avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 398 soluții astăzi
Forum Activitate szabodoinitadoina

Activitate szabodoinitadoina

o persoana are domiciliul in Tulcea , VINDE IMOBILUL CU CLAUZA DE HABITATIE PE 3 ANI SI DE ACEEA ARE IN CONTINUARE CARTE IDENTITATE SI DOMICILIUL pe vechea adresa.koiko. intre timp cumpara un imobil in Bucuresti pe care este proprietar , dar domiciliul este tot la Tulcea. ATUNCI PE IMOBILUL DIN TULCEA NU PLATESTE IMPOZIT DEOARECE L-A VINDUT CU CLAUZA. IAR PE CEL DIN BUCURESTI DIFERIT DE CEL DE DOMICILIU PLATESTE IMPOZIT MAJORAT SAU NU ?
Bunicului meu i s-au confiscat in 1949 65 ha teren din care 50 arabil si 15 pasuni fanete . la legea 1/2000 se cer 50 ha arabil dar se atribuie din rezervele STATULUI ADS , 35 pasuni fanete dar nu vechile amplasamentesi 15 arabil in faza fond judecatoria admite actiunea mea si mi se reconstituie dreptul de proprietate pt 15 ha pasuni fanete la legea 193/2007., lege care are ca obiect al cererii vechile pasuni fanete neatribuite la legile anterioare .la recurs motivul invocat de CFF este atribuirea categoriei pasuni fanete la alta lege 1/2000 si nu vechile amplasamente pasuni din 1949. acest motiv care nu are legatura cu obiectul legii 193/2007 este admis de tribunal care admite recursul CFF si am pierdut cele 15 ha atribuite de judecatorie. IN DISPOZITIVUL HOTARIRII SCRIE ,, ADMITE RECURSUL CFF , MODIFICA IN TOT SENTINTA JUDECATORIEI IN SENSUL RESPINGERII PLINGERII MELE SI AM PIERDUT 15 HA TEREN, IN REDACTAREA HOTARIRII SE SCRIE FAPTUL CATEGORIA PASUNI FANETE A FOST ATRIBUIT LA LEGEA 1/2000 SI IN MARIME DE 35 HA POESTE CELE 15 HA PREDATE IN 1949.DAR ADMITEREA RECURSULUI SE BAZEAZA PE MOTIVUL CATEGORIEI DE TEREN. DACA CFF AR FI TRECUT IN MOTIVUL DE RECURS FAPTUL CA PRIN CELE 35 HA ATRIBUITE LA LEGEA 1/2000 SE AFLA SI CELE 15 HA VECHI AMPLASAMENTE AR FI CORECT DEOARECE AR FI DISPARUT OBIECTUL CERERII LA LEGEA 103/20007. DAR TRIBUNALUL A ADMIS RECURSUL PE BAZA MOTIVULUI CATEGORIEI PASUNI FANETE INVOCAT DE CFF. ATUNCI CONTINE DISPOZITIVUL HOTARIIRII CE O CER REVIZUITA DISPOZITII CONTRARE CARE NU SE POT APLICA PT MOTIVUL DE MAI SUS ADICA POATE FI INVOCAT ACEST ARGUMENT CA POTRIVNIC? DECI ESTE CONTRARA ART 2 PCT 1 DIN LEGEA 193/2007? VA MULTUMESC
s-a pronuntat sentinta judecatoriei la fond pe cauza de fond funciar , iar recursul a modificat sentinta , in defavoarea mea. decizie a tribunalului definitiva. am facut cerere si s-a judecat impotriva deciziei tribunalului contestatie in anulare si s-a respins contestatia. s-a pronuntat pe 21 - 11 2011 . scrie respinge contestatia in anulare impotriva deciziei tribunalului. acum cum sa fac in continuare mai este vreo cale de atac ? decizia s-a pronuntat pe 25 02 -2011 si contestatia in anulare s-a judecat tot de tribunal si respins pe 21 11 2011 obiectul find fond funciar , nu cunosc motivarea respingerii contestatiei in anulare si ce forma are adica decizie numar etc .
Discuție atasare dosar
am termen pe 24 noiembrie 2011 , INTR-UN DOSAR NUMIT B iar instanta a cerut compartmentului arhiva atasarea altui dosar numit A . pe 28 10 2011 atsat la dosarul C care s-a suspendat pentru lipsa partilor un alt dosar la care era atasat dosarul A .atunci se poate in situatia suspendarii de mai sus sa se ia dosarul A SI SA SE ATASEZE CAUZEI dosarului b pe 24 noiembrie , sau suspendarea retine dosarul b la cauza c ?
sint la al doilea termen de judecata la curtea de apel intr-o cauza revizuire decizie curtea de apel privind legea 221/2009 . am descoperit inscrisuri noi. atunci pot cere instantei de revizuire constatarea caracterului politic al noului inscris adus ca proba , adica se judeca pe fond instanta judecind un act de stabilire a domiciliului obligatoriu descoperit intre timp . In final solutionarea se face prin constatarea caracterului politic al actului si in continuarea se judeca pretentii materiale in urma acestei stramutari sau se trimite cauza spre rejudecare avind acest inscris. practic solutia instantei de revizuire merge in cazul constatarii caracterului politic si in continuare cu stabilirea pretentiilor materiale in consecinta sau se anuleaza decizia revizuita si se trimite la instanta de apel tot curtea de apel pentru rejudecare pe baza noilor probe ?
am avut termen de judecata pe 28 octombrie al 3 lea termen intr-o cauza revizuire fond funciar , iar pe data de 26 octombrie a ajuns la tribunal o cerere de judecarea cauzei si in lipsa mea. trimisa prin posta. am aflat dupa termen despre faptul ca s-a suspendat judecarea cauzei din lipsa partilor.Daca cererea a fost inregistrata la registratura tribunalului pe 26 octombrie iar termenul era de 28 octombrie , este normal sa se suspende , adica poate nu a ajuns cerea in dosar ,dar a ajuns la registratura ? ce se poate face pt repunere pe rol se poate invoca motivul de mai sus ?
Răspuns la discuția adeverinta grupa de munca
va multumesc
am fost angajat la CAP in meseria de muncitor zootehnist , mentiune ionscrisa in cartea de munca , dar CAP s-a desfiitat in anul 1990 , arhiva fiind la Primarie. in perioada 1986-1990 .conform ordinului 50 /1991 art 174 personalul muncotor zootehnist care a lucrat la fiurajarea animalelor beneficiaza de grupa doi de munca.am vrut sa fac cerere de obtinere a unei adeverinte de grupa de munca de la Primaria unde a fost CAP -UL dar inspectorul de personal si jurista au spus faptul ca nu sint competenti sa emita o astfel de adeverinta ,desi angajatorul a fost VECHIUL cap , ARHIVA ESTE LA pRIMARIE DAR MOTIVEAZA CA NU SINT EI ADICA pRIMARIA COMPETENTA SA EMITA O ASTFEL DE ADEVERINTA. CE SA FAC / CINE POATE ATUNCI EMITE ADEVERINTA ?
am vizitat un imobil care era pus in vinzare de o persoana fizica pri agentie imobiliara . la vizitare agentul a cerut ci si sa semnez un contract de colaborare spunind ca nu am voie sa contactez direct vinzatorul si ca nu pot cumpara imobilul decit cu intermedierea lor .dar as vrea sa va intreb daca sint cumparator si gasesc alt imobil la o alta persoana fizica care nu are nici o legatura cu agentia de care am amintit , am vreo obligatie deoarece am semnat contract de colaborare ?
in 01 iunie s-a pronuntat decizie civila definitiva de curtea de apel . pe 20 septembrie am primit plic cu un act nou care poate schimba decizia ramasa definitiva . mai pot cere azi 22 septembrie revizuire a dosaruilui ?