avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate nzg

Activitate nzg

Răspuns la discuția Recuperare salariu
Ma scuzati ca redeschid subiectul dar am nevoie de o indrumare va rog. Am depus o sesizare la ITM ca nu am primit drepturile salariale pe data de 16 iunie 2014. Am primit raspuns azi 04.07.2014 si in acest raspuns scrie ca in urma verificarii in intocmirii procesului verbal nr din data se constata ca din actele prezentate de angajator drepturile salariale mi-au fost platite. ????????? ce sa fac pentru ca sigur a semnat cineva in locul meu pe documente.

ideea e trebuie doar sa fac sesizare la tribunal pentru ca nu am primit salariul sau si ca au semnat in fals?


M-am angajat la o firma si vreau sa stiu daca au inregistrat contractul de munca la ITM pentru ca unde verificam eu pe site la ING la pensia obligatorie n vad ca mi-a platit contributiile. Cum pot sa aflu in alta parte daca au declarat contractul de munca la ITM?
Buna ziua ,
Am lucrat din 7 octombrie 2013 pana pe 27 ianuarie 2014 la firma X . Nu am primit nici un ban.
pe 27 ian am depus o cerere de incetare a contractului amiabil. Pe data de 28 aprilie 2014 am gasit de lucru la firma Y si trebuia sa aduc decizia de incetare de la prima firma. Atunci am mers si la casa de pensii si am aflat ca inca sunt inca angajat la firma X.
Am hotarat sa ii dau in judecata pentru banii datorati si vreau sa intreb cum pot sa fac in asa fel ca acesti indivizi sa nu mai faca ce vor ei cu angajatii. Adica ar trebui sa scriu in plangerea de la tribunal ca mau tinut in continuare angajat? sau cum sa fac. Multumesc anticipat.

Pe data de 2 mai am fost la ei sa imi dea banii si am spus politicos sa imi inchida contractul.
Doamna a spus ca nu imi gasesc dosarul de angajare si restul prostiilor. Ideea e ca astazi pe 5 mai am fost la casa de pensii sa iau adeverinta sa ii dau in judecata.Surprinzator acum contractul este inchis de pe 27 ianuarie 2014
Răspuns la discuția Recuperare salariu
Multumesc mult
Buna seara doresc sa imi explice cineva pasii ce trebuie urmati pentru recuperarea salariilor datorate de angajator
Răspuns la discuția RTE- obtinere autorizatie
Multumesc
Cine stie ce trebuie sa fac pentru a obtine autorizatia de Responsabil tehnic cu executia (RTE) in drumuri si poduri. Multumesc
Am cumparat un apartament si pe fostii prorietari iam lasat sa mai stea acolo inca 2 luni . Acum ma suna fosta proprietareasa ca cica ea vrea sa isi demonteze cabina de dus si sa o ia ca abia a pus-o asta toamna . Vreau sa stiu daca pot lua vreo masura avand in vedere ca ei inca mai stau acolo vreo saptamana doua. Ce pot face daca fostul proprietar o sa lase totul vandalizat? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Evaluare apartament
Pai asta zic. 95% X 38000 = 36100 deci creditul putea fi doar 36100 dar nu inteleg cum au scris in actele alea peste tot valoarea apartamentului este 38000 si credtiul e in valoare de 38000 de asta mie mie oarecum frica sa nu mai modifice unilateral banca valoarea garantiei si sa imi zica domle trebe sa mai aduci ceva in garantie . Cred ca am fost destul de clar. Multumesc.
Răspuns la discuția Evaluare apartament
deci , ca idee evaluarea asta nu e facuta dupa ureche? zic eu ca da caci evaluatoru nu o fi asa prost sa dea "ok" daca nu e valoarea imprumutului acoperita