Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare apometre de catre Asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare apometre de catre Asociatia de proprietari

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o problema...
Acum 9 ani, in blocul in care locuiesc s-au montat, prin grija Asociatiei de locatari, contoare apa rece si calda la toate apartamentele. Toate bune si frumoase, intre timp mie mi s-au defectat si treptat le-am schimbat, ultimul acum un an. Acum Asociatia, in frunte cu presedintele, s-a trezit ca vrea sa schimbe apometrele, ca sunt pierderi si valorile inregistrate nu se regasesc in factura, si a propus sa schimbe in tot blocul cu apometre radio de la o firma cu care am schimbat si repartitoarele pentru caldura. Eu nu sunt de acord, contoarele respective costa peste 500 de lei, plus citirea lunara de catre firma respectiva 8 lei. Presedintele a mentionat ca daca are semnatura de la 80% die apartamente, restul de 20% care nu sunt de acord cu acele contoare radio vor plati pausal. Nu mi se pare corect, daca am contoare... As dori sa stiu daca legal pot sa oblig asociatia sa-mi ia in considerare contoarele.. Daca da, cum? Sau sunt obligata sa ma "conformez" majoritatii? Si as dori sa stiu ce inseamna "pausal", avand in vedere ca eu consum, de obicei, 5-6 mc apa rece si 3-4 mc apa calda (conform contoarelor)... Va rog din suflet sa-mi dati o solutie, va multumesc
In asociatiile de proprietari functioneaza "principiul majoritatii" dar o hotarare a majoritatii trebuie sa se supuna principiului legalitatii. In cazul expus trecerea la un alt tip de contori nu poate fi facuta cu impunerea schimbarii celor vechi de catre toti proprietarii ci doar pe masura iesirii din functiune a acestora (expirarea verificarii metrologice). Asociatia este tinuta sa respecte masuratorile aparatelor de masura legal montate si conforme, situatie in care nu poate aplica sistemul pausal (adica sa nu tina cont de aceste masuratori/citiri). Va sfatuim sa va adresati comisiei de indrumare metogologica care functioneaza la primarie.
PS. schimbarea contorilor ar trebui sa fie facuta dintr-un fond special constituit in acest scop, prin contributia membrilor asociatiei, pe o durata mai mare in timp.
GUVERNATOR MG, Consilier juridic
1-Regula generala in cadrul condominiilor minoritatea se supune votului majoritatii
2-
Pausal= -e, s. n., adj. 1. S. n. Sistem de plată pentru o presta?ie de serviciu, pentru un consum de energie etc. prin fixarea cu aproxima?ie a unei sume globale. 2. Adj. (În sintagmele) Tarif (sau pre?) pau?al = tarif sau pre? care se plăte?te uniform, stabilit în baza experien?elor sau a unei evaluări. Asigurare pau?ală = asigurare pentru bunuri, persoane etc. contra plă?ii unei prime de asigurare unice (medie). [Pr.: pa-u-] ? Din germ. Pauschale.
Sursa: DEX '98 (1998)

3-
Normele metodologice de facturare şi repartizare pe proprietari individuali
a consumului total de apă înregistrat la nivelul branşamentului condominiului
CAPITOLUL I
Dispoziţii generale
Art.1. Prezenta metodologie este elaborată în baza prevederilor art. 21 alin. (2) lit. e) din Legea serviciilor comunitare de utilităţi publice nr. 51/2006 şi art. 16 alin (2) lit. b) din Legea serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare.
Art.2. (1) Prevederile prezentei norme metodologice se aplică condominiilor, a căror alimentare cu apă rece şi caldă, după caz, se realizează în sistem centralizat fiind branşate la reţelele publice de distribuţie a apei, având instalaţiile interioare comune condominiului, unui tronson sau unei scări a acestuia.
(4) Consumul in sistem pausal reprezinta un consum lunar de 3,3 mc/persoana/luna pentru apa calda si 5,1 mc/persoana/luna pentru apa rece, iar la apartamentele fara serviciul de apa calda de consum, consumul in sistem pausal de apa va fi de 8,4 mc/persoana/luna

elga50, moderator
Din cate stiu, si am citit si in hotarari ale primariei, in cazul apometrelor nu functioneaza principiul majoritatii de 80%. Poate sa fie si un singur proprietari care isi monteaza apometre, si restul nu. Varianta pe care nu o ia in calcul si nici n-a pus-o in discutie conducerea asociatiei este verificarea apometrelor existente, si abia apoi propunerea de schimbare. Si apoi, din cate stiu, sunt apartamente care isi pun indiividual contoare, iar singura obligatie a acestora este sa solicite asociatiei luarea acestora in consideratie. Revin la un post mai vechi din forum, in care vorbeam de repartitoare, ca si acolo, era tot principiul "80%": adica daca 80% din locatari, la propunerea conducerii asociatiei, decid ca trebuie sa ne aruncam de pe bloc, chiar trebuie s-o facem? Chestia cu regula majoritatii cred ca se refera la alte probleme ale asociatiei. Si apoi, platesc salariul conducerii asociatiei, ca sa ma bage in tot felul de cheltuieli costisitoare? De unde stiu eu ca respectivul administrator sau presedinte n-are vreo intelegere cu firma respectiva...
Principiul majoritatii functioneaza atunci cand problemele tin de partea comuna a asociatiei si nicidecum de ce am in apartament . Atata timp cat am un contor in conformitate cu standardele din tara pot sa imi pun ce tip de contor doresc .
Nu santeti singura asociatie unde cei pe care i platim isi bat joc de munca noastra .
@Nina_C
Din cate stiu, si am citit si in hotarari ale primariei, in cazul apometrelor nu functioneaza principiul majoritatii de 80%. Poate sa fie si un singur proprietari care isi monteaza apometre, si restul nu.

Sunt apometre cu citire radio care sunt citite de catre o firma la toti proprietarii.

elga50, moderator