avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate lord_costin

Activitate lord_costin

Buna ziua,
Tatal meu a iesit la pensie pentru invaliditate, mentionez ca are varsta de 62 ani. Conform deciziei de pensionare nu i-au fost luate in calcul orele suplimentare, orele de weekend si sporurile. Ce poate face tatal meu?
In decizie se face referire ca nu sunt indeplinite prevederile art.165 din legea nr 263/2010 si anexa 15 cap VI din hot 257/2011.
Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns. Pentru pct 1, pensia este 100% sau 70%?
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat legat de pensia de invaliditate vs anticipata.
Tatal meu are 61 de ani si vechime in munca 41 ani si 7 luni.
A fost incadrat in gradul II de invaliditate, avand incapacitate de munca pierduta in totalitate in urma unui accident de munca.
1. Ce este din punct de vedere financiar mai avantajos, sa acceseze pensie de invaliditate sau anticipata partial?
2. Pensia de invaliditate odata accesata, se poate inceta la cerere, inainte de revizuire si opta pentru pensia anticipata partial?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Registre PFA norma venit


Iulian Manea a scris:

Fiecare dintre activitatile economice are propriul mod de tinere a evidentei fiscale. Alegerea normei de venit este de natura fiscala si fiscul cere evidenta care il intereseaza (jurnalul de vanzari).

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa aveti o contabilitate.

Care este activitatea desfasurata?


Buna ziua,

Activitatea este consultanta in tehnologia informatiei.
Mi-am facut registru jurnal de cheltuieli si incasari, registru inventar care este gol si registru de evidenta fiscala pe care il voi completa la sfarsitul anului, dar as vrea sa stiu ce imi cere ANAF la control si ce trebuie sa prezint obligatoriu.
Din ce stiam acestea 3 sunt obligatorii pentru PFA in sistem real, pentru contabilitate in partida simpla. In cazul meu cum este?

Va multumesc.
Buna ziua,

As dori sa aflu pentru PFA la norma de venit de ce registre am nevoie. Din ce am inteles obligatoriu este doar Registru de Evidenta Fiscala unde voi completa doar veniturile la sfarsitul anului curent.
Optional si indicat este Registrul Jurnal plati si cheltuieli, pentru a ajuta la cel de evidenta fiscala. Registrul inventar nu este necesar deloc.
Imi puteti confirma cele mentionate mai sus, sau lamuri unde am inteles gresit?
Va multumesc.
Răspuns la discuția PFA venit UK extra
Buna ziua,
Am lamurit la ANAF direct. Cum am mentionat anterior, clientul nu este impozabil TVA. Clientul nefiind impozabil nici eu nu am nevoie de cod TVA.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția PFA venit UK extra
Am uitat sa mentionez la intrebarea de mai sus, clientul meu nu este inregistrat ca platitor de TVA in UK. Multumesc.
Răspuns la discuția PFA venit UK extra
Buna ziua,
As mai avea o intrebare. Am deschis PFA la ONRC si am primit documentele.
Am sunat la ANAF si au zis ca nu trebuie depusa declaratia 70 si nici 91 deoarece oricum sunt neplatitor TVA pana la plafon si inregistrarea este deja facuta deoarece au baza comuna cu ONRC. Eu incasand bani intra-comunitar am nevoie de cod TVA pentru facturare? Daca da cum il obtin?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Deducere TVA pe PFA
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsurile precise si detaliate. Pe scurt la un moment dat tot voi plati acest TVA, fie cand devin neplatitor de TVA, fie la vanzare catre persoana fizica.
In acest caz cum fac toti samsarii? Ca ei mereu cumpara, deduc/recupereaza TVA si apoi vand mai ieftin catre persoane fizice.

Va multumesc.
Buna ziua,
In urma cu cateva zile mi-am depus actele pentru PFA. La anul as dori sa achizitionez un autoturism de la un dealer din Germania. Din ce am citit as putea deduce TVA si pe PFA daca sunt platitor de TVA. Intrebarile:
1. Pot deduce doar 50% din TVA deoarece nu va fi considerata 100% in interes profestional
2. Exista vreo limita pentru valoarea TVA de dedus sau pentru valoare de achizitie a masinii?
3. Este nevoie sa fac foaie de parcurs pentru masina dupa achizitie? Domeniul PFA este consultanta in IT.
4. Pot sa o vand ulterior catre mine sau sotie pe persoana fizica? Daca da voi plati atunci TVA?
5. Momentan o sa ma inscriu ca neplatitor de TVA, care sunt conditiile pentru a putea deduce la anul in iunie? Am nevoie sa trec platitor TVA pe o perioada de 6 luni minim inainte de achizitie? Sau pot sa ma trec platitor TVA cu 1-2 luni inainte, apoi ma trec inapoi dupa 1-2 luni neplatitor TVA?
Multumesc.