avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate dorin.corolea

Activitate dorin.corolea

poate conduce in alta tara, mai putin ROMANIA, pt ca in ROMANIA ACEST DREPT ESTE SUSPENDAT, pt o perioada de timp. ce e asa greu de inteles?
in momentul in care te va opri politia si iti va verifica actele in baza de date din ROMANIA vei fi gasit cu permis anulat, adica nu ai voie sa conduci...iti ia permisul si il trimite la ambasada X cu lamuririle de rigoare...si dupa aia sa vezi distractie :D
1.politia trimite dosarul la procuror, iar sanctiunea este data de procuror/judecator, dupa caz
2.nu ti se permite "din oficiu" sa conduci, intrucat nu mai detii acest drept
3.ai dreptul sa dai pt redobandirea permisului auto, dupa perioada specificata in decizia judecatoreasca, 1 an sau mai mult, depinde de caz,doar daca vrei, nu te obliga nimeni
4.in hotararea judecatoreasca iti este INTERZIS DREPTUL DE A CONDUCE, pt o perioada speficicata acolo
5.daca ai fi mentionat in tara in care ai dat de permis ca in ROMANIA ai anulat acest drept pt motivul X nu cred ca ti-ar mai fi data voie sa il iei, permisul.
6.nu mai cauta paragrafe in lege ca sa iti permita sa conducii in romania pt ca nu exista, ITI ESTE INTERZIS ACEST LUCRU PRIN HOTARAREA JUDECATOREASCA, pt perioada mentionata
Dragos_T a scris:

vladvlad1984 a scris:



De la apa de gura sa iasa valorile prezentate de utilizator la probele biologice?ce aparare e asta? Cu o asemenea atitudine mai rau si-ar face, daca dvs va puteti permite un spirit de gluma aici, utilizatorul in fata organului de urmarire penala cu siguranta nu poate.



Nu e nici o gluma.Datorita apei de gura valoarea alcoolului ies mult mai mare la etilotest decat ar trebui.Acest lucru il stiu de la un avocat ce a avut un client cu asemenea speta




:))))) Consultati periodic manualul de legende si mituri?

1.Apa de gura nu se inghite. Ca sa existe alcool in sange ar trebui sa fie inghitita. Ce treaba mai are etilotestul cand valorile in sange sunt cele care conteaza?

2. Apa de gura nu contine alcool. Chiar DACA ar contine alcool si chiar DACA s-ar inghiti, cantitatea de alcool ar fi atat de mica incat pana la probele de sange s-ar metaboliza de catre organism. Sau folositi absint pe post de apa de gura si apa de gura pe post de racoritoare/hidratare si trageti cate-o dusca de juma' de litru? :))))

Acel avocat, probabil, a ras de d-voastra.





in primul rand etilotestul masoara cantinatea de alcool in AERUL EXPIRAT, abia in momentul in care valoarea indicata pe ecranul etilotestului este mai mare decat cea legala se cere recoltarea de sange.

salutare,
cine imi poate spune cum intru in posesia hotararii judecatoresti ca sa dau din nou pt permisul de conducere
multumesc!
trebuie sa te prezinti la postul de politie care ti-a retinut permisul...
ai dreptate, executare silita, scuzati-mi greseala!
iti vine hartie acasa si acolo specifica faptul ca tre sa platesti in 30 de zile in caz contrar esti evacuat silit.
te duci cu hartia la trezorerie si platesti 800 lei, de acolo iti da o chitanta cu care tre sa te prezinti la judecatoria unde a fost procesul la biroul executari penale, dar vezi ca ai o data limita trecuta in instiinta de plata, tre sa lasi acolo chitanta, dar nu uita sa iti faci o copie. sa fie acolo in caz ca ei pierd chitanta.
in cazul meu, judecat la roman, jud.neamt, am platit la trezoreria botosani dupa care m-am prezentat la roman la judecatorie cu chitanta.
P.S.nu tre sa ii dai avocatei 200, ii va da statul din cei 800 pe care ii platesti.
daca nu uit iti postez maine o copie dupa o astfel de instiintare

pt mai multe info dorin.corolea pe yahoo
din cate stiu,sentinta devine irevocabila daca nu face recurs chiar si in lipsa.
banii trebuie sa ii platesti in maxim 30zile altfel iti vine acasa ordin de evacuare silita.
hotararea se ridica de la judecatorie. intreaba avocatul...ca doar plateste 200 lei pt el :D
spor la invatat!
durdanalex...la 12 luni de la pronuntarea deciziei finale. deci mergi si te intereseaza de dosar in caz contrar mai astepti 2 ani :D
de obicei imediat ce vin probele de la sange se trimite dosarul la pachet (cel putin asa a fost in cazul meu, dar eu am platit probele) si asta doar in cazul in care politia are bani si vrea sa plateasca analizele la IML, in caz contrar indreapta banii spre alte cheltuieli mai urgente pt ca nu este interesul lor sa scape de tine, din pct lor de vedere iti este mai bine pieton decat sofer, nu credeti?. asa ca nu va asteptati sa fiti invitati la sectie.

"Prin clasare se inchide urmarirea penala, atunci cand nu exista invinuit in cauza , acesta fiind un motiv de impiedicare a punerii in miscare a actiunii penale.
Urmrirea penala se desfasoara in rem( cu privire la fapta) , fara punerea in miscare a actiunii penale. Dupa identificarea faptuitorului insa se pune in miscare activitatea de tragere la raspundere penala a faptuitorului, si atunci urmariea penala se desfasoara in personam( cu privire la faptuitor)
Atunci cand urmarirea penala s-a desfasurat in rem, neexistand invinuit in cauza, la propunerea organului de cercetare penala, sau din oficiu, procurorul dispune clasarea cauzei.Inexistenta invinuitului, presupune lipsa oricaror date cu privire la persoana care ar fi comis fapta, deci necunoasterea faptuitorului. Cand se stie insa ca fapta a fost comisa de o persoana, dar aceasta nu a fost inca identificata, nu se poate dispune clasarea cauzei, cercetarea penala urmand a fi continuata pana la identificarea faptuitorului Clasarea cauzei se dispune si atunci cand se constata ca fapta este consecinta unui fenomen al naturii, neprovenind dintr-o actiune umana. De asemenea, cand este vorba despre o moarte naturala, o vatamare corporala sau moarte cauzata de victima).Clasarea se poate dispune atunci cand s-au facut cercetari in vederea descoperirii autorului faptei, dar nu s-a ajuns la stabilirea identitatii acestuia, nefiind posibila atunci cand in cauza s-a pus in miscare actiunea penala,fiindca aceasta solutie presupune existenţa unui invinuit, devenit inculpat.
Deci , clasarea se dispune cand nu exista invinuit in cauza, fie pentru ca urmarea faptei nu se datoreaza unei actiuni umane ci, unui fenomen al naturii ( in acest caz clasarea se dispune imediat) , sau, faptuitorul nu este cunoscut;
Cand fapta nu se datoreaza actiunii unei persoane, clasarea poate fi pronuntata de indata, iar atunci cand autorul nu este cunoscut numai dupa epuizarea cercetarilor ce se fac in vederea identificarii autorului.
In practica exista numeroase situati in care evidenta organelor de urmarire penala exista cauze cu autori nedescoperiti (A.N.) si nu se poate dispune solutia clasarii , cauzele se mentin pe rolul organului de urmarire penala pana la descoperirea autorului sau pana la intervenirea unei cauze care impiedica exercitarea actiunii penale.
Se poate dispune clasarea si in cazul in care intervine prescriptia raspunderii penale.
Uneori, dupa clasare, se poate dispune si reluarea urmaririi penale dupa clasare, daca se descopera faptuitorul sau au disparut motivele care impiedicau desfasurarea urmaririi penale."

din ce scrie mai sus am inteles ca nu se poate anula, clasa sau gratia un dosar cu o astfel de infractiune atata timp cat exista un invinuit. si chiar daca ar fi posibil asa cv ar trebui probabil sa treaca minim 5 ani, timp in care trece si suspendare si perioada de proba si pata din cazier. deci, ce ati alege?