avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate yuby

Activitate yuby

Drepturi salariale câștigate în instanță. Am câștigat drepturi salariale în instanță, lucram la o primărie, au hotărât ca acești bani să - i primim eșalonat. Am plecat definitiv și am cerut toți acești bani.. Am dreptul la acești bani fiindcă am plecat?? Sau aștept să - i bage eșalonat cala restul rămași acolo??
Legea a fost abrogata.. Vreau actuala lege..
M am transferat la o alta instituție.. Pe fisa de lichidare mai am de efectuat 24 zile Co.. Cum voi proceda?? Vreau sa efectuez concediul!! Vechii angajatori, o primărie cică nu - mi dau banii, noi angajatori, nu - mi dau concediu
Am înregistrat sediul unei firme intr- un apartament si am închiriat spatiu 9 mp conf contract de comodat.Firma i- si desf activitatea pe teren iar când am depus declarația fiscala in 2015 la primarie pt 2016 am declarat ca nu desfășor activitate economică insa impozitul a fost pt clădire mixta calculat la 630 lei.Am citit legea si am modificat contract de comodat cu data de 30 decembrie 2016 citind in lege ca am dreptul sa- l depun in 30 zile ,insa surpriză la primărie il pot depune in primele zile ale anului 2017 insa ei fac modificarea cu 2018 cu data depunerii declarației fiscale adică 03.01.2017 nu cu data contractului de comodat.Legea este interpretabila cică, codul fiscal se bate cu normele in cate cică scrie ca daca contractul se modifica sau a expirat contribuabilul ațe termen de depunere 30 zile dar modificarea se face cu data depuneri declarației iar reducerea intra in 2018.Ce naiba sistem este astă? Daca contractul de comodat expira in 31.12.2016 iar eu am termen 30 zile sa- l depun de ce in sistemul lor nu se face modificarea cu data expirării contract 31.12.2016 iar sistemul preia pt 2017 suprafața noua închiriata ? De ce sa mai plătesc si 2017 o suprafața mixtă de 9 mp in condițiile in cate eu nici nu desfășor activitate economică? Cum ma pot bate cu primăria in legislație?
Buna ziua ,
Va multumesc mult .Va multumesc si astept parerea dvs sincera si concreta .Credeti-ma sunt intr-o situatie disperanta , nu aveti idee ce traiesc aici cu acest om,nu vreau decat dreptate nu vreau terenul si nici cei 33 mp care apartin vecinului, vreu cei 33mp pe care l-a furat .Vreau ca apa de pe casa lui si anexele lui sa nu mai curga la noi in curte si sa pot intra in curtea mea cu masina , am explicat ca si-a constuit un pod , podisca cu 30 cm mai inalt decat podul nostru de acces in curte asa ceva nu ati vazut vreodata ) si poarta noastra nu se mai poate deschide . Da o sa studiem inainte de toate toate hartiile .Va asigur ca le-am studiat cu amanuntul .Prietenul nostru George nu a stat cu nasul in acte ,a masurat si i-a zis dar nu a avut cu cine sa discute nu intelegeti. A venit si cu politia si vecinul i-a alergat cu lopata ,(a luat amenda dar ce credeti ca le-a platit) credeti-ma nu ati vrea sa fiti aici in locul meu sa traiti cu asa ceva langa dvs .Cand i-am zis cu vorba buna sa ne intelegem omeneste ca ii mai dau si bani pe cei 33 mp de teren sa ma lase sa pot si eu intra cu masina in curtea mea si sa-si i-a dupa gard tablele si sa strice anexele alea urate mi-a zis ( ce fa vrei pamant , iti arat eu pamant, te tai cu sabia ,mi-a facut un scandal monstru ,mi-a arata fundul misi copilasilor mei minori a vrut sa intre cu toporul in curtea noastra ,am chemat politia si-a luat amenda dar ce daca ) . Ba plus mai mult ca sa se asigure ca nimeni nu-i va lua acest teren si mai turnat o alee mare intre casa lui si gardul facut aleea pna la primul lat de la gard peste zid ca apa sa se scurga la noi( credeti-ma nu ati vazut asa ceva , si-a mai turnat inca o podisca , pod de acces in curtea lui in care ne-a ingropat efectiv teava de la poarta nostra de tot in ciment poarta nu se mai poate deschide decat pana la jumatate in afara , am chemat primaria si ce credeti i-a dat amenda si mi-au spus dati-l in judecata ca nu avem cu cine cu nebunul asta , au cedat nervos oamenii asta ).Am cerut un raspuns si o parere de avocat si chiar i-mi caut un avocat corect si cinstit sa ne reprezinte in acest caz . Nu a stat nimeni cu ochii in acte si pamantul i-a fost furat de sub picioare efectiv nu se poate decat cu justitia cu un astfel de om.Chiar detin toate actele respectiv:
-actul de vanzare cumpare un exemplar in original prin care vecinul meu Becheanu a vandut in 2008 17 septembrie ,suprafata de 393 m.p teren curti-constructii parcela nr 237
-planul de amplasament si delimitare a imobilului prin care se confirma suprafata de 393 mp

-masuratorile si planul de amplasament din anul 2011 prin care s-au descoperit numai 360 mp
-extras de carte funciara pentru informare prin care se mentioneaza ca suprafata din acte este de 393 mp si suprafata masurata este de 360 mp.( s-a mentionat ca parcela este nr 237
LA domnul Becheanu nu poate bineinteles nimeni sa intre sa masoare sa se dovedesca ca acest teren este la dansul pentru in alta parte nu are unde , el a fost cel care si-a trasat linia cum i-a convenit lui zicand ca el stie ca este parcela tatalui lui .Daia i-mi striga mie ca stau in pamantul lui tatasau.
Am cerut o parere unui avocat sa stiu daca intru in acest joc.Crede-ti ca mie i-mi face placere sa umblu prin tribunale sa stau de cearta cu vecinul meu sarit de pe fix? Sunt constienta ca am nevoie de resurse financiare pentru acest proces si un psihic intarit .Vreau numai dreptate si sa traiesc in pace in curtea mea .
Buna ziua ,
Chiar niciun avocat sau stiutor al legilor din tara asta nu poate sa-mi spuna daca pot sa-l actionez in instanta pe vecinul meu ? -
-a vandut in 2008 cu 33 mp mai putin teren dact este mentionat in contract de vanzare cumparare
- are construit aproape de gardul nostru anexe , o sala respectiv sura de lemne la 5 cm de gard papa de la ploaie curge la noi in curte langa casa noastra ,
-a mai contruit fara nicio autorizatie de la inspectoratul teritorial in contructii o podisca , un pod de acces in curte ( doua , avea una dar a mai facut o intrare si catre noi ) ne-a ingropat teava de la poarta noastra de intrare in curte cu totul si poarta noastra se deschide pe jumatate .
primaria i-mi spune dati-l in judecata ca venim si le stricam pe toate
Vreau sa stiu pot sa recuperez exact cum am explicat sus cei 33 mp de teren si sa obtin castig pentru daramarea anexelor si podului de acces in curte ?
DA ,
-am verificat nota de lichidare si motivul intocmirii notei este : incetare activitate conf art.56(i) din codul muncii incepand cu data de 01.11.2012
-copilul s-a nascut in data de 11.08.2012
Buna ziua ,
Situatia mea este in felul urmator .Am fost angajata la Unicc in sistemul bancar cu acte contract pe perioada determinata , am intrat in concediu de maternitate si la intoarcere m-i s-a desfiintat postul .Angajatorul mi-a oferit altceva in loc si am acceptata sa plec chiar si din localitate in Bucuresti pe perioada determinata de 1 an .Intre timp eu am ramas insarcinata , angajatorul mi-a mai prelungit inca odata contractul de munca si contractul meu a expirat in perioada cand ma aflam in concediu de maternitate .Mi-au trimis contractul de munca acasa , decizia ca ne-am despartit de comun acord si au terminat cu mine .I-mi caut job insa nu prea reusesc sa gasesc ceva .Intrebarea mea este dupa ce expira perioada de concediu de maternitate pot beneficia de somaj ? Si cine ma poate ajuta cu adeverinta de salariata sau cum se face ? Nu am beneficiat de asa ceva si nu stiu cum este .Multumesc
Buna ziua ,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie .In 2012 am cumparat o casa noua cu teren cu tot acte in regula .Numai ca la teren suprafata era din nou masurata ,facut un nou cadastru.Am intrebat pe prietenul nostru care ne-a vandut si ne-a zis ca terenul este cumparat de el sa ne construiasca noua casa de la un alt cunoscut de-al lui care l-a cumparat de la vecinul meu gard in gard cu noi.Actul de vanzare cumparare autentic dintre vecin si prietenul ,prietenului nostru care ne-a facut casa scrie asa Eu Be... A... vand suprafata de 400 mp de teren lui A....Cand G..prietenul nostru a luat terenul in 2012 era fara gard , un lot de tren stiut de 400 mp ,omul primul lucru a facut proiect de casa , proiect de gard si a zis fac gard .Vecinul Bech..A a trasat linia frumos si a zis asta este lotul ca eu stiu eu l-am vandut.G..prietenul nostru a facut gardul s-a apucat de casa ,avertizandul de atunci pe vecinu Beche A ca nu are voie sa aibe anese mai aproape de gard cu 60 cm cum spune legea si sa-si puna si burlane, sipote la casa veche .Asta un nebun nu l-a luat in seama , se credea si atunci si se mai crede si acum proprietar pe acest teren .Cand a facut receptia lucrarii a trebuit sa faca masuratori si ce sa vezi surprize ,surprize teren mai putin cu 33 mp .A zis vecinului insa asta un nebun a urlat , tipat zbierat .si G ..prietenul nostru l-a lasat in pace. Am preluat noi casa cu terenul prin acte de vanzare cumparare si ce sa vezi cum ne-am mutat nebunul de Beche..A a inceput ca am venit in averea lui tacso , dastea . BINEINTELES CA ANEXELE DUPA GARD nu le-a stricat are o sura de lemne si o sala alipita de casa veche la 5 cm de gardul nostru , mai rau este ca a mai batut si niste table sa curga apa la noi in curte, a facut o alee de la casa lui in panta catre zidul nostru pana la primul lat de la gard si toata apa ne vine noua in curte el nu are burlane , sipote la casa .Am chemat politia , plangeri penale ce sa mai tamtam. Problema este ca eu vreau sa-mi recuperez terenul si sa-si strice anexele dupa gard sa trasez catre el un nou gard. Intrebarea este pot sa-l actionez in instanta eu fiind proprietar acum si el fiind vanzatorul reala al acestui teren ? Vreau sa se faca dreptate odata sa-mi recuperez ce a furat sa ne lase in pace cu anexeele lui ca legea spune ca nu are voie vecinul cu asa ceva . Vreau sa stiu daca am sanse de castig in instanta ? Oricat ar costa vreau liniste in curte ca nu se poate cu asta cu vorba frumoasa , numai legea il linisteste .
Multumesc
Răspuns la discuția Decizie suspendare contract munca
Buna ziua ,
Va rog stiu ca expira contractul dar intrebarea este POT SA INTRU IN CONCEDIU DE MATERNITATE 2 ANI ? Contractul inceteaza nu sunt obligati sa ma mai primesca eu trebuie sa-mi gasesc alt serviciu insa vreau sa stiu eu cu data de 15Octombrie intru in concediu de maternitate caci contractul inca nu a expirat .