avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate yarrrns

Activitate yarrrns

Răspuns la discuția Plata pensiei alimentare
Da eu pot sa le trimit bani in spania dar nu pot sa le trimit lei in spania .
Buna dimineata
In urma unui divot cu un minor instanta a hotarit suma pe care o am de plata , problema mare este ca fosta sotie si minora sunt in Spania dar domiciliul il au tot in Romania in Spania au rezidenta . Cu pot sa platesc pensia alimentara deschizindui un cont la o banca , s-au cum sa procedez .
Va multumesc
Răspuns la discuția Ascultarea telefoanelor
Nu stiu ce sa spun dar domnul avocat ma amenintat si ma anuntat ca o sa ceara sa puna convorbirile inregistrate in instanta . Eu l-am rugat sa o faca si sunt curios sa vad cine a dispus ascultarea convorbirilor .
Răspuns la discuția Ascultarea telefoanelor
Eu si sotia mea suntem in proces de divort , nu este un proces penal , dar sunt tot timpul amenintat de avocatul sotiei ca imi asculta telefoanele ca are inregistrari cu convorbirile mele telefonice , ca o sa le faca publice , in instanta nu a cerut sa imi fie ascultate telefoanele ???
Sunt acuzat si amenintat de avocatul sotiei mele ca imi sunt ascultate telefoanele , ba mai mul ca sotia este de acord sa le puna spre ascultare in sala de judecata . Cum poate cineva sa imi asculte telefonul si cine dispune de acest lucru ???
Am facut demersurile la ministerul justitiei asa cum ma-ti sfatuit dumneavoastra dar inca nu stiu nimic nu am nici un raspuns de la acestea , am trimis actele care mi-au fost cerute si astepr un raspuns . Doresc sa va multumesc pentru tot ajutorul dat de dumneavoastra .
Parerea unui minor in procesul de divort are o influienta asupra judecatorului .
La audierea minorului , acesta a cerut sa locuiasca cu mama .
Se mai poate cere reaudiere minorului deoarece acesta a fos audiat in spania iar acesta find influientat de mama . Doresc sa mai adaug faptul ca ordonanta presedinteala mia acordat custodia minorului .
Find in proces de divort cu sotia mea depunind tot odata si o cerere de incredintare a minorei instanta a hotarit prin ordonanta presedintiala incredintarea minorei la subsematul aceasta ordonanta a fost atacata de sotie , iar tribunalul ia respins cererea . Aceasta hotarire ramine definitiva si executorie fara termen si fara somatie . Sotia nu vrea sa se supuna acestei hotariri judecatoresti motivind faptul ca ea este in spania impreuna cu minora in virsta de 11 ani .
intrebarea este ? Cum pot sa o oblig pe sotie s-au prin ce metode pot sa aduc minora in tara pina la finalizarea divirtului .
pai problema sta in felul urmator :
Eu am fost apelat de pe numarul de telefon al sotiei , eu am raspuns la celalalt capat al firului aud doua voci , una find a sotiei mele iar cea lalta voce find a unui barbat ne cunoscut de mine iar acestea facind fita fita ..........

Eu avind al doilea telefon am inregistrat acea convorbire
DE CE SA FIU EU ACUZAT CA AM INREGISTRAT ACEA CONVORBIRE ?



Inregistrarile audio sunt luate ca probe in instanta , intrun proces de divort ?
Acele inregistrari se pot duce la analize speciale de voce ?