avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate nicu_ned

Activitate nicu_ned

Buna ziua,

Sunt din Bucuresti, am 61 ani impliniti in iulie, sunt incadrat cu gradul 2 de invaliditate si am urmatoarele intrebari:

1. cat dureaza raspusul pentru acceptarea dosarului de pensionare medicala ?
(de la casa de pensii, la depunerea dosarului, mi s-a spus cca 2 (doua) luni si jumatate - mi se pare cam mult !).

2. dupa depunerea dosarului de pensionare medicala ce urmeaza si cat mai dureaza ?? (nu explica nimeni, de parca asta ai facut toata viata!).

3. cum se stabileste perioada de contributie pentru pensionare medicala?

4. daca banii, stabiliti pentru pensie, se dau retroactiv pe perioada care s-a scurs de la iesirea din spital?
Buna ziua, nu stiu daca am nimerit foarte bine forumul, dar incerc

Am 3 intrebari:

sunt nascut la 28.07.1953.

lucrez din 1972, septembrie, am intrerupt pentru stagiul militar, oct 1972-febr.1974, apoi am revenit la vechiul loc de munca.

1. in ce conditii pot beneficia de pensie anticipata sau anticipata partial si pensie pentru limita de varsta ?
mentionez ca am si circa 2-3 ani in care am lucrat "la negru", adica angajatorii respectivi nu au inregistrat contractele de munca sau nu au platit taxele aferente si m-am trezit cu cartea de munca asa cum am predat-o la angajare. #-o

2.daca lucrul in 3 schimburi se asimileaza vreunei grupe de munca (2,1) ? deoarece pana in 1986, am lucat ca operator calculator in 3 schimburi.

3. daca avand o deficienta de auz (port proteza auditiva de 6 ani) pot beneficia de reducere a varstei de pensionare?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
sa inteleg, ca pentru instanta trebuie angajat un avocat ?
exista cumva o procedura standard? mai ..'usoara' / rapida?

cu stima
multumesc pentru raspunsurile in timp real !

Am fost angajat, la un srl, pana pe data de 12 iunie/2011cand am demisionat. Aceasta decizie am luat-o din cauza neplatii salariilor , comisioanelor, din luna aprilie pana la data demisiei mele si banii pe zilele de concediu neefectuate anul trecut , sperand ca in acest miod imi voi recupera banii.
Dar... surpriza !!! NU AVEM BANI !! :)) Vorbim la telefon si rezolvam! Am fost la ei la fiecare 2 zile, sa rezolvam amiabil ! NU AVEM BANI, ca trebuie sa paltim vama la un tir , ca nu au fost vanzari, ca.... #-o X-(
Daca cineva imi poate raspunde la intrebarea : SE POATE REZOLVA ACEASTA PROBLEMA CU O SOMATIE DE PLATA CONFORM ORDONANTEI 5/ 2001?
Mentionez ca am copie dupa demisia mea, inregistrata, Decizia de incetare a contractului de munca si chiar o copie dupa Statul de plata cu sumele datorate!!! :D

Multumesc anticipat pentru un raspuns.

nicu_ned