avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZIT MICRO/PROFIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZIT MICRO/PROFIT

Buna ziua.Am urmatoarele intrebari:
-o societate platitoare de impozit profit (la infiinate a fost micro) a realizat in 2012 venituri zero.Incepand cu februarie 2013 devine platitoare de impozit micro?
- o alta societate a realizat venituri in 2012 in suma de 13000 euro .Aceeasi intrebare devine micro?Multumesc.(societatile nu au salariati)
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Martie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Da, ambele vor plati impozit pe veniturile microintreprinderilor.
Extras din codul fiscal:
ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
multumesc mult de ajutor.
Dupa cum s-a arata mai sus , de la 01.02.2013 devin microintreprinderi toate persoanele juridice romane care indeplinescla 31.12.2012 conditiile art.112^1 Cod Fiscal.
Doresc sa atrag atentia ca in conformitate cu art.112^2 (6) Cod Fiscal:
(6) Nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:
a) desfăşoară activităţi în domeniul bancar;
b) desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;
c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.
Ultima modificare: Vineri, 22 Martie 2013
BERCEA E.CAMELIA-EXP.CONT./CONS.FISCAL, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit microintreprindere floracont floracont Buna ziua, Ma aflu in situatia urmatoare:Am o societate care in anul 2012 a avut cifra de afaceri mai mare de 65000 euro si mai mica de 100000 euro (plafonul ... (vezi toată discuția)
Impozit microintreprindere art 112 alineat 7 elenabaraitaru elenabaraitaru adaugat acum Buna ziua Am si eu o nelemurire va rog; In 2012 am fost microantreprindere; la 31.12.2012 cifra de afaceri a fost de 428.765 ron(sub 100.000 ... (vezi toată discuția)
Schimbare regim impozitare microintreprinderi fara salariati gabisoftdata gabisoftdata Am rugamintea sa comentati situatia firmelor care la 31 12 2012 nu au avut salariati si au avut o CA sub 65000 euro in 2012. Eu cred ca acestea nu sunt ... (vezi toată discuția)