia ! mai sesizati si primarul prin cereri inregistrate la registratura primariei (dupa ce in prealabil ati facut o copie xerox a sesizarii pe care 'coconita' de la registratura va va aplica stampila cu nr si data inregistrarii 'depesei' )
la fel puteti contacta un ziar , o televiziune - si sa le aratati fotografii sau filmari - ca de acolo stiu ei ce sa faca
succes !

-- angajarea unui avocat este foarte buna (in conditiile in care dispuneti si de BANI), dar uneori nu este necesara --


Răspuns la discuția Circulatie fara RCA platit

- "Sunt in divort cu sotia mea iar masina este la ea. In aprilie expira polita RCA iar masina este pe numele meu. Cine plateste amenda daca va circula intentionat fara RCA platit avand in vedere ca actele sunt la ea?" -

Salut, andreiionel, ca sa nu ai probleme ulteriore este cel mai bine sa mergi la un notar public pentru da o declaratie pe proprie raspundere precum ca incepand cu data de ...(data la care ti-a fost luata masina de catre - doamna ta ) ... tu nu mai folosesti masina cu nr de inmatriculare aferent ei, ca aceasta este utilizata de catre sotia ta, cu care esti in proces de divort, ca aceasta refuza sa iti dea actele, cheile autoturismului si autoturismul - ca stii ca in putin timp ii vor expira rca itp etc etc, iar prin aceasta declaratie arati ca vrei sa fii exonerat total de orice prejudicii ce ar avea ca obiect autoturismul sau folosirea lui !! ( A EXONERÁ, exonerez, vb. I. Tranz. (Rar) A scuti pe cineva, total sau parțial, de o datorie, de o obligație, de o sarcină. – Din fr. exonérer, lat. exonerare.) ...
... Apoi mergi cu declaratia la politia rutiera de care apartii, si inregistreaza o cerere prin care ii informezi de faptele disacutate mai sus, si mai arati ca tu nu esti de acord sa foloseasca autoturismul pana la definitivarea eventualului partaj ! Inregistreaza si o plangere de folosirea fara drept a autoturismului tau de catre ea - insa ar fi bine intai sa discuti cu ea ...........................(daca mai poti avea un dialog - asta pentru ca in general este foarte greu dialogul intre cei ce divorteaza , eu stiu din experienta proprie - suntem divortati de 8 ani, si nu ne putem spune nici buna ziua/seara - chiar daca eu am facut dese incercari de a dialoga cu fosta :( ,eu fiind si partea cu mai putina vina din desfacerea casatoriei noastre !)

Inregistrezi acele acte la politie (dupa ce in prealabil faci niste copii xerox pe care sa iti aplice stampila cu nr de inregistrare data , ora si semnatura registratorului ) ---
Succes, si nu te teme de ce ar putea sa ti se intample - daca efectiv nu te folosesti de acel autoturism !
In discutia ce iti sugeram sa o ai cu sotia ta era tocmai aceste aspecte, anume faptul ca foloseste autoturismul care este inmatriculat pe numele tau , ca ii vor expira RCA si ITP curand, ca posibil sa aiba ceva evenimente rutiere si ca ar fi bine sa ii arate in clar faptul ca vrea in continuare sa foloseasca acel autoturism , printr-o declaratie data deasemenea in fata notarului, daca nu vrea ii arati si fata cealalta a situatiei si anume plangerea penala de FURT intre soti - prin care o acuzi ca a furat respectiva masina si ca nu esti de acord sa circule cu ea , fiind inmatriculata pe numele tau - dar este greu dialogul intre cei ce divorteaza asa cum am mai zis - ori - ori ! Poate ai norocul si iti da declaratia notariala ca vrea sa foloseasca autoturismul exclusiv - suportand toate consecintele legate de aceasta situatie ... SUCCES !




deci au inceput sa se miste ! incet anevoios dar se misca ! Cand mai mergi la ei, depune o cerere pentru care sa primesti numar de inregistrare (scrii una pentru politie apoi faci o copie xerox pe care sa iti aplice ei stampila cu inregistrat nr si data, sau sa iti scrie doar nr si data si sa iti semne cel de la registratura politiei sau politistul ce preia cererea ), in care sa le soliciti date despre cum merge ancheta (vezi ca vor incerca sa te duca cu zaharelul , asa cum ti-am zis eu ca a incercat o luna cei de la municipala unui oras de provincie , pana am mers la seful de la politia judeteana si la ziarul local ) nu te lasa ! - succes si sarbatori frumoase !
Ok iti urez succes ! apreciez raspunsul pe care l-a oferit STRATI - este un raspuns documentat si elaborat ! Urmeaza sa ne spui tot aici cum au decurs lucrurile - incaodata SUCCES !
Nu imi ramane decat sa va urez sarbatori fericite tuturor, si mult bine !
Salut ... imi cer scuze daca te simti ... agasat ... de comentariile mele, nici nu vreau sa te 'pun la punct' ci incerc sa iti ofer din experienta mea !
Este absolut normal ca cei ce trebuie sa iti acorde o despagubire sa ti-o acorde in baza a ceva (acesta fiind procesul verbal de constatare ... eliberat de politie ! )
La fel de normal este ca cei de la politie sa aiba si pe al doilea implicat in accident/incident pentru a continua demersurile (eliberare proces verbal etc etc )

Problema este de BLOCAJ ! tu spui ca ei (politia) nu se pun in miscare, si asteapta ca sa se prezinte (VINA) ----pfff si cuvantul a veni la singular este VINA=vinovatie --- CELALALT !
Celalalt nu este interesat sa vina :
1 - sigur ramane fara a banuti(fiind amendat de politie);
2 - sigur daca nu avea RCA ramane fara talon si numere;
3 - SIGUR daca nu avea permis ??? risca dosar penal;
4 - iar daca a trecut atata timp (inteleg ca ti-a spus ca are nus' cine ateler service si ca ti-o repara pe NVu ) si-a reparat masina fara sa mai prezinte urme de accident
5 iar daca se prezinta ce vei spune in situatia in care te va acuzas ca VINA ACCIDENTULUI ITI APARTINE DEOARECE AI INTRAT IN EL punandu-i integritatea lui in pericol -- EL Fiind A OPRIT VOLUNTAR (cu avariile aprinse ) incercand sa schimbe, o roata ce era desumflata, bla bla (o ipoteza ), ca incidentul nu s-a petrecut acolo unde spui tu ci in cu totul alta parte --- ??????????????
6 NIMENI NU ESTE INTERESAT SA TE REZOLVE ATATA TIMP CAT TU NU FACI NIMIC !!!
7 CEL CE TEA LOVIT POSIBIL SA NU RECUNOASCA IN VECI (iar daca nu ai nici martori cu atat mai RAU)
De aceea eu ti-am recomandat sa --- BATI FIERUL CAT ESTE CALD (sa reclami politia la politie asa cum ai zis !!! )si sa nu mai incerci sa afli" termene" si timpi in care ar trebui sa ti se rezolve cineva 'doleanta' !
dupa cate vezi suntem mai rau ca in VESTUL SALBATiC !!!