avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Activitate remus11

Activitate remus11

Răspuns la discuția Redobandire permis auto
Daca pedeapsa pentru infractiunea la regimul circulatiei a fost contopita,socotiti 6 luni de la executarea in totalitate a pedepsei rezultante de 5 ani.
Permiisul nu va este anulat,este imposibil sa-l anuleze autoritatile romane.
Răspuns la discuția Accident linie continua
Nu inteleg ce doriti,fiecare conducator a fost sanctionat pentru incalcarea regulilor de circulatie,dvs pentru neasigurarea la schimbarea directiei de mers si respectivul pentru depasirea liniei continue!Deci unde vedeti problema?


PV-ul lui il face vinovat (intrucat i-a luat pentru 60 de zile permisul pentru incalcarea liniei continue cu accident), iar daca PV-ul meu va fi anulat, clar el este vinovatul, de ce trebuie anulat si al lui.?! De ce trebuie inca un proces civil cu el?


Fereasca sfantu de conducatori auto cu permise cumparate de la libraria din Arges.

ex:
Conducator auto ARGES:

"In dreptul marcajului discontinuu (acest marcaj era discontinuu pe o lungime de aproximativ 5-6 metri pt virat stanga in statia de benzina) am dat semnal stanga, m-am asigurat si m-am incadrat catre stanga, efectuand mersul a aproximatim 2/3 din sensul opus, (adica aproape iesisem) de pe drum facand stanga)."

Legislatie rutiera:

Intentia conducatorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba directia de mers, de a iesi dintr-un rand de vehicule stationate sau de a intra intr-un asemenea rand, de a trece pe o alta banda de circulatie sau de a vira spre dreapta ori spre stanga ori care urmeaza sa efectueze intoarcere, depasire sau oprire se semnalizeaza prin punerea in functiune a luminilor indicatoare de directie cu cel putin 50 m in localitati si 100 m in afara localitatilor, inainte inceperea efectuarii manevrelor."
Răspuns la discuția Inselaciune sau litigiu civil?
Nu este inselaciune,este litigiu civil pentru nerespectarea clauzelor contractuale.
Răspuns la discuția Contestatie la executare
Se prea poate ca cursul prescriptiei sa fi fost intrerupt prin emiterea unui mandat european de arestare,si atunci curge un nou termen!
Licenta de transport in cont propriu incepand cu 30.06.2013,si atestat transport marfuri incepand cu 01.01.2014.
Este al 4-lea tropic pe care-l deschideti pe acest subiect,daca nu sunteti inca lamurit puteti apela la un avocat pt consultatie!
Vedeti art 59 din codul penal si legea 275/2006.Veti gasi toate lamuririle necesare!
Răspuns la discuția Inselaciune?
O.... ba da,va cauta cu sarguinta faptuitorul si-l va obliga sa va compuna o lucrare in conformitate cu cerintele dvs!

App,cat a costat "lucrarea"?
Depinde de munca prestata daca este remunerata sau nu,iar zilele se scad din totalul pedepsei si nu pot fi revocate!
Nu exista minim de executat,ci doar o fractie minima obligatorie pentru a fi propozabil pentru liberarea conditionata,iar liberarea conditionata nu este un drept al condamnatului ci o vocatie!