avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate user1002

Activitate user1002

ok, am inteles. multumesc pt interes si raspunsuri
Nu vreau sa-l fac luni. Vroiam sa aflu pana atunci cat e suma minima, de la cineva care are acces la o grila. Sau macar un link catre grilele pentru jud arges.

Dle Alimanescu, cine poate revoca donatia, parintii?
Intentia nu era sa fac evaziune, doar sa trecem un bun din familie de la o persoana la alta, nu vad de ce pentru aceasta actiune ar trebui sa platesc atat de mult. :">
Da, mai am o sora, nu e nicio problema daca il luam jumate-jumate. Nu stiam ca se poate face donatie. In acest caz, al donatiei, eu si sora mea vom fi proprietari cu aceleasi drepturi cu care erau si parintii nostrii? Ei vor mai avea vreun drept asupra apartamentului?
Pana luni nu pot sa ajung la un notar si as fi vrut un raspuns mai concret. Dvs stiti care e suma minima? Si ce taxe ar fi pt ea?
Multumesc oricum pt raspuns
Buna ziua,

Ma intereseaza urmatorul scenariu. Parintii mei vor sa treaca apartamentul lor pe numele meu printr-un act de vanzare cumparare. Am dori sa platim taxe cat mai mici de pe urma acestei tranzactii. Putem sa facem acest lucru prin vanzarea lui la o suma foarte mica, ceva de genul 1000 lei noi? Daca da, cat ar costa taxele pentru acest caz. Va multumesc anticipat!!
Motivul pentru care am intrebat de proces verbal este ca peste tot unde am gasit un model de contestatie sau plangere se face referire la anularea"procesului verbal", pe care u nu il am.
Credeti ca pot cere anularea dispozitiei de blocare/ridicare si deci a facturii care a decurs din ea (cea de depozitare, etc)?

Multumesc pt raspuns.
Buna ziua,

Mi s-a ridicat masina in baza H.C.L 4/2010. Am recuperat-o in urma platii unei sume pt "transport, depozitare/etc) de unde am primit o Dispozitie de blocare/ridicare auto. Mi s-a spus ca nu am altceva de platit fiin la prima abatere.
As vrea sa intreb daca urmeaza sa primesc si un proces verbal pe care doresc sa il contest. Daca stie cineva in cat timp trebuie sa imi parvina acest proces verbal sau pot face contestatie la Dispozitia de blocare/ridicare.