avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate edyon

Activitate edyon

Discuție Divort
Scriu in numele fratelui meu.El este plecat in Germania la lucru de 5 ani de zile.Sotia lui fiind in Romania a bagat anul trecut divort.Sunt 2 copii minori rezultati din casnicie, copii care sunt in Romania sub ingrijirea mamei.Maine este primul proces, proces in care sotia cere in exclusivitate ingrijirea minorilor si bineinteles pensie alimentara.Ieri tata din Germania a vorbit cu copiii pe video chat si a aflat de la copii ca ei sunt singuri acasa, mama lor fiind plecata pentru o luna la lucru in Germania.Copiii au 11 respectiv 13 ani.Prima intrebare este, ce poate face tatal si cum poate dovedi ca, copii lui sunt lasati singuri in casa o luna de zile, mama copiilor nelasand legal copii in grija nimanui, doar asa....copii mai merg din cand in cand la o matusa sa manance.A doua intrebare este legata de pensia alimentara.Tatal lucreaza in Germania si probabil pensia alimentara va fi cam 33 % din salarul lui net.Intrebarea este, daca intreprinderea la care lucreaza tatal refuza sa elibereze adeverinta cu salarizarea pentru statul roman, se va lua in calcul salarul minim din Germania?Sau cum se procedeaza legal?
Am luat un credit nevoi personale pe numele meu,sotul meu de atunci fiind codebitor.Din banii de credit in urmatoarele 2 saptamani am cumparat o casa in Ungaria.Dupa vreo jumatate de an a urmat divortul,platind inca impreuna creditul,pe din doua...vreo 6 luni.Apoi au aparut probleme ....si nu am mai achitat ratele la banca.Aveam asigurare la credit...si dupa cativa ani,timp in care nu am primit nici un avertisment sau vreo hartie oficiala.....a ajuns la mine o hartie,pe o alta adresa si pentru care nu a semnat nimeni de primire,cum ca asigurarea ar fi platit datoria mea la banca,iar acuma daca nu platesc suma....x....voi fi executata silit.Intrebarile mele sunt:
1)Eu sunt stabilita si recasatorita de cativa ani in strainatate.In Romania nu am absolut nimic pe numele meu.Ce este pe numele meu...este jumatate din casa cumparata din banii de credit impreuna cu fostul sot,iar aici in strainatate am o masina pe numele meu.Mi se poate confisca masina daca este inregistrata in strainatate si nu in Romania?
2)Mi se poate bloca contul de salar din strainatate?
3)Sunt de acord sa mi se i-a casa din Ungaria....o poate face firma de recuperari?
4)Daca eu nu pot sa fiu executata silit....poate fi eventual fostul sot?
5)Ce se intampla mai departe daca nu pot fi executata silit?La ce sa ma astept?
Multumesc pentru raspunsuri anticipat!
Răspuns la discuția Traducere si legalizare
Da,multumesc pentru ajutor.Nu voi apela la serviciile acelei persoane.Am intrebat si firme de traduceri,dar au preturi foarte mari si mi se cere sa platesc integral totul,inclusiv legalizarea,sa transfer banii in contul lor si din momentul in care au confirmarea ca le-au intrat banii,vor efectua traducerea si legalizarea intr-o zi,cu conditia ca eu in momentul in care voi ridica actele de la ei,sa le arat si originalele,care sunt la mine.Lucru pe care iar nu voi face,pentru ca nu sunt de acord sa platesc integral un serviciu,eventual daca doar daca era vorba de un avans.Iar referitor la consulatul de aici din Germania,o singura data am apelat la serviciile lor,mai exact le-am trimis un email,la care am primit raspuns peste o saptamana si in care nu mi s-a raspuns direct la intrebare ci am primit indicatii sa le citesc site-ul lor de pe internet.
Buna ziua,
am o mica nelamurire si nu stiu ce sa fac.Am nevoie de traducerea si legalizarea unor acte,certif.de nastere,casatorie,etc. si am cautat pe internet un traducator autorizat.Eu aflandu-ma in strainatate,am contactat traducatorul pe email si initial mi-a comunicat preturile si timpul de care are nevoie,ca apoi,in alta zi sa-mi spuna ca nu poate sa-mi faca si legalizarea actelor,doar traducerea,pentru ca se afla in concediu medical (desi initial a acceptat).Nedumerirea mea este urmatoarea,este adevarat ca daca un traducator este in concediu medical,nu poate sa-mi faca si legalizarea actelor?Sau este doar o scuza!Daca fac eu legalizarea actelor,o pot face la orice birou?Nu voi intampina probleme?
Dar problema tocmai asta este,am nevoie de o noua legalizare,dar nu se poate descifra ce scrie in acel rand pe stampila.Ce fac?Eu sunt in Germania,aici am dat acel document spre traducere si mi se cere sa spun exact ce scrie in acel rand de stampila.
Am o sentinta de divort definitiva si irevocabila,pe care am dat-o spre traducere in limba germana.Iar aceasta traducere nu imi este acceptata in Germania,pe motivul ca nu este tradusa in totalitate stampila definitiva si irevocabila.Un rand din aceasta stampila pur si simplu este indescifrabila si probabil s-a omis din traducere,nu stiu.Mai doresc sa mentionez ca aceasta stampila apartine Judecatoriei Slatina,poate difera de la o Judecatorie la alta,nu stiu.Stampila incepe cam asa: Prezenta copie este conforma cu originalul sent. nr....din....aflata in dosar nr....se su.....(aici nu se intelege) apoi a ramas definitiva si irevocabila etc.Am nevoie urgent de ajutor,va rog!
Am si eu nevoie de o informatie,daca ma poate ajuta cineva.Eu nu mai stau in Romania,am permisul de rezidenta in Germania si sunt in divort,divortul avand loc in Romania.Eu nu mai am cum sa merg in Romania acuma,am angajat avocat pentru divort,iar intrebarea mea este urmatoarea.In urma sentintei de divort,eu imi voi schimba numele,deci voi fi obligata sa imi schimb buletinul de identitate.Am vreo sansa sa fac acest lucru aici in Germania,sau trebuie neaparat sa ma intorc in tara pentru asta?
Multumesc.
Răspuns la discuția Divort
Din pacate in Oltenia nu am avut prieteni,nu avea voie sa vina nimeni la noi,nu am avut colegi-nefiind lasata sa merg la servici,ma tinea numai in minciuni.Familia mea din Oradea stia situatia de acolo dar afland-o de la mine,nu au fost prezenti acolo.Insa mama si sora lui sunt persoanele care ne-au dat afara din casa.Daca ii citez ca martori,ei vor fi obligati sa se prezinte,nu?Nu ma intereseaza declaratia lor,sa ma declare pe mine vinovata de orice,eu am parasit domiciliul-dar nu exista lege sa ma tina legata de el.Eventual imi puteti recomanda un avocat din Slatina?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Divort
Din pacate nu voi ajunge la un consens cu sotul.El acuma este de acord cu divortul,in momentul urmator ma ameninta ca nu va semna nimic si imi va pune piedici in actiunea de divort.Nu este o persoana cu care poti sa ai o discutie de incredere si civilizata.
Trebuie sa depui la resurse umane copie dupa sentinta de divort si copie dupa buletinul de identitate,actualizat dupa reluarea numelui.