avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate crismari

Activitate crismari

Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Taxa nu ar fi o problema...cu invatatul ma straduiesc, si daca nu reusesc anul acesta, voi incerca si anul vitor, mai teama imi este de gasire unui maestru, cu atat mai mult ca am citit pe diverse forumuri ca este o adevarata provocare acest lucru.

Am sa incerc sa imi pun gandurile in ordine...

Multumesc pentru incurajare!
Buna tuturor,

Nici nu stiu cum sa incep, astfel incat sa ma fac inteleasa si in cateva randuri sa cuprind toate ideile ce imi trec prin cap...

Am 27 ani si lucrez de la 19 ani intr-un domeniu ce nu are legatura cu avocatura. Cu multa perseverenta, rabdare si ambitie am ajuns pe un post ce imi ofera satisfactii materiale, insa, parca lipseste ceva..."prima dragoste"...adica dreptul, facultatea pe care am terminat-o.

Acum va veti intreba de ce nu am continuat dupa terminarea facultatii. Ei bine, nu am avut posibilitati materiale. Nu ma puteam intretine fara un servici platit cu atat mai mult ca faceam naveta in Bucuresti, iar parintii nu ma puteau sustine.

In timpul facultatii am incercat sa ma angajez ca practicant la un cabienet de avocatura, insa nu am gasit nici unul care sa ma plateasca, chiar si cu un salariu foarte mic suficient cat sa pot face naveta.

Revin la problemele din prezent. Imi dorec sa dau la barou. Am ambitia sa iau totul de la capat, sa invat, sa ma dedic si sa ma sustin financiar (macar pe perioada stagiaturii) insa, nu e cam tarziu? Ce sansa mai am in fata tinerilor absolventi sa gasesc un cabinet cu care sa semnez un contract pe perioada stagiaturii? Este varsta un impediment?

Sotul ma sustine, stie ce mult ar insemna pentru mine acest lucru, insa nu imi pod da seama daca nu cumva este o nebunie sa renunt la experienta acumulata in domeniul in care activez si intru intr-un domeniu in care, sincer, nu cunosc decat teorie.

Voi, ca si avocati cu experienta, cum priviti un om care la aproape 28 ani, vrea sa intre in bransa?

Am nevoie de sfaturile voastre si va multumesc pentru timpul pe care mi l-ati acordat, citind acest mesaj.

va multumesc foarte mult!!


ca de obicei raspunsuri prompte!

=D>
multumesc!
Dragi forumisti,

apelez la cunostintele dumneavoasta pentru a obtine un raspuns, ma iertati daca nu am publicat intrebarea la tema potrivita!

Va rog mult sa imi spuneti care este regimul citatiilor, licitatiilor si a adunarilor generale, adica, ma refer stric la publicarea lor la MICA PUBLICITATE IN ZIAR. Mai precis, in cat timp trebuiesc ele publicate/ sau cu cat timp inainte si la ce tip de ziar (national, local...) si ce alte conditii mai trebuiesc indeplinite, adica: este obligatoriu ca ele sa fie publicate intr-un ziar sa nu?
Spre exemplu citarea unui sot in cazul unui proces de divort, sau o adunare generala ce urmeaza sa aibe loc, sau o licitatie a unei firme pentru anumite obiecte...

M-ar ajuta enorm, norm de mult raspunsul dumneavoastra!

Va multumesc foarte mult!:)
Buna ziua

Intrebare: la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului, se iau in calcul si veniturile din contract de autor?

si inca o intrebare: 85% din veniturile de ultimele 12 luni, sunt la venitul brut sau net?


Multumesc frumos.
uitati un link unde a mai fost discutat acest subiect.

sunt mai multe persoane in situatia tatalui dv.

mai cautati si pe forumul revolutionarilor discutii de acest gen, sunt cateva masuri pe care le puteti lua.

www.avocatnet.ro/content/for...


numai bine!
Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Am fost la casa de pensii si mi-au spus clar ca nu se mai fac plati...nici nu stiu ce sa mai zic...


va multumesc inca odata!
Buna ziua,

tata este in aceeasi situatie cu ceilalti membrii care au postat. adica are decizia pe 18.06.2010.

Concret mai are sau nu sanse sa ia anul acesta indemnizatia restanta?


va multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția cadastru cu probleme
da, o sa ma documentez mai bine!


multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția cadastru cu probleme
Multumesc foarte mutl pentru raspuns!

Din pacate stiu ce zic...si stiu cu cine avem de aface, intr-adevar, am sa consult si un inginer cadastrist, dar am intrebat si aici ca sa fiu pregatita pentru toate.

La ultima cearta cu acesta (problema cu gardul) s-a pus problema sa facem ambii cadastrul ca sa terminam cu cearta si nu a vrut si a zis clar ca nu e de acord sa il facem nici noi, adica, nu ne semneaza!