avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate Nina_C

Activitate Nina_C

Din cate stiu, si am citit si in hotarari ale primariei, in cazul apometrelor nu functioneaza principiul majoritatii de 80%. Poate sa fie si un singur proprietari care isi monteaza apometre, si restul nu. Varianta pe care nu o ia in calcul si nici n-a pus-o in discutie conducerea asociatiei este verificarea apometrelor existente, si abia apoi propunerea de schimbare. Si apoi, din cate stiu, sunt apartamente care isi pun indiividual contoare, iar singura obligatie a acestora este sa solicite asociatiei luarea acestora in consideratie. Revin la un post mai vechi din forum, in care vorbeam de repartitoare, ca si acolo, era tot principiul "80%": adica daca 80% din locatari, la propunerea conducerii asociatiei, decid ca trebuie sa ne aruncam de pe bloc, chiar trebuie s-o facem? Chestia cu regula majoritatii cred ca se refera la alte probleme ale asociatiei. Si apoi, platesc salariul conducerii asociatiei, ca sa ma bage in tot felul de cheltuieli costisitoare? De unde stiu eu ca respectivul administrator sau presedinte n-are vreo intelegere cu firma respectiva...
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o problema...
Acum 9 ani, in blocul in care locuiesc s-au montat, prin grija Asociatiei de locatari, contoare apa rece si calda la toate apartamentele. Toate bune si frumoase, intre timp mie mi s-au defectat si treptat le-am schimbat, ultimul acum un an. Acum Asociatia, in frunte cu presedintele, s-a trezit ca vrea sa schimbe apometrele, ca sunt pierderi si valorile inregistrate nu se regasesc in factura, si a propus sa schimbe in tot blocul cu apometre radio de la o firma cu care am schimbat si repartitoarele pentru caldura. Eu nu sunt de acord, contoarele respective costa peste 500 de lei, plus citirea lunara de catre firma respectiva 8 lei. Presedintele a mentionat ca daca are semnatura de la 80% die apartamente, restul de 20% care nu sunt de acord cu acele contoare radio vor plati pausal. Nu mi se pare corect, daca am contoare... As dori sa stiu daca legal pot sa oblig asociatia sa-mi ia in considerare contoarele.. Daca da, cum? Sau sunt obligata sa ma "conformez" majoritatii? Si as dori sa stiu ce inseamna "pausal", avand in vedere ca eu consum, de obicei, 5-6 mc apa rece si 3-4 mc apa calda (conform contoarelor)... Va rog din suflet sa-mi dati o solutie, va multumesc
Nu m-ati lamurit deloc. In final, as vrea sa stiu daca exista vreo lege (si daca da, care este acea lege) care sa oblige angajatorul sa-mi dea un salariu corespunzator cu noua incadrarare pentru care s-a facut ctul aditional (conform grilei de salarizare). Daca nu exista aceasta obligativitate, atunci nu mai conteaza daca semnez actul ditional sau nu.
De fapt mi s-a schimbat incadrarea din economist in cercetator stiintific in urma concursului. Singurele modificari facute prin actul aditional sunt schimbarea acestei incadrari, numarul zilelor de concediu si vechimea in munca care au crescut. Salariul a ramas neschimbat si este totusi mentionat in acest act aditional impreuna cu procentul pentru vechime in munca. Dealtfel, chiar daca mi s-a schimbat incadrarea din toamna trecuta, am continuat sa primesc acelasi salariu ca si inainte, in ideea ca marirea acestuia conform grilei nu se face decat prin organizarea negocierilor pentru CCM. Avand in vedere ca deja am o fisa a postului pe noua incadrare, schimba cu ceva faptul ca nu semnez actul aditional ?
Buna ziua
Lucrez intr-o institutie administrata de stat. Am dat concurs de promovare in functie asta toamna impreuna cu mai multi colegi. Am primit decizia de schimbare a functiei imediat dupa aceea, insa recent mi s-a dat sa semnez un act aditional (datat in martie ac) la contractul individual de munca in care este modificata functia, dar salariul a ramas acelasi. Cand am intrebat de ce nu a fost marit salariul corespunzator cu noua functie, mi s-a raspuns ca acest aspect se rezolva dupa negocierea noului CCM (aflata in curs in prezent). As dori sa stiu daca este legal si corect sa se mentioneze si salariul in acest act aditional daca acesta nu s-a modificat. Renunt la vreun drept salarial corespunzator noii functii, la negocieri, daca semnez acest act aditional ? Adaug ca salariul meu a ramas neschimbat de cand m-am angajat acum 3 ani tot din cauza ca nu au avut loc negocieri. Nu stiu daca este normal asa ceva. Va multumesc