avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 339 soluții astăzi
Forum Activitate Desertwell

Activitate Desertwell

Va multumes pt raspunsuri.Acum e mai clar :)
O zi buna si multumesc inca o data!
Primul CCC se incheie in data de 19 februarie 2016.
Din cate am inteles trebuie sa platesc contributia la stat, din venituri realizate pe o perioada de 12 luni ca sa beneficiez de CCC.Atunci ce se intampla daca de exemplu:
- in momentul in care se termina CCC1 eu sunt insarcinata in luna a 3-a (sa zicem...)
-iar a 2-a situatie: se termina primul CCC in februarie 2016 si aflu ca sunt insarcinata la data de 1 martie 2016.in acest caz nu mai sunt 12 luni in care se realizeaza venituri impozabile.
Ambele situatii sunt ipotetice.Doresc doar sa stiu ce anume se poate intampla in aceste situatii, sau altele similare,pt ca impreuna cu sotul meu sa putem lua cea mai buna decizie, respectiv sa ma intorc la serviciu sau sa incercam in continuare sa mai avem un copilas?
Multumesc anticipat.
In calitate de salariat.Am avut mai multi ani lucrati cu carte de munca fara intrerupere(in tara).
Buna seara,
Ma aflu in concediu de ingrijire copil care se va sfarsi in luna februarie 2016.(primesc indemnizatie,totul e in regula ...)Problema este faptul ca ne mai dorim un copil,care se pare ca nu vrea sa apara, deocamdata.Ar fi fost ideal sa se nasca inainte ca fiul meu sa implineasca 2 ani(perioada pe care am cerut indemnizatia).Avand in vedere faptul ca sunt la limita, 9 luni pana in februarie, daca trec de aceasta data voi beneficia de indemnizatie si pt urmatorul copil?Cu cate luni de sarcina pot depasi acest concediu?
Multumesc.

Răspuns la discuția Profesia de jurist
Va multumesc!
Buna ziua,
Ma poate lamuri cineva cum anume poate o persoana sa aiba profesia de jurist?Bineinteles dupa absolvirea unei facultati de drept.
Mai exact, trebuie sa te inscrii undeva (cum se inscriu de ex. medicii la colegiul medicilor, sau avocatii si notarii)?Trebuie parcurse anumite etape pentru a deveni jurist definitiv (cum e in cazul avocatilor), si daca sunt anumite examene de sustinut?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Noutãþi în materia succesiunii
Multumesc.
Se mai pune problema optiunii succesorale in acest caz?
Răspuns la discuția Noutãþi în materia succesiunii
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare legata de rezerva succesorala.
Aceasta rezerva este alcatuita din activ +pasiv succesoral.Ce se intampla cu pasivul succesoral, dupa noul cod in cazul in care este mai mare decat activul?Se poate renunta la aceasta,iar daca nu, care sunt mostenitorii care pot fi obligati sa suporte datoriile lui de cujus?
Buna ziua
In urma cu 3 ani am semnat un contract pe o durata de 2 ani,cu suma de 7 euro pe luna, care a expirat anul trecut in octombrie.Nu am renuntat la aceste servicii la data expirarii, deci, colaborarea a continuat in aceleasi conditii, pana acum 2 luni.la primirea facturii am constatat o suma dubla fata de care obisnuiam sa platesc pana atunci.Am mers la magazin,unde mi-au zis ca s-a facut o greseala care se va reglementa in urmatoarea factura, si ca abonamentul lunar este in continuare de 9.20 euro!!!Am zis ca e imposibil,am mentionat toate datele de mai sus,iar dupa o scurta cautare s-a confirmat modificarea contractului din luna junie anul curent,la o majorare de 9.20 euro fata de 7 initial,plus o prelungire de 2 ani a contractului.
In luna iunie,am primit un telefon de la vodafone,(am vb cu o doamna),pe parcursul convorbirii am fost intrebata daca doresc o reducere a abonamentului fara nici o alta modificare a contractului initial!am raspuns afirmativ si convorbirea,mi s-a spus, a fost inregistrata.La aceasta problema inca astept un raspuns de la Bucuresti(asa mi-au zis).
Am platit factura,si am cerut rezilierea contractului.Mi s-a spus sa depun cererea in locul in care mi-am facut abonamentul.Azi am fost acolo,iar doamna de la magazin (care de altfel a vorbit flegmatic,nepoliticos si ironic....dar santem obisnuiti)a refuzat sa-mi accepte cererea!Mai mult nici macar nu a vrut sa ma lase sa o scriu acolo.Eu nu mai inteleg nimic.La serviciu clienti mi s-a zis la fel,cum ca pot depune cererea de reziliere in locul unde am facut contractul.
Ce pot sa fac in cazul asta?de o luna ma tot trimit dintr-o parte in alta cu problema rezilierii .......:(
Va multumesc inca o data pentru rabdare si raspunsuri!Imi sunt de mare folos,atat familiei mele cat si a celorlalte familii/persoane aflate in aceasta situatie.:)