avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate meruta florentina

Activitate meruta florentina

multumesc ptr ajutor
De unde pot obtine niste documente mai vechi de casa ,ca la orizont sa de unde apartinem mia spus ca lea predat la arhiva nationala ,nu stiu unde este si cu ce trb sa ma prezint acolo sa ridic si eu documentele ,oare trb facuta o cerere ,este termen ,daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde trb sa merg si cu ce ?
da asa este ,garda financiara au spus ca stau cu mortul in casa sa merg sa fac plingere si dupa aceea intra ei in rol cu inspectori de fond eu acum refac toata contabilitate cu un expert contabil ca cea facut acolo respectiva era vai de mine la un control incrucisat multumesc ptr sfat eram curioasa daca ea scapa basma curata din asta
multumesc ,mam autosesizat la garda financiara si ei au spus ca nu este de competenta lor momentan si mau trimis la igp investigati si fraude sa depun plingere
multumesc ,ptr raspuns acum am inteles nu este intelegere se merge in instanta ,eu am facut cererea de acceptare a succesiuni pe numele meu .
de la decesul tatalui au trecut 2 ani dar de la decesul mamei au trecut doar 3 luni ,cui sa cer prescriptia extinctiva asa cum ati spus notarului sau instantei ? avand in vedere ca am facut deja cerere de deschidere a succesiuni dar nu sa dezbatut inca va rog explicatimi mai pe intelesul meu unde sa cer asa ceva multumesc ptr intelegere
Am descoperit acum ca eu nu mai am tva de recuperat de la stat si am cerut de la contabila toate actele firmei cu gandul sa o schimb ca ceva nu era in regula sc mea avea de recuperat de la stat dupa spusele ei in anul 2008 cam 1miliard jumate la sfirsitul anului 2010 am avut in contr garda financiara iar ea nu a pus la dispozitie toate actele necesare iar comisarul mia comunicat ca ceva nu este in regula ,cu greu am scos actele de la ea si am constatat ca in acte aveam emise fact de pe prg de contabilitate catre diverse firme sume de 50 milioane lei pe o fact eu eliberez fact dar cele comandate la un supermatket in trei exemplare si cu bon fiscal nu cu chitanta eu fiind mag en detail nu angros si pe fact stampila contabilitati care are alta dimensiune a eliberat fact in valoare de aproape 4 miliarde ,am contactat aceele firme sa vad cine sunt bineinteles nui cunosteam si miau spus ca avem ceva in comun contabila ,ea contactandui si propunandule contra unor sume de bani de la ei acele facturi ei ca firme aveau de plata tva la stat am inteles si cu aceele fact ei se scadeau bineanteles pe spinarea mea va rog sa ma ajutati daca stiti cum sa imi recuperez tva inapoi ,eu leam spus indiviziilor ca merg la igp ptr plingere si au zis ca nu ii interezeaza ca ei au pltit deja cump de la ea ,ce pot face acum sa recuperez tva si sa nu raman nici cu alea in acte eu am pltit deja impoyiite pe profit ptr ele si pe venit daca ma puteti ajuta cu niste rasp va multumesc
am mai mult drept decat ele am sanse mai mari sa nu vand daca eu totusi am platit este adevarat ca ei erau proprietari pe cntrc dar eu am fost cea cu bani .
Nu vreau sa le oblig si nici sa ma cert cu ele mai ales acum ca am ramas orfane si ne avem doar pe noi eu vreau doar intelegere ,nu stiu ce inseamna contravaloarea creantelor ,nu vreau sa se ajunga nici in instanta vreau doar sa stiu ce drepturi am eu fata de ele care totusi am platit la vremea aceea si ca ele sant nerecunoscatore acum asta este eu vreau sa fiu pregatita daca totusi ele vor sa vanda ,eu nu pot ramane in strada si nu vreau sa vand ,poate sa le despagubesc daca se poate fara sa vand ,nu stiu cine hotareste valoarea casei si cum se imparte ,si cum se tine seama ca eu am achitat ? TOTUSI trb sa ajungem la notar ma scuzati dar nu am inteles ,mai puteti odata pe intelesul meu sami explicati merg sau nu la notar ? merg sau nu direct in instanta ? multumesc
parintii mei nu au platit nimic iar eu am mers la notar ptr succesiune crezand ca ele sunt de acord sa imi cedeze mie dar nu a fost asa si acum nu stiu daca sa mai merg la notar sau nu si ce sai spun sa semneze si dupa aceea sa le chem in instanta sau merg direct in instanta si sa scot din arhiva si documentele prin care mi sau oprit ratele din salariu si sa duc in instanta toate documentele de plata ? FARA sa mai semneze ele la notar ? nu am inteles va rog sa imi mai explicati odata ,multumesc