avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters215113

Activitate ContSters215113

multumesc pentru raspuns
noi nu vrem sa se ajunga in instanta, nici sa facem ceva rau cainelui, ar fi fost usor, doar ca proprietarul, nu intelege ca acel caine este agresiv, avem copii care se sperie cand trec pe langa locuinta acestuia , acte are doar la unul dintre caini, unul il tine si hraneste la poarta locuintei, celelalt este liber in curte, dar care din cand in cand mai scapa si este mare si care chiar musca , noi am solicitat politiei locale verbal sa rezolve situatia, si deoarece persoana respectiva lucreaza la politie, nu sa facut nimic, si dorim sa facem o plangere politiei judetene, mentionez ca primaria din localiatatea noastra (o mica comuna) nu are serviciu de hingheri , si doream sa stiu in baza carei legi sa putem face plangerea, care lege ne protejeaza de asemenea persoane si cum putem actiona pentru ca problema sa fie rezolvata!
multumesc anticipat!
Buna seara, as dori a stiu, care ar fi pasii de urmat in urmatoarea
.locuiesc la tara, si pe strada mea avem un vecin, care are 2 caini, din care unul este permanent pe strada, iar celalalt ocazional, cand scapa din curte si care ne dispera zilnic, copii nu pot trece la si de la scoala, noi adultii la fel, am facut o se sizare verbala politiei, si nu sa rezolvat nimic, suntem mai multe persoane in situatia asta, am rugat vecinul sa rezolve situatia, si nu doreste deoarece spuen ca nu este violent cainele, nu musca!
daca ati putea sa ne indrumati, pasii legali pe care ar trebui sa ii urmam !
multumesc
Răspuns la discuția sesizare ANI
am facut deja o cerere, si pe e-mail de 2 ori, si in scris de doua saptamani prin posta, cu confirmare de primire, inca nu am primit nimic, si as dori sa stiu si in cazul in care nu o sa primesc nici la asta, multumesc
Discuție sesizare ANI
buna ziua, am facut o sesizare catre DGA, (directia generala anticoruptie) , am primit raspuns ca nu este de competenta lor si au trimiso Agentiei Nationale de Integritate, tin sa mentionez ca din partea celor de la ANI nu am primit nici un raspuns de aproape trei luni, desi le-am solicitat un raspuns si in scris pe e-mail, va rog sa-mi spuneti daca se poate ce pot face in acest caz, pentru a putea totusi primi un raspuns !
va multumesc!
ma ajuta cineva?va rog>>>
am vorbit la firma care imi plateste comisionul , si am solicitat sa imi plateasca ei contributia, in acest caz eu mai trebuie sa fac ceva?si intro luna eu am avut comision de 100 ron, pot sa ma consider asigurat la sanatate, daca platesc 5.5% din aceasta suma?
contributia, cum se palteste, cum se declara?unde?
pai am incercat sa il inregistrez pe cel mai vechi si mi sa spus ca doar cu amenda, nu am intrebat si cuantumul acesteia, as dori sa stiu daca il inregistrez pe ultimul, cei de la finante pot afla de cel vechi?mentionez ca pe contractul cel vechi mi se retinea 16% impozit, iar contabila a spus ca nu este necesar sa il inregistrez la finante, ci doar sa depun o declaratie la sfarsitul anului
As dori sa ma ajutati cu o informatie: eu am mai avut un contract cu o firma de brokeraj pe care nu lam inregistrat la finate, au trecut cam 3 luni de cand lam si incheiat,eu am vrut sa il inregistrez, dar contabila de la firma mi-a spus ca nu trebuie deoarece ei platesc la fisc cei 16 % , apoi am reziliat contractul cu acea firma, si am incheiat cu alta,acest contract il inregistrez, am intrebat la finante si miau spus ca il pot inregistra pe cel vechi doar cu amenda, acum am un alt contract si vreau sa il inregistrez pe asta, oare se poate afla de cei de la finate ca mai am un contract, ce as putea face in aceasta situatie?si care taxe mai trebuiesc platite in afara de 16 %, si care este cuantumul lor, mentionez ca am un contract de colaborare cu un asistent in brokeraj, asigurari
multumesc anticipat
Răspuns la discuția contract de comision
am inteles, am solicitat administratorului firmei sa imi dea un cod raf, problema este ca eu am incheiat un contract si nu pot solicita rezilierea , mai devreme de un an, decat daca platesc daune de 10.000 euro!le-am spus dar nu vor sa inteleaga!din comision imi opresc 16 %, eu trebuie sa inregistrez la finante contractul!
in aceste conditii cam ce as putea sa fac!!
multumesc