Forum Discuţii juridice Achiziţii publice incadrare tip de procedura achizitie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

incadrare tip de procedura achizitie

Buna seara,
Am bagat pe SEAP o documentatie de atribuire la procedura de cerere de oferta pt ca valoarea totala a contractului (cu TVA) depaseste 15000 E. ANRMAP a respins documentatia pt ca valoarea fara TVA este sub 15000 E si ne-a spus ca intram pe achizitie directa...Pt noi ar fi mai simplu asa, dar in OUG 34 si 19, la stabilirea pragului de 15000 E nu se face precizarea ce inseamna acesti 15000 E, cu sau "fara TVA". Deci ce facem? Daca intram pe achiz directa, ne poate trage cineva la raspundere? In fond de ce in textul legislativ nu a fost formulat clar ce inseamna pragul, pentru ca in cazul altor proceduri de atribuire se precizeaza "fara TVA". Este interpretabil acest viciu de exprimare? Va multumesc
Toate referintele in OUG 34 se fac la valori fara TVA.
Precizarea nu se face, intrucat TVA este o taxa ca oricare alta, poate suferi modificari permanent, iar OUG 34 nu se poate modifica special de cate ori se modifica valoarea TVA, sau alta taxa.

Procedati linistita asa cum v-a zis ANRMAP.
OUG nr. 34/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, da multe batai de cap, insa referitor la intrebarea dumneavoastra #-oar trebui sa luati in considerare regulile de estimare a valorii contractului de achizitie publica, in speta dispozitiile art. 25 alin. 1 din actul normativ amintit
autoritatea contractantă are obligaţia de a estima valoarea contractului de achiziţie publică pe baza calculării şi însumării tuturor sumelor plătibile pentru îndeplinirea contractului respectiv, fără taxa pe valoarea adăugată, luând în considerare orice forme de opţiuni şi, în măsura în care acestea pot fi anticipate la momentul estimării, orice eventuale suplimentări sau majorări ale valorii contractului.
.;) Inaintea publicarii in SEAP a documentatiei de atribuire, verificati nota justificativa privind determinarea valorii estimate, pentru a evita pe viitor astfel de incidente.
twisted111, utilizator
Pe SEAP se lucrează numai cu valori fără TVA. Dar...
ANRMAP s-a umplut de specialisti transferati de la ministere si agentii să sprijine activitatea datorită volumului mare de muncă ocazionat de modificările legislative de dată recentă. Aceşti oameni au fost nevoiţi să se pună la curent cu legislaţia într-un timp forte scurt.
Deşi aveaţi DREPTUL să achiziţionaţi în mod direct, respingerea documentaţiei nu mi se pare justificată. Regula în achiziţiile publice este LICITAŢIA, celelalte modalităţi fiind excepţii.
În concluzie, eu pot să organizez o licitaţie şi pentru valoarea estimată de 2 lei. Este dreptul meu, nu OBLIGAŢIE de a alege altă procedură mai puţin complicată (în speţă, achiziţie directă sau cerere de oferte).
Să mă corecteze cineva, dacă greşesc.
Destul de alambicata legislatia in domeniu, insa trebuie luate in considerare aspectele procedurale care asigura atribuirea unui contract intr-un termen rezonabil, care si asa a fost prelungit prin noile modificari in domeniu.
ContSters15910, utilizator
AndreiAno a scris:

Pe SEAP se lucrează numai cu valori fără TVA. Dar...
ANRMAP s-a umplut de specialisti transferati de la ministere si agentii să sprijine activitatea datorită volumului mare de muncă ocazionat de modificările legislative de dată recentă. Aceşti oameni au fost nevoiţi să se pună la curent cu legislaţia într-un timp forte scurt.
Deşi aveaţi DREPTUL să achiziţionaţi în mod direct, respingerea documentaţiei nu mi se pare justificată. Regula în achiziţiile publice este LICITAŢIA, celelalte modalităţi fiind excepţii.
În concluzie, eu pot să organizez o licitaţie şi pentru valoarea estimată de 2 lei. Este dreptul meu, nu OBLIGAŢIE de a alege altă procedură mai puţin complicată (în speţă, achiziţie directă sau cerere de oferte).
Să mă corecteze cineva, dacă greşesc.

Nu gresiti.:D