Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revizuire fond funciar dispozitii contrare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revizuire fond funciar dispozitii contrare

Bunicului meu i s-au confiscat in 1949 65 ha teren din care 50 arabil si 15 pasuni fanete . la legea 1/2000 se cer 50 ha arabil dar se atribuie din rezervele STATULUI ADS , 35 pasuni fanete dar nu vechile amplasamentesi 15 arabil in faza fond judecatoria admite actiunea mea si mi se reconstituie dreptul de proprietate pt 15 ha pasuni fanete la legea 193/2007., lege care are ca obiect al cererii vechile pasuni fanete neatribuite la legile anterioare .la recurs motivul invocat de CFF este atribuirea categoriei pasuni fanete la alta lege 1/2000 si nu vechile amplasamente pasuni din 1949. acest motiv care nu are legatura cu obiectul legii 193/2007 este admis de tribunal care admite recursul CFF si am pierdut cele 15 ha atribuite de judecatorie. IN DISPOZITIVUL HOTARIRII SCRIE ,, ADMITE RECURSUL CFF , MODIFICA IN TOT SENTINTA JUDECATORIEI IN SENSUL RESPINGERII PLINGERII MELE SI AM PIERDUT 15 HA TEREN, IN REDACTAREA HOTARIRII SE SCRIE FAPTUL CATEGORIA PASUNI FANETE A FOST ATRIBUIT LA LEGEA 1/2000 SI IN MARIME DE 35 HA POESTE CELE 15 HA PREDATE IN 1949.DAR ADMITEREA RECURSULUI SE BAZEAZA PE MOTIVUL CATEGORIEI DE TEREN. DACA CFF AR FI TRECUT IN MOTIVUL DE RECURS FAPTUL CA PRIN CELE 35 HA ATRIBUITE LA LEGEA 1/2000 SE AFLA SI CELE 15 HA VECHI AMPLASAMENTE AR FI CORECT DEOARECE AR FI DISPARUT OBIECTUL CERERII LA LEGEA 103/20007. DAR TRIBUNALUL A ADMIS RECURSUL PE BAZA MOTIVULUI CATEGORIEI PASUNI FANETE INVOCAT DE CFF. ATUNCI CONTINE DISPOZITIVUL HOTARIIRII CE O CER REVIZUITA DISPOZITII CONTRARE CARE NU SE POT APLICA PT MOTIVUL DE MAI SUS ADICA POATE FI INVOCAT ACEST ARGUMENT CA POTRIVNIC? DECI ESTE CONTRARA ART 2 PCT 1 DIN LEGEA 193/2007? VA MULTUMESC
Care este problema szabodoinita? Respecta sau sa respecte persoanele fizice/juridice acea hotarare judecatoreasca. Daca nu atacat hotararea primei instante cu apel/recurs, sa te bucuri de ceea ce obtinut pe calea judecatoreasca!