avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate gabitza1980

Activitate gabitza1980

Buna dimineata.Ce poate face o persoana ca la batranete sa poata lua pensie in conditiile in care momentan nu munceste cu contract de munca mentionez ca are doar 8 ani lucrati cu carte de munca,restu ''la negru''?
Poate incheia cu Casa de Pensii un contract in baza caruia sa plateasca acele contributii pentru a putea la batranete sa beneficieze de pensie?

Multumesc!

















Buna seara.Va rog sa-mi spuneti care sunt creditorii in urmatoarea situatie:

furnizori pe credit in suma de 10.000 ron;

clienti pe debit in suma de 1200 ron.
Multumesc.
Răspuns la discuția IMPOZIT MICRO/PROFIT
multumesc mult de ajutor.
Buna ziua.Am urmatoarele intrebari:
-o societate platitoare de impozit profit (la infiinate a fost micro) a realizat in 2012 venituri zero.Incepand cu februarie 2013 devine platitoare de impozit micro?
- o alta societate a realizat venituri in 2012 in suma de 13000 euro .Aceeasi intrebare devine micro?Multumesc.(societatile nu au salariati)
Buna ziua.Am o intreprindere individuala din 2009 si am venituri anuale de 20.000 ron pe an.Ce suma pot ridica de la banca daca am acest venit?
Daca o societate este in insolventa , ce se intampla cu debitele ,penalit.respectiv dob.de la AFP.Cresc,raman la fel sau cum pana reusesc sa le achit?
Cati ani si cu ce suma trebuie sa cotizez la Casa de Pensii pentru a putea beneficia la batranete de o pensie lunara de 1000 ron?
Buna ziua.Cum pot inchide o societate care are datorii de 50000 ron la stat ( tva, contributii salarii).Suma de mai sus reprezinta debite+penalitati +dobanzi.
Discuție NEDEPUNERE 097
Buna seara.Am si eu o problema: la o societate nu am depus acea notificare 097.Cum pot rezolva fara amenda aceasta problema? Va rog ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Multumesc!
Avem o societate din 1992 care are ca obiect de activitate confectii.Nu are nici un salariat in momentul de fata.Pentru a deveni unitate protejata cate perosoane cu handicap trebuie sa angajeze?Ce alte conditii trebuie sa mai indeplineasca ?