avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate Lilic68

Activitate Lilic68

Buna seara,
Am bagat pe SEAP o documentatie de atribuire la procedura de cerere de oferta pt ca valoarea totala a contractului (cu TVA) depaseste 15000 E. ANRMAP a respins documentatia pt ca valoarea fara TVA este sub 15000 E si ne-a spus ca intram pe achizitie directa...Pt noi ar fi mai simplu asa, dar in OUG 34 si 19, la stabilirea pragului de 15000 E nu se face precizarea ce inseamna acesti 15000 E, cu sau "fara TVA". Deci ce facem? Daca intram pe achiz directa, ne poate trage cineva la raspundere? In fond de ce in textul legislativ nu a fost formulat clar ce inseamna pragul, pentru ca in cazul altor proceduri de atribuire se precizeaza "fara TVA". Este interpretabil acest viciu de exprimare? Va multumesc
Nici mama mea nu a inteles de ce a fost chemata la notar dupa moartea fratelui decat in momentul in care notarul a informat-o ca exista un testament facut in favoarea sotiei, deci probabil acesta a fost motivul, ca sa i se comunice testamentul. Cum spuneam nu a semnat nimic, nici o declaratie de renuntare la mostenire. Atata timp cat a trait fratele ei au vandut terenurile mostenite de la parinti si au impartit egal banii deci nu i-a deranjat faptul ca nu era facut un partaj al mostenirii de la parintii lor. In acest moment poate fi obligata de sotia fratelui sa iasa din indiviziune in orice conditii pentru ca sotia doreste sa ii cumpere partea dar ii impune un anumit pret...
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Mama mea a avut un frate care a murit in anul 2005. Precizez ca parintii lor sunt decedati din anul 1996 iar fratele mamei nu avut copii. Dupa decesul fratelui, mama mea a aflat ca acesta a instituit-o ca legatar universal, printr-un testament facut in 1998, pe sotia lui. Acest testament este autentic, redactat la notariat. Mama mea a fost chemata in fata notarului impreuna cu sotia supravietuitoare in vederea eliberarii certificatului de mostenitor dar, afland de-abia in acel moment de existenta testamentului mentionat, a refuzat sa semneze orice hartie. Notarul a eliberat certificatul de mostenitor pe numele sotiei supravietuitoare. Ceea ce o deranjeaza pe mama mea este faptul ca, desi succesiunea dupa moartea parintilor ei a fost facuta, terenurile mostenite de la parinti nu au fost niciodata impartite fizic intre ea si fratele ei, situatie perpetuata pana la moartea acestuia. Am vrea sa stim daca, in conditiile in care mama mea nu a semnat nimic la notar, este in regula faptul ca certificatul de mostenitor a fost emis pe numele sotiei fratelui. Exista de asemenea cateva inadvertente in redactarea numelui fratelui decedat si al sotiei supravietuitoare in testament care difera sau nu sunt complete. Aceste amanunte au relevanta pentru legalitatea certificatului de mostenitor?