avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate Oprea Vasile

Activitate Oprea Vasile

Un expert poate convoca părţile în cazul unei expertize in zile
declarate libere la nivel naţional, inclusiv sâmbăta si duminica, în
condiţia în care una sau mai multe părţi este o instituţie publică/
societate comercială care nu lucreză în zilele specificate?
În acelasi context în mod constant si repetat pot fi sabilite
convocări ale părţilor (instituţii publice/societati comerciale) în
afara orelor de program 8-16 şi in zile nelucrătoare, în condiţiile în
care expertul beneficiază de prevederile art. 16 Ordonanţa 2/2000.
Răspuns la discuția Impozite locale
Speta de la care a plecat discutia nu este de acceptare sau nu a mostenirii, ci de faptul ca in fond ambele sunt succesiuni dar după sustinerea unor participanti la discutie rezulta ca mostenirea testamentară nu este o succesiune legală.
Voit sau din motive de superficialitate participantii la discutie cred ca, confunda termenii de mostenire, masa succesorala şi succesiune şi îi interpretează in afara contextului respectiv codul fiscal.
Sper ca nu deranjază insistenta mea asupra subiectului şi respectuos va rog să-mi explicati în spiritul legii de ce succeiunea testamentară este considerată ilegală şi în acelaşi timp de ce clădirile dobândite astfel se impozitează diferenţiat.?
Răspuns la discuția Impozite locale

Exista doua notiuni: spiritul si litera legii
Completarea dvs, la succesiune legala, de "adica prin efectul legii" nu se regaseşte în codul civil- asta referitor la litera legii.
Referitor la spiritul legii - problema priveste explicarea diferentei intre cele doua succesiuni din punctul de vedere al beneficiarului si nu al autorului respectiv logica avută de legiuitor privind dobândirea proprietăţii. Si mostenirea legala şi mostenirea testamentara nu reprezinta vointa mostenitorului

Răspuns la discuția Impozite locale
În raspunsul dvs. aveti precizat urmatorul aspect "cladire dobandită printr-un testament , care nu e urmat de un certificat de mostenitor".
Eu am dobandit o cota parte dintr-o cladire prin testament urmat de un certificat de mostenitor ( în care se sepecifica ca mostenirea este testamentară) iar funcţionarii de la impozite si taxe locale considera ca aceasta succesiune nu este legala conform Cod Fiscal art. 252.
Cum sa procedez în aceasta situaţie?
Cu stima,
Oprea Vasile

Discuție Impozite locale
Succesiunea testamentară este succesiune legală în accepţiunea Cod Fiscal art. 252?
Multumesc!
Cu stima
Domnule Marian Baescu daca aveti un model de contract va raman indatorat
Am mostenit de curand prin succesiune un apartament. Domiciliul meu in actele de identitate este la adresa apartamentului mostenit. De patru ani detin o alta locuinta (casa) in aceiasi localitate cu apartamentul mostenit, casa in care locuiesc de la data dobandirii. Organele fiscale solicita impozitarea diferentiata a celei de-a doua locuinte care in ordine cronologica este apartamentu, pe motivul ca domiciliul din actele de identitate este la adrea acestuia.
Cum pot beneficia de prevederile art. 252 (2) CP Fiscala, in aceasta situatie?
Cum sa procedez cu organele fiscale care nu vor sa tina cont de prevederile art. 252 (2) CP Fiscala.
Care este rolul expertilor tehnici judiciari asistenti?
Cum pot sa intervina acestia in derularea unei expertize?
Cum pot sa faca cunoscut instantei punctul de vedere cand acesta nu este mentionat in raportul de expertiza al expertului desemnat?
Răspuns la discuția Incompatibilitate expert judiciar
Comentariul dvs. este subiectiv iar prevederile art. 27 se refera la grade de rudenie nu la relatii contractuale.
Nu cred ca exista institutia autorecuzarii pe criterii de moralitate.
Referitor la moralitate ar trebui sa stiti ca exista mai multe tipuri, nu cred ca principiile bazate pe moralitate fie ea: crestina, ateista, iudaica, musulmana, etc., primeaza legalitatii si justitiei.